Hírlevél feliratkozás
Avatar
2023. január 18. 17:07 Világ

Ilyen kevés gázt utoljára a Szovjetunió idején küldtek az oroszok, és most tovább csökkentik az exportot

Az orosz gázexportot lebonyolító Gazprom EU-ba irányuló vezetékes szállításai 22 százalékkal csökkentek január első felében a decemberi adatokhoz képest – derült ki a Reuters kedden készített számításaiból.

A Gazprom adatai alapján január 1-15. között naponta átlagosan 63,7 millió földgáz érkezett az uniós országokba Ukrajnán és a Fekete-tenger alatti Török Áramlat vezeték egyik ágán keresztül. Decemberben a napi átlag még 81,9 millió köbméter volt. A Gazprom exportstatisztikáit ismerő forrás megerősítette a számításokat, azonban az orosz állami vállalat nem válaszolt a Reuters megkeresésére.

Oroszország vezetékes európai gázexportja tavaly a szovjet korszak utáni mélypontra zuhant, mivel a legnagyobb gázfogyasztóknak – köztük Németországnak – történő szállítások az ukrajnai háború miatt csökkentek. A visszaeséshez hozzájárultak az Északi Áramlaton történő robbanások is, bár a Gazprom már előtte is egyre lejjebb tekerte a Balti-tenger alatti exportot.

A Gazprom által keddre előre jelzett 32,6 millió köbméteres ukrajnai tranzit csaknem 8 százalékos csökkenés az előző néhány naphoz képest. Az előző tíz napban ez a mennyiség minimális eltéréssel 35,5 millió köbméter körül volt, miközben 2022-2023 fordulóján még valamivel több mint napi 40 millió köbmétert tett ki.

A Reuters számításai szerint az Európai Unióba irányuló összes orosz vezetékes gázszállítás 955,3 millió köbmétert ért el január első felében. Decemberben ez a szám 2,5 milliárd köbméter volt. Egy az adatokat ismerő forrás szerint az alacsonyabb exportmennyiséget valószínűleg az újévi időszakban Európa nagy részén tapasztalt rekord magas téli hőmérséklettel lehet magyarázni.

Bár a hírügynökség rövid cikke erre nem tért ki, de az utóbbit a rövid távú körülményekhez képest kell érteni. A nagy kép ugyanis továbbra is az, hogy Oroszország azt követően csökkentette jelentősen az európai gázszállításait, hogy az Európai Unió Ukrajna orosz lerohanására szankciók sorozatával, valamint a megtámadott ország gazdasági és katonai támogatásával válaszolt. A szállítások fokozatos csökkentése ellenére tavaly még 60 milliárd köbméter orosz földgáz érkezett az uniós országokba a vezetékeken keresztül – az eddigi januári tempóból kiindulva idén ennek csak a töredéke lesz az orosz export.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszafelé sült el az orosz gázfegyver, mélypontra bukott az exportjukA szállítások korlátozása az orosz stratégia része volt, de az alacsonyabb gázárak mellett már felvetették az egyik leállított vezeték újraindítását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA gázjátszma legbizarrabb oldala: miközben az oroszok jégkorszakkal fenyegetik a Nyugatot, Ukrajnának dollárban fizetnek a tranzitértLogikus érvek szólnak amellett, hogy ne zárják el teljesen a gázt, mert ez az utolsó orosz adu. De vajon meddig?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEurópa már a felrobbantása előtt kiváltotta az Északi ÁramlatotMúlt héten az orosz import újabb évtizedes mélypontra zuhant, az Európába érkező gáz mennyisége azonban így is emelkedett, és ez elég lehet a télre.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ földgáz gázimport gazprom orosz-ukrán háború Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.