Németország a világ legnagyobb napelemgyártója volt 2005 és 2008 között. A németek tudatosan, tervezetten mentek rá a lehetőségre, az állam azért is támogatta akkoriban bőkezűen ezt a technológiát, hogy nagy hazai keresletet generáljon. Ennek következtében gombamódra szaporodtak a német cégek, amelyek jelentős k+f ráfordításokkal a technológiában is globális vezető szerepbe tornászták magukat.
2008-tól kezdve azonban beindult a kínai henger, és a gyártás az olcsóbb költségek irányába, azaz a távol-keletre ment. A Handelsblatt azonban most azt írja, több jel is arra utal, hogy a német gyártás másodvirágzásának jó esélye van.
Ennek legfontosabb lába az, hogy megint jelentős méretre nőtt a hazai kereslet. Idén becslések szerint 4 ezer megawatt napelemes teljesítményt állítanak rendszerbe, ami még mindig csak fele a 2012-es rekordnak, ám mégis azt jelzi, hogy az iparág kijött az elmúlt évek hullámvölgyéből.
További jelentős mennyiségű telepítés nélkül az országnak esélye sincs elérni azokat a zöld célokat, amelyeket a saját energetikai rendszerével szemben állított fel, a keresletnek így várhatóan tartósan magas szinten kell maradnia.
A napelemek már jó ideje Ázsiában készülnek, a jelentősebb német gyártók utolsó mohikánja a Solarworld volt, amely tavaly szeptemberben állt le a hazai gyártással. A szakemberek azonban azt mondják,
a k+f tevékenység ismét megerősödött, és a napelemek gyártása annyira automatizált lett, hogy ma már szinte mindegy, melyik országban van az üzem.
Ha pedig majdnem mindegy, akkor lehet, hogy jobb, ha Németországban van, mert úgy legalább a hazai telepítésekhez nem kell szállítási költséggel számolni. Mivel pedig a panelek ára az utóbbi években jelentősen csökkent, a szállítási költség sokkal nagyobb részt képvisel a gyártási költségekben, mint korábban.
Világ
Fontos