Napirendben marad a vendégmunkások bevonzása a német munkaerőpiacra, miközben az iparvállalatok – főleg az autóipar területén – sorra jelentenek be elbocsátásokat. A szakképzett külföldiek Németországba csábítását a kormány is támogatja, idén 200 ezer szakember számára tervez vízumot adni, ami tíz százalékkal meghaladja a tavaly kiadott engedélyek számát.
Felülnézet: a jórészt az ipar globális versenyképességének gyengüléséből fakadó problémák nem egyöntetűen érik a német gazdaságot. A munkaerőpiaci kilátások a feldolgozóiparban jóval borúsabbak az elmúlt egy évben a többi ágazathoz képest, amelyek között olyan is van (a szolgáltató szektor), ahol még mindig többségben vannak a létszámbővítést tervező vállalatok.
Számokban: a betöltetlen álláshelyek aránya Németországban három százalék volt az idei harmadik negyedévben, jócskán meghaladva az uniós átlagot (2,3 százalék). Németországon belül átlagon felüli arányban számoltak be betöltetlen állásokról bizonyos szolgáltatások (akár 7,2 százalék), az építőipar (4,1 százalék) és a logisztika (3,1 százalék) területén működő cégek.
Alulnézet: vendégmunkások bevonása nélkül nehezen található megfelelő számú kamionsofőr, és a német vasúttársaság problémái között is meghatározó súllyal szerepel a mintegy 1200 mozdonyvezető hiánya (és hosszabb távon több ezer új szakképzett dolgozóra lehet szükség a Deutsche Bahnnál). A szociális és egészségügyi ellátás területeiről is nagy számban hiányoznak szakemberek.
Mi várható? A jövő februári németországi választást megelőző kampányban, illetve az alakuló kormány napirendjén a gazdaságpolitikai elképzelések mellett a bevándorlással kapcsolatos kérdések is nagy súlyt kaphatnak. Ezt fokozhatja az a kettőség, hogy a munkaerőpiac egy meghatározó részében elbocsátások vannak, míg más ágazatokban a vendégmunkások toborzása nagy erőkkel zajlik.
Világ
Fontos