Történelmi csúcson a szén-dioxid-kibocsátás, főleg Kína és India miatt
Mi történt? 2023-ban az előző évhez képest 1,1 százalékkal nőtt, és ezzel történelmi csúcsra emelkedett a globális szén-dioxid-kibocsátás a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency, IEA) friss jelentése szerint.
Előzmények: 2022-ben az előző évhez képest 1,3 százalékkal nőtt a kibocsátás.
Alulnézet: kiemelkedő mértékben nőtt a kibocsátás Kínában és Indiában, ahol a járvány utáni gazdasági helyreállás kibocsátástöbblete ellensúlyozta az egyéb területeken elért csökkenést.
A fejlett gazdaságokban 4,5 százalékkal csökkent a kibocsátás, elérve az elmúlt 50 év legalacsonyabb szintjét. Ehhez a megújulók terjedése, az energiahatékonysági intézkedések és az ipari termelés gyengélkedése járult hozzá.
Igen, de: a megújuló energiaforrások terjedése továbbra is túlságosan csak a fejlett gazdaságokra és Kínára jellemző, ezért az IEA nagyobb nemzetközi erőfeszítéseket sürget a beruházások növelésére a feltörekvő és fejlődő gazdaságokban.
Felülnézet: a 2023-as kibocsátásnövekedés 40 százalékát az okozta, hogy az aszály miatt számos országban a kieső vízerőművek helyett fosszilis energiaforrások égetéséből kellett energiát nyerni.
Trendszerűen ugyanakkor folytatódik a globális kibocsátás növekedésének lassulása.
„A járvány, az energiaválság és a geopolitikai instabilitás mind azt a potenciált hordozták magukban, hogy meghiúsítsák a tisztább és biztonságosabb energiarendszerek kiépítésére irányuló erőfeszítéseket. Ehelyett számos gazdaságban az ellenkezőjét tapasztaltuk” – mondta Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója.
Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.