Tavaly ősszel az olaj világpiaci ára gyors zuhanásban volt, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) december 6-i bécsi tanácskozását megelőző hat hétben 30 százalékkal estek a jegyzések. Ez természetesen nem állt a tagok érdekében, ezért a találkozó előtt nagy volt rajtuk a nyomás, hogy megállapodjanak a kitermelés csökkentéséről az árak felhajtása érdekében.
Ennek ellenére a tanácskozás kis híján teljes kudarccal végződött. Az egyik problémát az okozta, hogy Irán ellen novemberben életbe léptek az olajexportját sújtó amerikai szankciók, ezért hallani sem akart kitermelése önkéntes korlátozásáról. A szervezetet gyengítette Katar nem sokkal korábbi kilépése, Donald Trump pedig folyamatosan nyomást gyakorolt az OPEC-re, hogy ne próbálják feljebb hajtani az olajárat.
A Wall Street Journal részletes, az eseményeket OPEC-es informátorok alapján megíró cikke szerint a kudarc már-már borítékolható volt, ami azt jelentette volna, hogy az olajár az akkori szinten marad, esetleg tovább esik.
Az események menetét a nem OPEC-tag, de az utóbbi pár évben a szervezettel egyre szorosabban együttműködő Oroszország közbelépése fordította meg.
Az oroszok eleinte nem akartak a szaúdiakéhoz hasonló mértékű kitermeléscsökkentést vállalni. Amikor azonban szembesültek a kudarc lehetőségével, Alekszandr Novak olajügyi miniszter Bécsből Szentpétervárra repült, hogy személyesen egyeztessen Vlagyimir Putyin elnökkel. Ő pedig felhatalmazta miniszterét a nagyobb elköteleződésre, és így már létrejöhetett az egyezség: az oroszok napi 230 ezer hordós csökkentést vállaltak, így Iránnak nem kellett önkéntesen visszafogni a kitermelését.
Az alku hatását mutatja, hogy idén január 1-je óta a kőolaj világpiaci ára körülbelül 30 százalékkal emelkedett, ilyen évkezdésre pedig a 80-as évek eleje óta nem volt példa.
Ezt pedig nagyjából a hazai üzemanyagárak is követték, bár az utóbbi pár hétben a forint dollárral szembeni pár százalékos gyengülése is hozzájárult a benzin és a gázolaj itthoni drágulásához. Január első hetében az előbbi átlagára 340, az utóbbié 375 forint volt literenként, most már viszont mindkettő 400 forint körül, illetve némileg afölött alakul.
Autós szempontból a további kilátások sem a legjobbak, mert a szaúdiak és az oroszok nagyon megtalálták a közös hangot. A szaúdi olajipari miniszter nemrég azzal viccelődött, hogy többet látja orosz kollégáját, mint néhány hazai minisztertársát. Hozzátette, tavaly tizenkétszer találkozott Alekszandr Novakkal. A tervek szerint a következő, májusi OPEC-tanácskozáson már azt is megbeszélik a két ország illetékesei, hogy formalizálják-e az eddig alkalomról-alkalomra alakuló szövetséget.
Világ
Fontos