Szinte az összes jelentősebb gazdaság esetében lerontotta a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), ami a csütörtökön közzétett gazdasági kitekintésében “egyre törékenyebbnek és bizonytalannak” írta le a világgazdasági kilátásokat.
A szervezet szerint egyre több az arra vonatkozó bizonyíték, hogy a kereskedelmi háborúnak komolyabb negatív következményei vannak, mint amire számítani lehetett. Az OECD szerint ezért abba kellene hagyni az egyoldalú vámemeléseket.
2019-ben már csak 2,9 százalékos növekedést vár a világgazdaságtól a szervezet, ami 0,3 százalékponttal alacsonyabb a korábbi várakozásnál, és egyben a leggyengébb teljesítmény a 2008-as gazdasági válság óta.
A nagy világgazdasági régiók esetében egytől egyig lassulást jelez a szervezet, az Egyesült Államok növekedése a 2019-es 1 százalékról 0,9-re, Kínáé 6,1-ről 5,7-re, az eurózónáé pedig 1,9 százalékról majdnem lefeleződik 0,9 százalékra 2020-ban az előrejelzés alapján. A májusi becslést egyébként mindhárom régiónál lefele módosította a szervezet.
Az OECD elemzői attól tartanak, hogy a feldolgozóipar gyengélkedése előbb utóbb begyűrűzik a szolgáltató szektorba és a lakossági fogyasztást is visszahúzza majd,
ami miatt a következő pár évben alacsony növekedési pályára áll a világgazdaság.
A becsléshez képest ráadásul komoly lefelé mutató kockázatok is vannak, ugyanis az előrejelzés azzal számol például, hogy az Egyesült Királyság rendezetten fog kilépni az EU-ból. Ebben az esetben a szervezet 0,9 százalékos növekedésre számít 2020-ban, csakhogy rendezetlen kilépés esetén az OECD szerint az Egyesült Királyság gazdasága recesszióba fordulna, aminek a globális növekedésre is negatív hatása lenne. Szintén lefele mutató kockázat az amerikai-kínai kereskedelmi háború eldurvulása.
Az OECD egyébként megdicsérte a jegybankokat, amiért az elmúlt időszakban elkezdtek lazítani a monetáris politikájukon. Ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy az eurózónában és Japánban a jegybank lehetőségei erősen korlátozottak. Ezért azokban az országokban, ahol nem túl magas az államadósság, alacsony a költségvetési hiány és a beruházási szint, a szervezet szerint érdemes lenne a gazdaságpolitikusoknak kicsit elengedni a költségvetési hiányt.
A Magyarországra vonatkozó előrejelzésén a szervezet nem változtatott, 2019-re továbbra is 3,9; jövőre pedig 3 százalékos növekedést becsülnek.
Világ
Fontos