Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. június 29. 09:14 Világ

Nem tudja magához édesgetni az olajkartell a kitermelését leggyorsabban növelő országot

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) az utóbbi hónapokban többször is megpróbálta feljebb kényszeríteni az olaj világpiaci árát, egyelőre kevesebb, mint több sikerrel. Ahogy korábban írtuk, ennek részben az az oka, hogy a szervezeten kívüli kitermelők növelik a felhozatalt.

Az OPEC ezt a problémát középtávon úgy próbálja kezelni, hogy újabb tagokat toboroz a soraiba. Ez az utóbbi szűk évtizedben csak Afrikában járt sikerrel, de ezek az ország (Gabon, Egyenlítői Guinea, Kongói Köztársaság) OPEC-mércével mérve kis kitermelők. Emellett létezik még az OPEC+ néven emlegetett lazább együttműködés, ami növeli az olajkartell piacbefolyásoló erejét, bár például az eddig megjelent idei adatok nem arra utalnak, hogy Oroszország mindent megtenne a vállalt kitermeléscsökkentés végrehajtása érdekében.

Az OPEC+ tagjai közül Azerbajdzsánt és Malajziát is meghívták, hogy formálisan is csatlakozzon az OPEC-hez, de túl sok mindenen ez sem változtatna, mivel ezek világszinten szintén nem túl nagy kitermelők. A még 2020-ban megkörnyékezett Brazília pedig nemet mondott, mert nem akart részt venni a koordinált kitermeléscsökkentésben (amely az olajárak felhajtását szolgálja).

A legújabban megkörnyékezett ország Guyana, amelynek jelenleg nincs párja a világon az olajkitermelés növelését illetően, a tervek szerint 2028-ra napi egymillió hordóval nő majd a felhozatal a dél-amerikai országban.

A jelek azonban itt sem biztatóak az OPEC számára. A Wall Street Journalnak az ország alelnöke azt mondta, nem akarnak csatlakozni, mert a céljuk az, hogy minél rövidebb idő alatt minél több kőolajat tudjanak kitermelni és eladni. Ennek oka, hogy a következő évtizedekben várhatóan csökken majd a kereslet a kőolaj iránt, így addig akarják megalapozni az eddig szegény ország fejlődését az olajbevételekből, ameddig ez még lehetséges.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegüzente az olajkartell, hogy nem szabad leírniAz OPEC továbbra is az árakat meghatározó szereplő szándékozik lenni a piacon. A drágább olaj miatt az infláció elleni küzdelem is nehezebb lesz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár az oroszok is vizsgálják az olajárcsökkenés okait, mi várható a magyar kutakon?Jelentősen csökkent a héten a világpiacon meghatározó olajtípusok árfolyama, úgy néz ki, hogy egyelőre nem hatásos a globális olajkartell kitermeléscsökkentése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPutyin az olaj drágulásában bízik, de a kisebb kitermelők ennek keresztbe tesznekKellene a pluszbevétel az orosz költségvetésbe, de a Nemzetközi Energiaügynökség nem számít arra, hogy drágul idén a kőolaj a mostani szintről.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Guyana kőolaj-kitermelés olajár OPEC Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.