Orvosokból elég ritkán lesznek dollármilliárdosok, egy szaúdi szakembernek azonban – legalábbis könnyen azonosítható formában – éppen most sikerült ez a bravúr. A Sulaiman Abdulaziz Al-Habib által alapított és az ő nevét viselő egészségügyi csoport most lép a szaúdi tőzsdére, és az elsődleges részvénykibocsátás meglehetősen jól sikerült, a papírok a meghirdetett ársáv tetején találtak gazdára, a befektetők minden egyes részvényért 50 rijált fizettek.
A kibocsátás előtt az alapító 49 százalékos részesedéssel rendelkezett a vállalatban, ennek köszönhetően vagyona a Bloomberg számításai szerint 8,5 milliárd rijál, avagy 2,3 milliárd dollár (710 milliárd forint). A kibocsátási tájékoztató szerint az üzletember 17,4 millió részvényt értékesít, azaz 870 millió rijál bevételhez jut a tőzsdére lépéssel. Ez dollárban nagyjából 235 millió, forintban pedig körülbelül 72,5 milliárd. (Azaz részesedésének körülbelül 90 százalékát megtartja.)
A vállalat az egyik legnagyobb egészségügyi szolgáltató Szaúd-Arábiában, kórházakat, ambuláns rendelőket, gyógyszertárakat és orvosi laborokat üzemeltet a királyság mellett Dubajban és Bahreinben. A befektetők részben azért ugrottan rá lelkesen a cég részvényeire, mert a szaúdi kormány tervei szerint növelik a magánszektor szerepét az ország egészségügyi rendszerében.
Emellett az sem elhanyagolható tényező, hogy noha a szaúdi lakosság meglehetősen fiatal, nemzetközi összevetésben elég rossz az egészségi állapota: a felnőttek több mint harmada túlsúlyos, 18,5 százaléka pedig cukorbeteg az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint. Ez a magas életszínvonallal együtt hatalmas egészségügyi piacot vetít előre a következő évtizedekre.
A 68 éves Al-Habib 1993-ban alapította vállalatát, miután az állami egészségügyben dolgozott, egyebek mellett két rijádi kórház gyermekorvosaként. Az egészségügy mellett kereskedelmi ingatlanbefektetései is vannak. Azaz teljes vagyona nagyobb a fentinél, amellyel egyébként önmagában is vezetné a legvagyonosabb magyarok listáját.
Világ
Fontos