Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. január 20. 10:51 Világ

Kína is elkezdte betiltani az egyszer használatos műanyagokat

Az egyszer használatos műanyagok visszafogását célzó intézkedések sorra érik egymást az elmúlt hónapokban, és vasárnap az eddigi talán leglátványosabb lépést jelentette be Kína. Az ország gazdasági tervezéséért felelős nemzeti fejlesztési és reformbizottság egy olyan tervet tett nyilvánossá, amely jelentősen csökkentené az egyszer használatos műanyagok gyártását és használatát a következő öv évben.

A nem lebomló műanyagzacskókat már idén kitiltják az áruházakból a nagyobb kínai városokban, a kisebb településekről pedig 2022-ig vezetik ki őket. A piacokon 2025-ig lehet használni zacskókat a friss áruk számára. Az egyszer használatos szívószálakat még szintén idén betiltják az éttermekben, amelyeknek 30 százalékkal kell csökkenteniük az egyszer használatos műanyagok használatát 2025-ig.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKísérlet bizonyítja, hogy nem bomlanak le a lebomlónak nevezett műanyagzacskókLegalábbis úgy biztosan nem tűnnek el a környezetből, ahogy képzeli egy vásárló. Ez azt is jelenti, hogy a műanyagoknak valószínűleg nem alternatívája a bioműanyag.

Kínában rohamosan fejlődik az e-kereskedelem és az ételrendelés, az Alibaba például napi egymilliárd csomagot ad fel. Az új szabályozás értelmében a házhoz szállításoknál is jelentősen csökkentik az egyszer használatos műanyagok mennyiségét. A nagyobb városokban, mint Peking vagy Sanghaj, 2022-ig használhatnak nem lebomló műanyag csomagolást az ételrendeléseknél, országosan pedig 2025-ig.

Kína szerepe azért különösen fontos, mert a legnagyobb műanyagelőállító és -szennyező. Egy tavalyi tanulmány szerint a világ összes műanyagának 29 százalékát gyártják Kínában, és már 2010-ben is magasan a legnagyobb szennyező volt. A világ folyói közül a kínai Jangce szállítja a legtöbb hulladékot az óceánba.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmíg agyon van csomagolva minden, aligha szabadulunk a műanyagoktólHiába terjed a fejlett világban a csomagolást mellőző környezettudatos szemlélet, a műanyagoktól mégsem fogunk megszabadulni egyhamar. Túl nagy üzlet van benne ahhoz, hogy csak úgy eltűnjön.

A mostani tiltás mellett Kína több lépést is tett, hogy fejlessze a hulladékgazdálkodását. 2018-ban korlátozta az országba érkező hulladékimportot, néhány nagyobb várásban pedig tesztelés alatt áll az újrahasznosítás rendszere.

Az óceánokba jutó összes műanyaghulladék fele öt délkelet-ázsiai országban képződik (Kína, Indonézia, Fülöp-szigetek, Thaiföld, Vietnam), és Kína mellett több ázsiai ország is elkezdett fellépni a mindent elárasztó szemetelés ellen. Thaiföld szintén idén jelentette be, hogy 2021-ig betiltja a műanyagzacskók használatát. Idén nyártól Indonézia fővárosában, Jakartában, illetve Balin is betiltják a nagyobb áruházakban a műanyagzacskók használatát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyszer használatos műanyag hulladék hulladékgazdálkodás Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. július 25. 05:15 Világ

Kifürkészhetetlen, hogy milyen gazdaságpolitika jön, ha Trump nyer

Egyszerre védené a „dolgozó emberek", a hazai ipar és a milliárdos befektetők érdekeit, újabb vámháborút ígér, ami az exportfüggő Magyarországnak is fájhat.

Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Jandó Zoltán
2024. július 22. 16:23 Adat, Világ

Mennyi esélye van Kamala Harrisnek legyőzni Trumpot?

A fogadóirodák oddsai alapján 38 százalék, de az elmúlt hetekben már minden felmérés azt mutatta, hogy több, mint a regnáló elnöknek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.