Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. november 20. 11:26 Világ

Van, ahol akasztással kezelik a devizaválságot

Kivégeztek két devizakereskedőt Iránban, mert a vádak szerint manipulálták a piacot. A nemzetközi sajtó már korábban is írt Vahid Mazlouim ügyéről, akit júliusban hivatalosan azért tartóztattak le, mert a vezetése alatt álló hálózat nagy mennyiségű – állítólag két tonnányi – aranyérmét halmozott fel, hogy manipulálja az árakat.

Augusztusban Irán nagyhatalmú vallási vezetője, Hámenei ajatollah engedélyezte olyan speciális törvényszékek felállítását, amelyek a pénzügyi visszaélésekkel gyanúsítottak ügyében járnak el. Ezek a bíróságok azóta több embert is halálra ítéltek, a kivégzéseket gyakran élőben közvetítette az állami tévé – emlékeztet a BBC.

Mazlouimot és a hálózatához tartozó másik férfit akasztással végezték ki. Az utóbbiról annyit közölt az egyik iráni hírügynökség, hogy az aranyérmék értékesítésében vett részt.

A halálbüntetést általánosságban is ellenző Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi jog szerint tilos halálbüntetést alkalmazni nem élet elleni bűncselekmények megtorlására. Emellett a gyorsított bírósági tárgyalás során semmibe vették az eljárási szabályokat.

A devizakereskedőkkel szembeni drákói fellépés azt követően kezdődött, hogy az Irán elleni amerikai szankciók ismételt életbe léptetése padlóra küldte az iráni riál árfolyamát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrump új korszakot nyitott a geopolitikában és felrúgta az iráni atommegállapodástAz európai, az orosz és a kínai fél megpróbálja megmenteni az egyezséget, de kérdés, hogy az USA nélkül ez sikerülhet-e.

A lakosság azóta kétségbeesetten igyekszik megtakarításait olyan értékálló eszközökbe menekíteni, mint az arany és a dollár, ezek beszerzése nagyon gyakran azonban csak a feketepiacon lehetséges. Vagy még ott sem. A Bloomberg Businessweek pár hónapja ezt egy olyan iráni anya esetével illusztrálta, aki azért kuporgatott, hogy a pénzt euróra átváltva a Magyarországon fogorvosnak tanuló lányát segíthesse. De amikor a riál árfolyama összeomlott, hiába keresett olyan devizakereskedőt, akinél ezt megtehette volna.

A riál dollárral szembeni 70 százalékos leértékelődése, illetve az olajexport szankciók miatti csökkenése hatalmas csapást mért az iráni gazdaságra, nőtt az infláció, egyre nehezebbé vált a megélhetés. Emiatt több helyen tüntetések indultak, amelyeket a rendszer mindig igyekszik csírájában elfojtani. Ilyen helyzetben szinte adja magát a devizakereskedők bűnbakká nyilvánítása függetlenül attól, hogy elkövették-e a terhükre rótt cselekményeket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMunkáért és egy jobb életért tüntetnek a többségében képzett és munkanélküli iráni fiatalokHiába oldották fel két éve a nukleáris fegyverkezés miatti nemzetközi szankciókat Iránnal szemben, a társadalom nem érzi, hogy javulna a gazdasági helyzet. Hatodik napja tartanak a tüntetések, ami 2009 óta a legnagyobb megmozdulásnak számít.

Az iráni kormány áprilisban állapított meg hivatalos riál-dollár árfolyamot, ám ahogyan az a devizaválság által sújtott országokban általában lenni szokott, ezen a szinten az átlagember nem juthat keményvalutához. Itt jön képbe a feketepiac, ahol a realitásokat tükröző árfolyamon lehet dollárhoz jutni – ám ez a tevékenység természetesen illegálisnak számít.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai szankciók dollár Irán kivégzés olaj riál Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.