Az orosz olajbevételek visszafogására kitalált nyugati ársapka mostanra lényegében hatástalanná vált. Most uniós szinten zajlik az ötletelés, hogy hogyan lehetne úgy változtatni a szabályokat, hogy az orosz államnak kevesebb pénze maradjon az Ukrajna elleni háborúra.
Mi történt? Megjelent egy friss jelentés, amely szerint az EU és a G7-országok által tavaly decemberben bevezetett orosz nyersolajra vonatkozó 60 dolláros olajársapka egy évvel a bevezetése után szinte hatástalanná vált.
Tágabb kontextus: az olajársapka úgy működik, hogy ha a vásárló hordónként 60 dollárnál többet fizet az orosz olajért, akkor az olajat nem lehet nyugati tulajdonú vagy nyugati cég által biztosított tankeren szállítani.
Miért fontos ez? Az olajársapka logikája az volt, hogy ezzel a kínálat csökkentése, tehát a globális olajár növelése nélkül csökkenthetik az orosz állam bevételeit. Ez ugyan sikerült, de nem olyan mértékben, amiben a szankcionáló országok reménykedtek.
Számokban: november közepére az orosz nyersolaj hordónkénti ára visszatért a háború előtti időszakban jellemző 80 dollár körüli szintre – írta a Financial Times meg nem nevezett nyugati kormányzati forrásokra hivatkozva.
Alulnézet: az Egyesült Államok december elején három céget, az Egyesült Arab Emírségekben bejegyzett Sterling Shipping Inc.-t és a Streymoy Shipping Limitedet, valamint a Libériában bejegyzett HS Atlantica Limitedet szankcionálta, amiért letiltott hajókkal fuvarozta az orosz nyersolajat.
Igen, de: a pohár félig telinek is tekinthető. Az olajársapka diplomáciai funkciója működött, egy ideig csökkentek az orosz állam bevételei, és nem szállt el a nyersolaj világpiaci ára sem a Foreign Policy elemzése szerint.
Mi várható? A Politico értesülései szerint uniós tagállamok tárgyalnak az ársapka betartatásának szigorításáról, egy másik lehetőség pedig a 60 dolláros árszint csökkentése lenne.
Világ
Fontos