Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. augusztus 16. 11:00 Világ

Fordult a kocka, a németeknek megéri visszahozni a napelemgyártást Kínából

Németország a világ legnagyobb napelemgyártója volt 2005 és 2008 között. A németek tudatosan, tervezetten mentek rá a lehetőségre, az állam azért is támogatta akkoriban bőkezűen ezt a technológiát, hogy nagy hazai keresletet generáljon. Ennek következtében gombamódra szaporodtak a német cégek, amelyek jelentős k+f ráfordításokkal a technológiában is globális vezető szerepbe tornászták magukat.

2008-tól kezdve azonban beindult a kínai henger, és a gyártás az olcsóbb költségek irányába, azaz a távol-keletre ment. A Handelsblatt azonban most azt írja, több jel is arra utal, hogy a német gyártás másodvirágzásának jó esélye van.

Ennek legfontosabb lába az, hogy megint jelentős méretre nőtt a hazai kereslet. Idén becslések szerint 4 ezer megawatt napelemes teljesítményt állítanak rendszerbe, ami még mindig csak fele a 2012-es rekordnak, ám mégis azt jelzi, hogy az iparág kijött az elmúlt évek hullámvölgyéből.

További jelentős mennyiségű telepítés nélkül az országnak esélye sincs elérni azokat a zöld célokat, amelyeket a saját energetikai rendszerével szemben állított fel, a keresletnek így várhatóan tartósan magas szinten kell maradnia.

A napelemek már jó ideje Ázsiában készülnek, a jelentősebb német gyártók utolsó mohikánja a Solarworld volt, amely tavaly szeptemberben állt le a hazai gyártással. A szakemberek azonban azt mondják,

a k+f tevékenység ismét megerősödött, és a napelemek gyártása annyira automatizált lett, hogy ma már szinte mindegy, melyik országban van az üzem.

 

Ha pedig majdnem mindegy, akkor lehet, hogy jobb, ha Németországban van, mert úgy legalább a hazai telepítésekhez nem kell szállítási költséggel számolni. Mivel pedig a panelek ára az utóbbi években jelentősen csökkent, a szállítási költség sokkal nagyobb részt képvisel a gyártási költségekben, mint korábban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÁllami gigagyárral pörgetnék fel a németek az elektromos autógyártástSzép lassan dinoszaurusszá változik Németország, ha nem ül fel az e-autó-hullámra. Meglepő ötletekkel próbálnak úrrá lenni a nehéz helyzeten.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína napelem napelemgyártás németország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.