Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. április 12. 10:21 Világ

Egy országban egy az egyben betiltották a pálmaolajat

Évek óta heves viták folynak a modern élelmiszer- és kozmetikai ipar által előszeretettel használt pálmaolaj környezeti hatásairól, Srí Lankán viszont most teljes mellszélességgel beleálltak a tiltásba.

A kormányzat múlt héten egyrészt megtiltotta a pálmaolaj importját, másrészt olyan rendelkezést adott ki, amely szerint fokozatosan fel kell számolni az országban lévő olajpálma-ültetvényeket. Ezek a Bloomberg cikke szerint jelenleg 11 ezer hektárt foglalnak el, és az új előírás szerint évről-évre 10 százalékkal kell csökkenteni a területüket.

A kormány azt tanácsolja a gazdálkodóknak, hogy kaucsukfát vagy más „környezetbarát” terményt adó növényt ültessenek az olajpálmák helyére. Ez azért érdekes megfogalmazás, mert környezetvédelmi szempontból az a kérdés, hogy vágnak-e ki erdőt egy ültetvény kedvéért, nem az, hogy utána mit termesztenek az adott területen. Ahogy egy helyi elemző az amerikai hírügynökségnek elmondta, Srí Lanka a kókuszolaj egyik legfontosabb termelője, de a pálmaolaj veszélyezteti az előbbi ágazatot.

Az ország eddig évente 200-250 ezer tonna pálmaolajat importált, amelyet főleg főzéshez használtak a srí lankaiak, és ha a tiltás érvényben marad, akkor ezt mással kell helyettesíteniük. A tiltás fenntartásával azért lehetnek problémák, mert a Világkereskedelmi Szervezet szabályai szerint nem lehet alapos indok nélkül megtiltani egy termék importját.

Az Egyesült Államok például azért állította le az importot a második legnagyobb malajziai termelőtől, mert a hírek szerint kényszermunkát alkalmaztak az ültetvényein. Az EU pedig azért vezeti ki a bioüzemanyag-komponensek közül a pálmaolajat, mert a hatalmas olajpálma-ültetvények fenntarthatatlan módon működnek.

Az olajpálma miatt tényleg hatalmas erdőterületeket vágtak ki, elsősorban Délkelet-Ázsiában, de egyáltalán nem biztos, hogy a fenntarthatóság szempontjából jó ötlet a pálmaolajat kókuszolajra lecserélni, sőt. Ahogy korábban írtuk, a kókuszpálma-ültetvények messze a legtöbb állatfajt sodorják a kihalás szélére, sokkal többet, mint a pálmaolaj földjei, ha a termelt olaj mennyiségének arányában nézzük.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa a pálmaolaj után a kókuszolaj is közellenség lesz, mit tegyünk az élelmiszerekbe?A világ növényi olajokkal való ellátása nem egyszerűen gazdasági és környezetvédelmi, hanem etikai kérdés is. Ha a három elemből hozzányúlunk az egyikhez, borul minden.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs értelme betiltani a pálmaolajat, mert a helyettesítői még jobban rombolnák a természetetA Természetvédelmi Világszövetség új tanulmánya arra jutott, hogy az összes alternatíva közül még az olajpálma a leggazdaságosabb olajos növény.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem a pálmaolaj behozatalával romboljuk leginkább a környezetetEurópa pálmaolaj-importjának négyötöde fenntartható forrásból származik, a faanyagnál és a szójánál viszont sokkal rosszabb ez az arány.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ erdőirtás fenntarthatóság pálmaolaj Srí Lanka üvegház Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán
2024. október 1. 11:04 Vállalat, Világ

Magyar cég logójával a karján írt történelmet a szlovén Tadej Pogačar

A Mol helyi leányvállalata május óta a szlovén válogatott bronzfokozatú szponzora. Bár a magyar kerékpársport is egyre sikeresebb, itthon nem tolonganak a támogatók.

Vermes Nikolett
2024. október 1. 05:27 Élet, Világ

Itthon ingyenes a kezelés, mégis egyre több a magyar lombikturista

Nincs elég kapacitás idehaza, de nem ez az egyetlen oka, hogy százával keresik fel magyar párok a cseh, osztrák és szlovák termékenységi klinikákat.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 30. 05:18 Világ

Nem Magyarországnak szól, de a fideszes álmokat is elsöpörheti a kínai figyelmeztetés

Peking célja az ellátási láncok uralása és a technológiai szuverenitás, így kevés esély van rá, hogy technológiát adjanak az autógyártásban.

Fontos

Bucsky Péter
2024. október 4. 05:22 Közélet

Kétséges a megtérülése, mégis egyre csak nő a külföldi egyetemisták ösztöndíjkerete

Évi tízmilliárdokat költ arra a kormány, hogy fejlődő országokból Magyarországra hozzon egyetemistákat, de végzés után nem ösztönzi, hogy itt is helyezkedjenek el.

Jandó Zoltán
2024. október 3. 04:42 Adat, Élet

Adóparadicsom a focisták számára Magyarország

Még Monacónál is kedvezőbb adózási feltételeket teremtett a kormány a hazai futballban. Ennek is köszönhetően versenyezhet a Fradi már nyugat-európai klubokkal is játékosokért.

Torontáli Zoltán
2024. október 2. 14:32 Közélet, Vállalat

Már a sokkok nélküli, lassított kimúlás lehet a fő cél a Dunaferr történetében

A vasmű egyre fogyó maradékába továbbra sem sikerül életet lehelni, a kormány a társadalmi-politikai veszteség minimalizálására törekedhet.