Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. július 12. 17:47 Világ

Egyre kisebb az EU gazdasági súlya a világban

Az Eurostat kétévente megvizsgálja, hogy áll az unió az alapvető társadalmi és gazdasági statisztikákban a világ más országaihoz képest – a napokban megjelent kiadvány két legfontosabb megállapítását mutatjuk be röviden.

Egyrészt az uniós statisztikai hivatal arra a következtetésre jutott, hogy

az unió országainak részesedése a Föld lakosságából megfeleződött 50 év alatt.

1965 és 2015 között bár a tagállamok lakossága 426 millió főről 509 millióra gyarapodott évi 0,4 százalékos növekedési ütemmel, az messze elmaradt a világszerte tapasztalt népességnövekedéstől. Ez utóbbi ugyanis évi 1,6 százalékos bővüléssel 3,3-ról 7,4 milliárdra ugrott a vizsgált fél évszázad során.

 

Érdemes megfigyelni, hogy Kína sem tudott lépést tartani a Föld népességnövekedésével (az évenkénti ütem itt 1,3 százalék volt), és annak ellenére, hogy az Egyesült Államok lakossága 200 millióról 320 millióra növekedett, az USA részesedése is visszaszorult hatról négy százalékra.

Másrészt pedig

a világ GDP-termeléséhez is egyre kisebb mértékben járul hozzá az Európai Unió.

 

Az Eurostat a gazdasági termeléssel kapcsolatban csak 2006 és 2016 közötti adatokat hasonlított össze, de ezen időszak alatt is nagy változások történtek. 2006-ban ugyanis még az unió volt arányaiban a legnagyobb termelő, azonban ezt a pozíciót 2016-ra átvette tőle az Egyesült Államok, méghozzá annak ellenére, hogy az USA részesedése is valamelyest csökkent az össz-GDP termelésből. Igaz, a világszerte előállított GDP-nek még mindig több, mint egyötöde az unióhoz kötődött két évvel ezelőtt. 

 

Kína pedig mindeközben majdnem megtriplázta a termeléshez való hozzájárulását, amivel messze lekörözte a szintén visszaszorulóban lévő Japánt, megközelítve az uniót, illetve az USA-t. A GDP előállítása azonban továbbra is nagyon koncentrált a világ országai között: az Eurostat számításai szerint a termelés 86 százaléka a legnagyobb fejlett és fejlődő gazdaságokat magába foglaló G20*A G20 a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet, tagja Argentína, Ausztrália, Brazília, Kanada, Kína, Franciaország, Németország, India, Indonézia, Olaszország, Japán, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia, Dél-afrikai Köztársaság, Dél-Korea, Törökország, az Egyesült Királyság, az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió. országcsoporthoz köthető.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Eurostat statisztika társadalomstatisztika Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.