Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. február 22. 18:11 Világ

Valami ilyesmi lenne Paks 2 félbehagyva

Atomerőművet építeni nem egyszerű. Ezt lassan idehaza is tapasztalhatjuk, hiszen a közelmúltban már a kormány is kénytelen volt elismerni, hogy nem lesz tartható Paks 2 megvalósításának eredeti menetrendje, amely szerint az első új blokknak 2026-ban már termelnie kellene.

Ez azonban egyelőre semmi ahhoz képest, amennyit a finnországi atomerőmű-építések késnek, nem is beszélve Bulgáriáról. Az országban jelenleg is működik egy atomerőmű Kozlodujban, de terveztek egy másikat a Budapesttől légvonalban nagyjából 640 kilométerre lévő, a Duna partján fekvő, alig több mint 7 ezer fős Belenébe.

Az első próbálkozás még 1989-ben, a rendszerváltással halt el. Az ezredforduló után ismét elővették a terveket, a 2005-ös tenderen a Roszatom nyert, a 2008-ban aláírt szerződés két 1000 megawattos reaktor építését irányozta elő. (A tervek szerint Paks 2 teljesítménye 2400 MW lesz.) A beruházás azonban megfeneklett, mert a bolgár kormány vitába keveredett a Roszatommal a kivitelezési költségekkel kapcsolatban, és 2012-ben leállította a beruházást. Az ország nem akart fizetni, de bírósági eljárás után végül 600 millió dollár kártérítést kellett fizetnie a Roszatomnak.

Így nézett ki az építkezés 2008-ban. Fotó: AFP/Europress

Belene nagy része az építkezés leállítása óta kísértetiesen néz ki, ahogy az a Bloomberg tavaly decemberi cikkében lévő remek képeken is látszik. Félkész és elhagyott panelházak, szögesdrót kerítés több kilométer hosszan, rozsdásodó daruk gazosodó betonalapok körül, míg a Roszatom által leszállított reaktorok alkatrészei raktárakban porosodnak.

Paks természetesen jóval nagyobb település, mint Belene, és a már működő atomerőmű sok embernek ad munkát, de maga az építési terület hasonlóan nézhetne ki, ha egy esetleges jövőbeli kormányváltás után leállítanák a beruházást.

Ezek 2010-es állapotok. Fotó: AFP/Europress

Belene nemrég azért került be ismét a hírekbe, mert a kormány a projekt újraindítására készül. A hírek szerint francia, kínai, dél-koreai és amerikai vállalatok is érdeklődnek a feladat iránt. Ebből minden bizonnyal az következik, hogy a Roszatom raktárakban álló alkatrészei ott is maradnak, hiszen jelentős részük aligha kompatibilis más országok reaktortechnológiájával.

A döntés idén várható, de az erőmű felépítésének továbbra is szép számmal vannak kritikusai az országban. A Bloomberg által megszólaltatott energetikai szakértő szerint a beruházás extrém költséges lesz, és nem tud majd versenyképes áron áramot termelni, így előbb-utóbb zombi erőművé válik.

Belenei életkép, háttérben a félbehagyott panelekkel. Fotó: AFP/Europress

A bolgár kormány ezzel szemben arra hivatkozik, hogy csak az új atomerőmű segítségével tudja teljesíteni az ország a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére tett vállalásait. Az ország ugyan évekkel ezelőtt teljesítette a 2020-ra kitűzött célt, a teljes energiafelhasználásának 17 százaléka származik megújuló forrásból, a szén részesedése azonban így is 46 százalék. A kormány ugyanakkor nem akar pénzügyi kockázatot vállalni – például garantálni az áram átvételi árát –, így a megvalósítás továbbra is több mint kétséges.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokat lépett vissza az elmúlt egy hétben a paksi bővítésAlapból is csúszik kissé a projekt, de a múlt héten elbukott egy közbeszerzés, és egy már meglévő engedély is veszélybe került.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ atomerőmű Belene Bulgária Paks 2 roszatom Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

A harmadik legolcsóbb volt a magyarországi munkaerőköltség az Európai Unióban 2024-ben.

Tovább olvasom

Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Tovább olvasom

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Tovább olvasom

A kisebb, olcsóbb autók piacát érinthetik a legrosszabbul az Egyesült Államokban a Donald Trump által bejelentett vámok, ebben a szegmensben ugyanis jellemzően a General Motors, a Ford, a Kia és a Hyundai külföldön – főleg Mexikóban – készülő modelljeit választják az amerikai vásárlók, derül ki a Bloomberg cikkéből.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Tovább olvasom

Rendkívül kevés, mindössze 5653 gyermek született februárban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai szerint. A friss statisztika illik az élveszületések számának csökkenő trendjébe, ami az utóbbi két évben kezdett kibontakozni. A csökkenő születésszámmal a teljes termékenységi arányszám is mérséklődik, a természetes fogyás pedig gyorsul.

Tovább olvasom