Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. április 12. 10:21 Világ

Egy országban egy az egyben betiltották a pálmaolajat

Évek óta heves viták folynak a modern élelmiszer- és kozmetikai ipar által előszeretettel használt pálmaolaj környezeti hatásairól, Srí Lankán viszont most teljes mellszélességgel beleálltak a tiltásba.

A kormányzat múlt héten egyrészt megtiltotta a pálmaolaj importját, másrészt olyan rendelkezést adott ki, amely szerint fokozatosan fel kell számolni az országban lévő olajpálma-ültetvényeket. Ezek a Bloomberg cikke szerint jelenleg 11 ezer hektárt foglalnak el, és az új előírás szerint évről-évre 10 százalékkal kell csökkenteni a területüket.

A kormány azt tanácsolja a gazdálkodóknak, hogy kaucsukfát vagy más „környezetbarát” terményt adó növényt ültessenek az olajpálmák helyére. Ez azért érdekes megfogalmazás, mert környezetvédelmi szempontból az a kérdés, hogy vágnak-e ki erdőt egy ültetvény kedvéért, nem az, hogy utána mit termesztenek az adott területen. Ahogy egy helyi elemző az amerikai hírügynökségnek elmondta, Srí Lanka a kókuszolaj egyik legfontosabb termelője, de a pálmaolaj veszélyezteti az előbbi ágazatot.

Az ország eddig évente 200-250 ezer tonna pálmaolajat importált, amelyet főleg főzéshez használtak a srí lankaiak, és ha a tiltás érvényben marad, akkor ezt mással kell helyettesíteniük. A tiltás fenntartásával azért lehetnek problémák, mert a Világkereskedelmi Szervezet szabályai szerint nem lehet alapos indok nélkül megtiltani egy termék importját.

Az Egyesült Államok például azért állította le az importot a második legnagyobb malajziai termelőtől, mert a hírek szerint kényszermunkát alkalmaztak az ültetvényein. Az EU pedig azért vezeti ki a bioüzemanyag-komponensek közül a pálmaolajat, mert a hatalmas olajpálma-ültetvények fenntarthatatlan módon működnek.

Az olajpálma miatt tényleg hatalmas erdőterületeket vágtak ki, elsősorban Délkelet-Ázsiában, de egyáltalán nem biztos, hogy a fenntarthatóság szempontjából jó ötlet a pálmaolajat kókuszolajra lecserélni, sőt. Ahogy korábban írtuk, a kókuszpálma-ültetvények messze a legtöbb állatfajt sodorják a kihalás szélére, sokkal többet, mint a pálmaolaj földjei, ha a termelt olaj mennyiségének arányában nézzük.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa a pálmaolaj után a kókuszolaj is közellenség lesz, mit tegyünk az élelmiszerekbe?A világ növényi olajokkal való ellátása nem egyszerűen gazdasági és környezetvédelmi, hanem etikai kérdés is. Ha a három elemből hozzányúlunk az egyikhez, borul minden.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs értelme betiltani a pálmaolajat, mert a helyettesítői még jobban rombolnák a természetetA Természetvédelmi Világszövetség új tanulmánya arra jutott, hogy az összes alternatíva közül még az olajpálma a leggazdaságosabb olajos növény.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem a pálmaolaj behozatalával romboljuk leginkább a környezetetEurópa pálmaolaj-importjának négyötöde fenntartható forrásból származik, a faanyagnál és a szójánál viszont sokkal rosszabb ez az arány.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdőirtás fenntarthatóság pálmaolaj Srí Lanka üvegház Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.