Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2022. június 18. 11:35 Világ

Hogy kerültek amerikai alkatrészek orosz fegyverekbe?

Az Ukrajnában fellelt orosz hadi eszközökben gyakran előfordulnak amerikai eredetű chipek, hiába felügyeli, illetve korlátozza az Egyesült Államok az ott gyártott elektronikai eszközök Oroszországba szállítását. A zömmel katonai rádiókban, légvédelmi eszközökben, drónokban, radarokban, tankokban és a rakéták maradványaiban talált chipek között olyan is akad, amelyet bőven a Krím félsziget megszállását követően gyártottak, amikor az Egyesült Államok szigorította az efféle termékek oroszországi exportjára vonatkozó szabályokat. Az ügyben vizsgálatot indított az FBI és az USA kereskedelmi minisztériuma, aminek részleteiről a Washington Post számolt be.

A hatóságok nem a gyártók felelősségre vonásán, hanem a kereskedelmi csatornák feltérképezésén dolgoznak elsősorban a lap értesülései szerint. A helyzetet bonyolítja, hogy a chipgyártók az egyszerűbb termékeiket évekig korlátozások nélkül árusíthatták az orosz hadiipar szereplőinek. A szabálysértés ténye tehát nem minden chip esetében egyértelmű, a vizsgálatok során így be kell azonosítani a típusukat és gyártási idejüket is – ennek során gyakran a legáltalánosabb felhasználásra tervezett, mostanra elavult chipekre találnak rá a szakemberek, ami jól jellemzi az oroszok szorult helyzetét. (Bár a feladatok egy részére ezek egyébként tökéletesen megfelelőek.)

A kereskedelmi és gyártói láncok összetett mivolta sem kedvez a hatóságoknak, a chipek útja a gyártóktól a végfelhasználókig a legtöbb esetben ugyanis sok szereplőn át vezet. Továbbá a vizsgálatok során előkerültek olyan chipek is, amelyekről szándékosan eltüntették a beazonosításukhoz szükséges adatokat, ami a Washington Postnak nyilatkozó szakértő szerint arra utal, hogy valamelyik érintett szándékosan igyekezett megnehezíteni a mostanihoz hasonló vizsgálatokat.

A vizsgálatok tétje azért komoly, mert Oroszország kellő elektronikai gyártókapacitás hiányában erősen függ a chipek importjától, aminek korlátozását az elmúlt években nem sikerült teljes mértékben megvalósítani. A korlátozások áthágása ugyanakkor már egy ideje ismert tény: az elmúlt néhány évben az oroszok felderítő drónjaiban – amelyek időnként ukrán kézre kerültek Kelet-Ukrajnában – is rendre előfordultak nyugati gyártású alkatrészek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKözadakozással próbálják befoltozni az ukrán és az orosz hadsereg jókora hiányosságaitA társadalmi célok megvalósításakor már jól ismert közadakozási formák és megoldások az utóbbi hónapokban a háborúval kapcsolatban kerültek előtérbe.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPörög a hadiipar Kassa mellett, sérült ukrán harcjárműveket is javítanakSzlovákiában fogják javítani az ukrán hadsereg háborúban megsérült járműveit, az erről szóló megállapodást a szlovák és az ukrán honvédelmi miniszter írta alá.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Mindenki spekulál, visszatért a banditizmus" - az autósok már érzik a szankciók hatását OroszországbanA raktárak szinte teljesen kiürültek, az árak elszálltak, sok beszámoló szerint a piacot elárasztották a lopott és hamisított alkatrészek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ chip mikrochip orosz-ukrán háború orosz-ukrán konfliktus Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.