Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. november 14. 13:31 Világ

A brit miniszterelnök megállapodott a Brexit elkenéséről, már csak a pártjával kell elfogadtatnia

Tegnap éjjel megszületett a várva várt Brexit-megállapodás Brüsszelben, ami lényegében brit kapitulációval ért fel. Theresa May tárgyalója ugyanis beleegyezett, hogy Nagy-Britannia benne maradjon az Európai Unió legfontosabb pillérének számító vámunióban. Ezzel az a fő gond, hogy a brit uniós kilépés leghangosabb pártolói nagy eséllyel elfogadhatatlannak tartanának egy ilyen megállapodást.

May előbb kormányát igyekszik felsorakoztatni az előzetes – a hírek szerint 400-600 oldalas – megállapodás mögött, és ha ezt megszerzi, akkor heteken belül jöhet a parlamenti szavazás. A brit politika ismerői szerint ez utóbbi lehet a magasabb léc, a konzervatív frakcióban ugyanis sok olyan képviselő ül, aki elfogadhatatlannak tartana egy ilyen megállapodást. Ha a parlament elutasítja a szöveget, akkor sok minden történhet: May bukása, megállapodás nélküli kilépés, de akár új népszavazás is elképzelhető.

A megoldhatatlannak tűnő probléma, ami miatt a tárgyalások hetek óta egy helyben toporogtak, az ír szárazföldi határ kérdése volt. Azt ugyanis nem lehetett megoldani, hogy az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írországból ellenőrzés nélkül át lehessen járni Írországba, viszont a britek kiszakadjanak az európai vámunióból. (Természetesen az sem volt opció az ír kérdésben, hogy Észak-Írország és Nagy-Britannia közé húzzanak fel vámakadályokat, hiszen ebben az esetben megint csak a brit szuverenitás sérülne.)

Ha viszont benne maradnak a vámunióban, akkor teljesen értelmetlen az egész Brexit-projekt: Nagy-Britannia nem nyeri vissza szuverenitását a kereskedelmi ügyekben – egészen a gazdasági szabályozás részletkérdéseiig -, és nem kezdhet új szabadkereskedelmi tárgyalásokba sem. Nem csoda, hogy az EU-s tisztviselők arról beszéltek a megállapodás után, hogy minden rendben, továbbra is EU-nál lesznek a végső döntések az igazán fontos kérdésekben.

Az ügyet ráadásul klasszikus megoldással kenik el: az előzetes megállapodás szerint 2020-ig maradna az Egyesült Királyság az európai vámunióban, hacsak “nem merül fel addig valami jobb ötlet”. Amíg részei maradnak a kiterjesztett európai kereskedelmi keretrendszernek – viszont az EU előnyeit, például a döntésbe való beleszólást, nem élvezik -, addig fizetnie is kell a brit államnak évi 13 milliárd eurót.

Az nem teljesen világos, hogy mi lesz a személyek szabad mozgásával, ami az EU – közös piac melletti – másik legfontosabb pillére. May szerint a megállapodás visszaadja a briteknek a bevándorlás szabályozásának lehetőségét (de nyugtatta a brit állampolgárokat, hogy nekik belátható ideig nem lesz szükségük vízumra, ha európai országokba utaznának), konzervatív kritikusai szerint viszont nem.

Egy hónapja hosszabban beszélgettünk a Brexit hátteréről podcastunkban:

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa az volt a cél, hogy szegényebbek legyenek, akkor mindent jól csinálnakAz EU tényleg meg akarja büntetni a stratégiai öngyilkosságot elkövető briteket, de nem is igazán tehet mást. Visszatér a G7 podcast, most a Brexit-témát járjuk körül a Concorde-os Kovács Krisztiánnal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brexit nagy-britannia theresa may Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 17:49 Világ

Egyelőre inkább csak nyilatkozatok szintjén kacsintgat a hadiipar felé az európai autóipar

Egyre több autógyártó lenne nyitott védelmi ipari megrendelésekre is, de az iparágon belül nem mindenki látja úgy, hogy ez lenne a kiút a válságból.

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom