Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. május 12. 09:46 Világ

Európa téli gázellátása nem az amerikai kitermelőkön fog múlni

Az uniós tagállamok közül már csak Magyarországon gondolja azt a kormány, hogy Oroszország nélkül nem megoldható a földgázellátás, Szijjártó Pétertől nagyjából minden második héten hallhatunk erre utaló nyilatkozatot. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy minden rendben lenne Európában, hiszen egy forró és aszályos nyarat követő hidegebb tél problémákat okozhatna, főleg, ha a vezetékes után a cseppfolyósított földgáznál (LNG) is visszaesnének Oroszország szállításai.

Ebből a szempontból jó hír, hogy az Európa egyik legfontosabb beszállítójává vált Egyesült Államokban a földgázárak zuhanása ellenére sem esett vissza a kitermelési aktivitás, szemben a korábbi hasonló időszakokkal. Ahogy a Wall Street Journal írta nemrég, az ágazat meghatározó vállalatai arra számítanak, hogy az árak esése csak átmeneti, és ahogy a következő években egyre több LNG-terminál kezd működni az amerikai partok mentén, az export elvezeti a többletmennyiséget az amerikai piacról, és így az árak is emelkedni fognak.

Május első hetében 157 gázkút fúrása volt folyamatban az Egyesült Államokban, ami 11-gyel több az egy évvel korábbinál, amikor közel négyszer többet kellett fizetni a földgázért az amerikai piacon. Az esés fő oka az enyhe európai és észak-amerikai tél volt, valamint az, hogy elhúzódott a texasi Freepont LNG-terminál – egy balesetet követő – újbóli üzembe helyezése, ami miatt a várakozásokhoz képest nagyobb mennyiség ragadt az amerikai piacon.

Arról megoszlanak az elemzői vélemények, hogy pénzügyileg megtérülő stratégia-e a kitermelési aktivitás fenntartása és növelése, mindenesetre az amerikai és az európai fogyasztók jól járnak ezzel. A korábbiakhoz képest most egyébként azért mernek jobban kockáztatni a szektor szereplői, mert az utóbbi években jelentősen mérsékelték az adósságállományukat. Így jelen állás szerint gond nélkül el tudják majd látni gázzal a 2030-ig a jelenlegi duplájára növő amerikai – a tengeri exporthoz szükséges – LNG-kapacitásokat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAkkor most tényleg kiváltotta Európa az orosz gázt?A tavalyi év legnagyobb kérdőjele az volt, tudja-e Európa pótolni azt a gázmennyiséget, amit korábban Oroszországtól szerzett. Most már van rá válasz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokkal többet fizetünk az orosz gázért, mint a máshonnan érkezőértTavaly év végén akadt olyan hónap, amikor az orosz importgáz átlagára több mint duplája volt a más országokból behozott gázénak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTovábbra is Magyarországra jön a legdrágábban az orosz gázJanuár volt zsinórban a negyedik olyan hónap, amikor az adatot közlő uniós országok közül hazánkba érkezett a legdrágábban az orosz földgáz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ cseppfolyósított földgáz egyesült államok földgáz LNG Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.