Az inflációs fordulatot általában pozitív értelemben szokták használni, amikor hosszú idő után végre elkezd csökkenni az áremelkedés üteme. Törökországban viszont most kedvezőtlen irányú változás történt, nyolc hónapnyi lassulás után ismét gyorsult az infláció.
Ráadásul mindez igen magas szinten történik: az egy évvel korábbi árakhoz képest a júniusi 38,2 százalék után júliusban már 47,8 százalék volt a pénzromlás üteme. Havi alapon mérve 4-ről 9,5 százalékra gyorsult az infláció, ami júliusban még sosem volt ilyen magas, amióta csak rendelkezésre állnak adatok, azaz mintegy 60 éve – írja a Bloomberg.
A mértéket az is jól szemlélteti, hogy míg idehaza az a gyakran hangoztatott kormányzati cél, hogy az éves alapú infláció legyen egy számjegyű (legkésőbb 2023 végére), Törökországban a havi árváltozás maradt éppen csak ebben a tartományban.
Ráadásul közel sem biztos, hogy ott is marad, ugyanis a török jegybank arra számít, hogy az infláció most beindult ismételt gyorsulása után az éves inflációs ütem az év végére eléri az 58 százalékot, és 60 százalékon tetőzik majd 2024 második negyedévében. A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy idén a világ ötödik legmagasabb inflációs rátája lesz Törökországban.
Júliusban leginkább a közlekedési költségek növekedése nyomta meg az inflációt, az üzemanyagokat érintő adóemelés nyomán. De más termékek adóját is emelte a kormány, amelynek elő kell teremtenie az elnökválasztás előtti népjóléti intézkedések és ígéretek megvalósításának fedezetét.
Ráadásul Erdogan újraválasztása után a líra folytatta gyengülését, mivel a befektetők gyorsan leszámoltak azzal a reménnyel, hogy az utóbbi években látott útról érdemben letér a török gazdaságpolitika. Az új jegybanki vezetés elkezdte ugyan emelni az alapkamatot, de annak jelenleg 17,5 százalékos mértéke elmaradt az elemzői várakozásoktól és a vágtató infláció miatt szükséges szinttől is.
Világ
Fontos