Közhelynek számít, hogy az Európai Unió központjában lassan történnek a dolgok, ezen a héten ezt több fejlemény is illusztrálta. Egyben azt is, hogy ennek oka nem a brüsszeli bürokraták teszetoszaságában keresendő, hanem abban, hogy a tagállamok képtelenek megegyezni.
Ez történt kedden a pénzügyminiszterek találkozóján, ahol nem tudtak megállapodni a nagy technológiai cégek megadóztatásának részleteiről. A dán pénzügyminiszter például arról beszélt a Reuters tudósítása szerint, hogy az adó elsősorban amerikai vállalatokat sújtana, amit biztosan nem hagyna szó nélkül az Egyesült Államok, ezért szerinte ez az adó nem jó ötlet Európa szempontjából.
A hírek szerint múlt héten részben hasonló aggályokat hangoztattak a német, svéd, ír és máltai diplomaták. Magyarország ugyanakkor teljes mértékben támogatja az új adó bevezetését, akárcsak Franciaország. A francia pénzügyminiszter arról beszélt, hogy 2021-ben remélhetőleg elkezdhetik beszedni ezt az adót.
Ebben az évben – az új uniós költségvetési ciklus kezdetén – kezdheti el a tőzsdei forgalom megadóztatását az a tíz tagállam, amely erre készül. Szintén 2021 az az év, amikor uniós szinten be akarják tiltani az olyan egyszer használatos műanyag eszközök használatát, mint a tányérok, szívószálak és evőeszközök.
A Bloomberg összefoglalója szerint az elmúlt napokban az is eldőlt, hogy az Európai Bizottság eredeti javaslatával szemben jövőre még nem törlik el a nyári és téli időszámítás közötti váltást, erre is csak 2021-ben kerül majd sor.
Világ
Fontos