Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. április 4. 16:12 Közélet, Pénz

Egy amerikai cég hotelvásárlásába tenyerelt bele a kormány

Sebtében hozott kormányrendelettel nyúlt bele a kormány egy budapesti szálloda adás-vételébe. A tavaly decemberben, a karácsonyi szünet csendjében hozott rendelet elővásárlási jogot biztosít az államnak a világörökségi területeken fekvő ingatlanok esetében.*Az új szabályozás főként a világörökségi területen lévő kiskereskedelmi egységek, vagyis üzletek, valamint a szállodák és irodaházak adásvételére vonatkoznak. Két ünnep között, december 27-én jelent meg a törvénymódosítást részletező kormányrendelet, amely nyolc világörökségi helyszínt nevesít. Ha valakinek ilyen ingatlanja van ezeken a területeken, és el akarja adni, jeleznie kell az államnak az adás-vétel szándékát. Az államnak nyolc napja van arra, hogy eldöntse, élni kíván-e az elővásárlási jogával.*A rendelet értelmében az eladónak nem kell a kiszemelt vevővel kapcsolatos előszerződést átküldeni, elég csak egy szerződéstervezetet átküldenie, vagy egy aláírt szándéknyilatkozatot, miszerint az illető meg kívánja venni az ingatlant.

Ahogy beszámoltunk róla, összesen több mint ötven ingatlan esetében élhet az állam elővásárlási jogával.*Tóth Bertalan MSZP-s képviselő közérdekű adatigényléssel fordult a különböző tárcákhoz, önkormányzatokhoz és kormányhivatalokhoz. Eddig Lázár János Miniszterelnökséget és Fazekas Sándor agrárminiszter válaszolt a kérdésekre. A Lázár felügyelte tárcához márciusig 41, míg Fazekas minisztériumába 10 elővásárlási jog gyakorlására felhívó nyilatkozat érkezett.  Ennek a rendeletnek köszönhetően kerülhet állami tulajdonba a Malév egykori budapesti székháza. Ez az ingatlan a Széchenyi téren található, és nagy előnye, hogy éppen a Sofitel Budapest Chain Bridge Hotel mögött helyezkedik el. Ez a szállodát a francia Accor-hotellánc üzemelteti.*Az ingatlan az 5 Star Hotel Kft. projektcég tulajdonában van, ennek egyedüli tulajdonosa az Accor-Pannonia Hotels Zrt., vagyis a francia Accor szállodalánc.

Éppen tavaly év végén derült ki, hogy a franciák egy amerikai befektetési alapnak szeretnék értékesíteni a hotelt. Több külföldi cikk is beszámolt a tranzakcióról, például itt, itt és itt. Sőt, még az Európai Bizottságnak is áldását kellett kérni az adás-vételhez, amit a brüsszeli testület idén január 4-én meg is adott.

Úgy tudjuk, hogy a vevő, a Starwood Capital Group a Sofitel szálloda közvetlen szomszédságában elhelyezkedő egykori Malév-székházat is kinézte magának. Hivatalosan egy projektcég, a SOF-11 SB Topco Kft. vette volna meg a székházat. A cég ügyvezetője Nicholas Mark Chadwick, aki a Starwood Capital Group menedzsere is egyben. Be is került a tulajdoni lapra a SOF-11 vásárlási szándéka, de a kormányrendelet miatt ezt törölték, és az állam elővásárlási joga került a helyére.

Vagyis az új rendelet máris bekavar két magáncég üzleti tranzakciójába.

Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter idén január 18-án jelezte, hogy az állam élni fog az elővásárlási jogával és 8,2 millió euróért, azaz több mint 2,5 milliárd forintért megveszi az ingatlant. A volt Malév-székház jelenleg az Atrium Estate Kft. tulajdonában van. A vállalkozás az ingatlan üzemeltetésére alakult projektcég. A könyveiben az ingatlan 675 millió forintos áron van számontartva.*Ez azonban nem tükrözi a ingatlan valós értékét. Szakértők a G7-nek azt mondták, hogy az ingatlan piaci értéke nagyságrendileg 2,2-2,8 milliárd forint lehet az állapotától függően.

Az Atrium 2015-ben vette meg az ingatlant, a cégnek 50 százalékban az MTVA volt vezérigazgató-helyettese, Závodszky Zoltán tulajdona, míg a cég másik felének tulajdonosa egy hongkongi vállalat, a Synergonomy Holding Ltd. A hongkongi cégadatbázis szerint a cég végső tulajdonosa egy belize-i offshore cég, a Matador SA. Tehát ha az állam sikeresen megveszi az ingatlant, akkor végső soron egy kormányközeli üzletember és egy offshore cég számlájára kerül a pénz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyanúsan és rohamtempóban kerül az államhoz a volt Malév-székház2,5 milliárd forintot fizetünk a Sofitel melletti vékony épületért egy kormányközeli üzletembernek és egy belize-i offshore cégnek. Úgy veszi az állam a világörökségi ingatlanokat, mintha direkt trükközni szeretnének.

Megkerestük a Sofitel üzemeltetőjét, az Accor magyar leánycégét. A vállalat megerősítette, hogy az Accor értékesítené a Sofitel épületét az amerikai befektetőnek. A tranzakciótól nem álltak el, azonban az ügylet határidejét június 1-ig tolták ki. Ezt a varsói tőzsdén is kihirdették.

