A lakosság öregedése miatt Németországban fokozatosan 65-ről 67 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár, 2012 óta minden évben egy hónappal, 2024 és 2029 között pedig két hónapos lépcsőkben. Az 1964-es születésű korosztály lesz az első, amelynek tagjai csak 67 évesen mehetnek majd nyugdíjba.
A hazai „nők 40” lehetőséghez hasonlóan azonban Németországban is van egy kiskapu, amellyel a 65 évet sem kell feltétlenül megvárni. Ráadásul ez a férfiak és a nők számára is nyitva áll, igaz, 40 helyett 45 éves jogosultsági idő kell hozzá, legalábbis ha valaki teljes nyugdíjat szeretne kapni.
Ennek keretében, ha valaki összegyűjtötte a 45 évet, akkor már 63 évesen elmehet nyugdíjba, és felveheti annak teljes összegét. Ha még nem gyűlt össze a 45 éve, akkor 63 évesen szintén nyugdíjba mehet, ám csak csökkentett összegű járandóságot kap, amíg el nem éri az öregségi nyugdíjkorhatárt.
Ahogy a Frankfurter Allgemeine Sonntagzeitung írja, ez a lehetőség egyre népszerűbb, jócskán felülmúlva a korábbi kormányzati várakozásokat. A vasárnapi lap a német nyugdíjbiztosító jelentéséből idézett, amelyet a kormány ezen a héten tárgyal meg. A kimutatás szerint 2016-ban 225 640 ember ment el úgy 63 évesen nyugdíjba, hogy már megvolt a 45 éves jogosultsági ideje, tavaly viszont már 247 150.
Arányaiban sokkal jobban emelkedett azok száma, akik – a 45 év hiányában – az átmeneti anyagi veszteséget is vállalták annak érdekében, hogy 63 évesen elhagyhassák a munkaerőpiacot. 2016-ban ők közel 62 ezren voltak, tavaly viszont már a 84 ezret is meghaladta a számuk.
Összességében egy elég jelentős csoportról van szó, ugyanis jelenleg a mintegy 18 millió német nyugdíjasból 3,5 millióan még nem érték el az öregségi nyugdíjkorhatárt. Ennek egyebek mellett azért van jelentősége, mert az ő járandóságuk kifizetésébe be kell szállnia a német költségvetésnek, és ennek összege tavaly először haladta meg a 100 milliárd eurót.
Ennek oka elsősorban az, hogy a Németországban is igen népes baby boomer korosztály egyre nagyobb része éri el a 63 éves kort. A számukra folyósított juttatás a korábbi években – a folyamatos költségvetési többletek mellett – nem terhelte meg igazán a német büdzsét, ám idén a járvány- és válságkezelés miatt elengedték a kiadásokat, és ha a következő években szeretne a kormány visszatérni a feszes gazdálkodáshoz, akkor ez egy nehezítő tényező lesz.
Világ
Fontos