Ha az olaj hordónkénti ára eléri a 100 dollárt, az 0,2 százalékponttal vetné vissza a világgazdaság növekedését jövőre a Bank of America Merrill Lynch elemzése szerint. A kőolaj világpiaci ára jó ideje emelkedik, egyebek mellett az Irán ellen ismét életbe lépő amerikai szankciók, a venezuelai kitermelés zuhanása és a növekvő kereslet miatt.
A bank elemzői szerint a drágább olaj különösen az euróövezet, Nagy-Britannia, Japán, Kína és India gazdasági növekedését fogná vissza, míg a növekvő helyi kitermelésnek köszönhetően az Egyesült Államokban, Ausztráliában és Brazíliában sokkal mérsékeltebb lenne ez a hatás. Magyarországról külön nem szól a jelentés, de nem nehéz kitalálni, hogy az első csoportba tartozunk, hiszen nincs jelentős saját olajforrásunk, továbbá rendkívül erős a magyar és az eurózóna gazdaságának kapcsolata.
A hazai autósok már eddig is szenvedő alanyai voltak az olajdrágulásnak, utoljára nagyjából négy évvel ezelőtt kellett olyan sokat fizetni egy liter benzinért vagy gázolajért, mint jelenleg.
A terhek nagy gazdaságok közötti eloszlása elsősorban a dollár erejétől függ. Mivel az olajjal az amerikai devizában kereskednek, az erősebb dollár tovább növeli az importőrök terheit, az exportálók pedig többet nyernek. A Brent olajfajta idén 25 százalékkal drágult – jelenleg 85 dollár körül áll –, a dollár pedig 3 százalékot erősödött az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnereinek devizáiból képzett „kosárral” szemben a Bloomberg cikke szerint.
A Bank of America Merrill Lynch elemzői szerint elkerülhetetlenek a magasabb olajárak, és a 100 dolláros szint is könnyen elérhető közelségben van. Ez azért csípne le 0,2 százalékpontot a világ gazdasági növekedéséből jövőre, mert az olajimportőr országok összességében jóval nagyobb gazdasági súlyt képviselnek, mint az exportőrök.
A Nemzetközi Valutaalap egyébként épp most csökkentette 0,2 százalékponttal a világgazdaság idei és jövő évi várható növekedését a legutóbbi, fél évvel ezelőtti előrejelzéséhez képest. A jelenlegi becslés 2018-ra és 2019-re is 3,7 százalék.
Az IMF ugyanakkor nem a magasabb olajárak miatt lépett, hanem olyan okok miatt, mint a kereskedelmi konfliktusok, a globálisan szigorúbb jegybanki politikák (a magasabb kamatok visszafogják a növekedést), valamint a növekvő adósságállományok.
Világ
Fontos