A kormányrendelet miatt azonban nem tudták lezárni a volt Malév-székház megvásárlását. Erre azért volt szükség, mert a szálloda csak ebbe az irányba bővíthető. Az amerikai cég pedig csak abban az esetben veszi meg a szállodát, ha a mögötte lévő irodaházat is meg tudja vásárolni. Érthetetlen, hogy az államnak milyen tervei vannak az ingatlannal.

Érdekesség, hogy Giró-Szász András, volt kormányszóvivő sógora is tulajdonos volt a szomszédban épülő D8 Hotelt birtokló projektcégnek. Ez közvetlenül a Sofitel hotel mögött van.

A vállalkozás, a Dorottya 8 Hotel Kft. új tulajdonosa 70 százalékban a Dominárium Kft, 25 százalékban a titokzatos liechtensteini ANDOK Familienstiftung, valamint öt százalékban a Domalbergo Kft. A Dominárium tulajdonosa Kenyeres Sándor, aki Magyarország egyik leggazdagabb embere, a kormánnyal is üzletelt, de az ő nevéhez fűződik a Mammut bevásárlóközpont is. Sőt, Kenyeres egyik legfontosabb érdekeltségét, a Talentis-csoportot két éve adta el Mészáros Lőrinc üzleti körének. 

A kormány elővásárlási joga egyébként a D8 Hotel esetében is felkerült a tulajdoni lapra. Erről egyébként – elmondásuk szerint – tőlünk értesült a Dominárum Kft. Ez kissé furcsa, hiszen a Földhivatal értesíti a tulajdonost, ha változás áll be a tulajdoni lapon. Megerősítették ugyanakkor, hogy nem tervezik az idén nyíló szálloda eladását. A tavaly december 27-én hozott kormányrendelet miatt a Malév-székház esetében már másnap felkerült a tulajdoni lapra az állam elővásárlási jogával kapcsolatos bejegyzés. A D8 Hotel esetében viszont ez érdekes módon csak idén január 16-án történt meg.

Az már most egyértelműnek tűnik, hogy a közérdek szempontjából semmi értelme nincs a világörökségi területeken fekvő ingatlanokra vonatkozó állami elővásárlási jognak. De az, hogy az állam miért akar tucatnyi ingatlant megvásárolni közpénzből a választások előtt, rejtély. A jogszabály egyébként is csak az ingatlan adás-vételre vonatkozik, ha projektcéget adnak-vesznek, arra nem. Az amerikai cégnek sem kell mást tennie, mint visszavonni a volt Malév-székház épületére vonatkozó vásárlási szándéknyilatkozatát. Ezt követően egész egyszerűen megveszi a székházat tulajdonló cég, az Atrium Kft. üzletrészeit, erre ugyanis nem vonatkozik az állam elővásárlási joga. Hacsak nem jelentkezett időközben egy új vevő a Sofitel Hotelre.

Megkerestük a Miniszterelnökséget, arra voltunk kíváncsiak, hogy miért vásárolja meg az állam a volt Malév-székházat, de nem válaszoltak a megkeresésünkre. A SOF-11 Kft.-t is kerestük, de nem akartak nyilatkozni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz kormányrendelet Lázár János Malév-székház Sofitel világörökség Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Tovább olvasom

Rendkívül kevés, mindössze 5653 gyermek született februárban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint. A friss statisztika illik az élveszületések számának csökkenő trendjébe, ami az utóbbi két évben kezdett kibontakozni. A csökkenő születésszámmal a teljes termékenységi arányszám is mérséklődik, a természetes fogyás pedig gyorsul.

Tovább olvasom

25 százalékkal emeli Donald Trump az Egyesült Államokba szállított személyautókra és ezek alkatrészeire kivetett vámot, így az EU-val szemben ez 27,5 százalék lesz. A kisteherautókra eddig érvényben lévő 25 százalékos vám 50 százalékra emelkedik. (Ha a 25 százalék valóban a korábbiakra rakódik rá, mint egy fehér házi illetékes jelezte.)

Tovább olvasom

A korábbi teljes kudarc után az utóbbi napokban működni látszik az energetikai létesítményekre amerikai közvetítéssel létrejött orosz-ukrán tűzszünet, a hasonló fekete-tengeri egyezmény sorsa azonban több mint bizonytalan.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Tovább olvasom

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Tovább olvasom

Az OTP az egyik fő potenciális vevője az HSBC brit multinacionális bank máltai leányvállalatának - írja a Times of Malta nevű máltai lap a saját értesüléseire hivatkozva.

Tovább olvasom

Az év első két hónapjában összesen 3 százalékkal csökkent az új személyautók forgalma az Európai Unióban, ugyanakkor a tisztán elektromos modellek tavalyi visszaesése után az év elején ezek forgalma csaknem 30 százalékkal nőtt, a hibridek népszerűsége pedig továbbra is kitart.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. március 25. 17:13 Világ

Nem lenne gond az energiaárakkal, ha akadálytalanul jönne Közép-Ázsia olaja és gáza

Az Oroszországot elkerülő vezetékeket nagyjából 30 éve kezdték el kiépíteni, a nyugati kapuként szolgáló Azerbajdzsánban a magyar tőke is megjelent.

Tovább olvasom