Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2022. március 25. 14:15 Világ

Véget vet a globalizációnak a háború a világ legnagyobb vagyonkezelője szerint

„Az ukrajnai orosz invázió véget vetett a globalizáció azon formájának, amelyet az elmúlt három évtizedben megismertünk” – írta Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója a cég részvényeseinek írt éves levelében. Fink szerint Oroszország ukrajnai inváziója maradandó hatással lesz a világgazdaságra, és hozzájárul az infláció növekedéséhez, mivel arra készteti a vállalatokat, hogy újraszervezzék az ellátási láncaikat – írja a Financial Times.

Fink meglátásai azért is relevánsak, mert a Blackrock a világ legnagyobb vagyonkezelő cége: tavaly év végén 10 ezer milliárd dollárt kezelt, ami nagyjából Németország és Japán együttes nemzeti össztermékének felel meg. A cég alapjai a legtöbb amerikai cégben együttesen 15 százalékos vagy nagyobb súllyal tulajdonosok, de az európai tőzsdéken is 10 százalék feletti az arányuk. Kifejezetten jellemző, hogy ők a legnagyobb részvényesek az óriásvállalatoktól a kisebb nyilvános cégekig szinte mindenhol.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNormális, hogy két-három cég kezel szinte minden vagyont a világon?Mindenhol ott vannak tulajdonosként, nekik van a legnagyobb szavuk, mégsem érdeklik őket annyira a cégeik. A BlackRock és a Vanguard áll most a legközelebb a világkormányhoz.

Fink szerint habár a háború közvetlen gazdasági hatása Oroszország teljes elszigetelődése a nemzetközi tőkepiacoktól, de arra számít, hogy a vállalatok és a kormányok átfogóbban is végig fogják gondolni, hogy milyen módon függenek más országoktól, és ez arra késztetheti őket, hogy központjaikhoz közelebb vagy akár az anyagországukba hozzák vissza a termelésüket.

„Az ellátási láncok ilyen jellegű átrendeződése pedig természetszerűleg inflációval fog járni” – írta Fink, aki habár arra nem hoz példát, hogy ez milyen országokat érinthet hátrányosan, de megemlítette, hogy Mexikó, Brazília, az Egyesült Államok és egyes kelet-ázsiai termelési központok járhatnak jól a folyamat során.

A levélben Fink arra is kitér, hogy Ukrajna megtámadása eleinte lassítani fogja az energiaátmenetet, hosszabb távon viszont felgyorsulhat a megújuló energiaforrásokra való átállás a fosszilis energia megdrágulása miatt, ami többféle megújulót tenne árban versenyképessé.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElkezdtek visszajönni a gyárak Ázsiából, de nem MagyarországraEgyes ruhaipari cégek a Balkánra és a Földközi-tenger térségébe hozzák a termelést Ázsiából, de ami a textileknél működik, más iparágakban nem feltétlenül fog.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEurópa visszaszerezné gyógyszeripari szuverenitását, de nem tudni, kitől és minekEurópai politikusok a Covid-járvány alatti gyógyszerhiányra hivatkozva hazahoznák Kínából a gyógyszergyártást. A gyártók viszont cserébe állami támogatást és áremelést akarnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA nagy zavarok ellenére sem éri meg Ázsiából visszahozni a termeléstA Szuezi-csatorna eltorlaszolása, vagy a járvány miatt felboruló szállítás komoly problémának tűnik, de Ázsia elhagyásához képest ezek csak rövid kis epizódok.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ blackrock ellátási lánc globalizáció infláció Larry Fink Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Fazekas Dóra Simó Márton
2024. szeptember 13. 06:36 Világ

Súlyosan alábecsülhetjük a klímaváltozás gazdasági kockázatait

A legújabb hőmérsékleti anomáliák arra utalnak, hogy az éghajlat globális átalakulása hamarabb változtatja meg a klímarendszert, mint azt korábban várták.

Hajdu Miklós
2024. szeptember 12. 16:03 Vállalat, Világ

Alig lesz hozzáadott érték a BYD magyar gyárában, ha a kínai kormányon múlik

Állítólag arra kéri a kínai kormány az autógyártókat, hogy ne vigyék ki az országból a technológiájukat, külföldön szigorúan csak összeszerelést végezzenek.

Virovácz Péter
2024. szeptember 11. 17:06 Pénz, Világ

Adósságválsághoz vezethet, ha tovább szórja a pénzt Amerika

Együttes erővel söprik szőnyeg alá a költségvetési problémát az elnökjelöltek, pedig súlyos következményei lehetnek, ha nem változik semmi.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 16:18 Adat

Az EU egyik leginkább vízfejű gazdasága a magyar

Majdnem negyedével lenne alacsonyabb Magyarországon az egy főre jutó GDP Budapest nélkül.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 09:53 Adat, Élet

Vannak olyan országrészek, ahol több eső esett egy nap alatt, mint a megelőző három hónapban

Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.

Gajda Mihály
2024. szeptember 15. 19:15 Pénz, Vállalat

Európai üzemek zárnak be, romlanak a kilátások az olajiparban

Az év eleji optimizmus után az olajipar komoly nehézségekkel küzd a globális gazdasági problémák miatt, Európában pedig különösen borúsak a kilátások.