Jelentős élelmiszerinfláció formájában jelentkeznek Oroszországban az Ukrajna elleni háború gazdasági hatásai: a Bloomberg arról ír, hogy egyes régiókban egy hét alatt akár 40 százalékkal is megdrágulhatott a hagyományos orosz leves, a borscs elkészítése.
A leveshez szükséges hozzávalók közül a legtöbb ára egy hét alatt kétszámjegyű emelkedést produkált. Éves alapon a hagyma 18 százalékkal, a káposzta 16, a répa 11, a cékla 9,4, a burgonya pedig 4,1 százalékkal drágult. Éves összevetésben a március 25. előtti hét napban az árak átlagosan 15,7 százalékkal voltak magasabbak a gazdasági minisztérium adatai alapján. Az úgynevezett „borscs inflációs kosár” drágulása arról árulkodik, hogy az inflációt az alacsonyabb jövedelmű rétegek is nagyon komolyan megérzik.
A Kommerszant nevű orosz lap arról számolt be, hogy a kereskedők nehezen tudnak bizonyos zöldségeket beszerezni. Káposztából és sárgarépából is áruhiány van, mivel az oroszországi termésből származó készletek már kimerültek, a külföldi termelők friss szállítmányai pedig még nem érkeztek meg az országba.
A mezőgazdasági minisztérium szerdán igyekezett megnyugtatni az oroszokat, hogy nem lesz zöldséghiány, a magasabb árakat szezonális tényezőkre fogták. Az Interfax hírügynökséggel a minisztérium szerdán közölte, hogy az új termés szállítása stabilizálni fogja a helyzetet. A magasabb árakat szezonális tényezőknek tulajdonították.
A Bloomberg elemzői felmérése szerint az infláció idén átlagosan 20 százalék lehet Oroszországban, ami az elmúlt két évtized legnagyobb ütemű drágulását jelentené. A Szovjetunió három évtizeddel ezelőtti összeomlása óta először fordulhat elő, hogy két egymást követő évben is zsugorodni fog az orosz gazdaság.
Oroszországban az Ukrajna elleni február végi támadást követően országszerte pánikvásárlás indult meg, ami főleg a tartós fogyasztási cikkek, például az autók és a televíziók drasztikus drágulásához vezetett. Most azonban az alapvető javak ára kerül nyomás alá, mivel a fogyasztók ezekből próbálnak felhalmozni. A cukor a március 25. előtti hét napban átlagosan 6,5, a gyufa 3,3, a WC-papír pedig 2,9 százalékkal drágult.
Világ
Fontos