Hírlevél feliratkozás
Avatar
2022. június 4. 09:42 Világ

Két év múlva leváltják Putyint?

(A szerző a HOLD Alapkezelő privát bankára.)

Ha Oroszország teljesen el is foglalná a holdbéli tájjá bombázott Donbaszt, akkor is kérdéses, hogy ez hadászati szinten fordulópontot jelentene-e az ukrajnai háborúban. Az invázióról, a gazdasági szankciókról és a Putyin utáni Kremlről Rácz András, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa, történész, egyetemi oktató, Oroszország-szakértő beszélt.

A szankciók nem romba döntik Oroszországot, hanem egy hosszú távú lejtmeneti pályára állítják, amely eredményeként a posztszovjet korszakba lép vissza. Az orosz elitnek a szakértő véleménye szerint egyszerűbb lenne Putyin nélkül, mint Putyinnal, ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenáron el akarnák mozdítani az elnököt, de a legközelebbi alkalommal (2024-ben), amikor legitim módon esély lesz a leváltására, meg fogják lépni azt – vélekedett Rácz András a HOLDBLOG-on olvasható interjúban.

Arra a kérdésre, hogy Oroszország miért nem hirdet háborút, miért különleges katonai műveletről beszél, a szakértő úgy válaszolt, hogy amíg különleges katonai művelet zajlik, addig nem kell totális vagy részleges mozgósítást elrendelni az országban. A különleges katonai művelet sokkal szűkebb mozgásteret ad ugyan az orosz kormánynak a hadiállapothoz képest, de a gazdasági károk is kisebbek. A hadiállapot bevezetésével a még megmaradt külföldi befektetők is kimenekülnének az orosz piacról, az orosz tőzsdéről.

Arról pedig, hogy Oroszország vajon elérheti-e céljait Ukrajnában, annyit mondott, hogy ezt azért nehéz megítélni, mert azok folyamatosan – a hadszíntéri események függvényében – változnak.

Ahogy jönnek a sikerek, úgy nőnek a területi ambíciók.

Arról, hogy

  • meddig folyhat a jelenlegi intenzitással a háború,
  • a szankciók hatásaiból melyek azok, amelyek a legfájdalmasabbak Oroszországnak,
  • az okozott károk közül mi az, ami már most egyértelműen megmutatkozik az orosz gazdaságban,
  • mennyire hatásosak ezek például az orosz haderő utánpótlása, esetlegesen további fejlesztése tekintetében, illetve
  • van-e esélye Ukrajnának a már elfoglalt területek visszaszerzésére, és ha igen, mely térségekben

részletesen olvashatsz a teljes interjúban a HOLDBLOG-on.

A szerző korábbi cikkei innen érhetőek el.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre inkább Ukrajna hátországává válik a NATO keleti szárnyaA csehek és a szlovákok javítják a sérült ukrán harci járműveket. Csehország helikoptereket küldött Ukrajnába, új szintre emelve a támogatások mértékét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKorrupció, bizalmatlanság és harci morál az orosz hadseregbenAz Ukrajna elleni orosz agresszió mutatja, hogy milyen nagy szerepe van annak, ha egy hadsereg mélyen átitatódott a korrupcióval.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÚjra tömött sorokban hagyják el Oroszországot a nagy nyugati cégekAz oroszországi tevékenység felfüggesztésének vagy feladásának első nagy hulláma közvetlenül Ukrajna lerohanása után következett be, de mostanra több olyan szereplőnek is elfogyott a türelme, amely eddig kivárt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ gazdasági szankció orosz-ukrán háború Oroszország Ukrajna Vlagymir Putyin Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.