25 ezer milliárd dollárral, csaknem kétharmadával esik a járvány miatt az olajipari cégek várható összes profitja a fosszilis energiahordozók keresletének nullára csökkenéséig egy új tanulmány szerint.
A Carbon Tracker nevű pénzügyi agytröszt Guardian által bemutatott elemzése alapján a globális energiakereslet csökkenése évente két százalékkal csökkenti az olaj, a földgáz és a szén keresletét, ami miatt az iparág profitvárakozásai 39-ről 14 ezer milliárd dollárra csökkennek. Mindez az egész világgazdaságra komoly hatással lehet, ugyanis ezeknek a cégeknek a piaci értéke a világ részvénypiacainak negyedét teszi ki, a pénzügyi kitettséget pedig az is növeli, hogy ezek a cégek milliárdokkal tartoznak bankoknak.
Kingsmill Bond, a tanulmány szerzője szerint ezért a fosszilis energián alapuló pénzügyi eszközök „rendezett” kivezetésére lenne szükség, ami lehetővé tenné a világgazdaságra gyakorolt hatás kezelését is, ahelyett, hogy „megpróbáljuk fenntartani a fenntarthatatlant”. A tanulmány szerint ugyanis jelenleg a fosszilis energiára épülő rendszer hanyatlásának vagyunk szemtanúi, amit eredetileg a megújuló energiaforrások vártnál gyorsabb terjedése okozott, a járvány pedig felgyorsította a folyamatot.
A Carbon Tracker elemzése egybecseng a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) május elején publikált előrejelzésével, amely a II. világháború óta látott legnagyobb visszaesésre számít a globális energiafelhasználásban.
Ez egyben a fosszilis energiahordozók keresletének több évtizedes mélypontját és a megújulók növekedését eredményezi. A jelentés szerint Magyarországon és több más európai országban a megújulók részesedése az áramtermelésben folyamatos rekordokat döntött a járvány alatt. A szén kereslete viszont például 8 százalékkal esett vissza az idei első negyedévben 2019 hasonló időszakához képest, ami egyben 10 százalékos csökkenés a 2018-as szénfogyasztási csúcshoz képest.
Elemzők szerint az árfolyamok már soha nem térnek vissza a válság előtti szintre. Kingsmill Bond úgy véli, az olajipari cégek és a befektetőik nem ismerték fel időben, hogy az iparág közelmúltbeli hanyatlása nem csak ideiglenes visszaesést jelent. Bond szerint az iparági szereplők annyira sokáig ellenálltak a változás gondolatának, és cselekvés helyett annyira csak kamu PR-üzenetek terjesztésére fókuszáltak, hogy bizarr módon most pont ennek a helyzetnek lehetnek az elszenvedői.
A fosszilis iparágban ugyanis Bond szerint jóval nagyobb kockázatok vannak, mint amekkorát a pénzügyi piacok jeleznek. Ezért a befektetők is jobban teszik, ha ezt figyelembe veszik, alacsonyabb jövőbeli árakra számítanak, és számolnak az erőművek bezárási és bontási költségeivel is.
Világ
Fontos