Donald Trump lendülete a meghökkentő és váratlan külpolitikai lépésekben nem csökken. A Kim Dzsongunnal való, nemrég még halogatott találkozója hirtelen annyira fontos lett, hogy a G7-csúcsról is hamarabb távozik az amerikai elnök. A ma és holnap zajló quebec-i találkozón a világ vezető gazdaságai, illetve egyúttal az Egyesült Államok legközelebbi szövetségesei vesznek részt.
A legfontosabb témát a nemrég kivetett amerikai importvámok, az iráni atommegállapodás és a párizsi klímaegyezmény szintén amerikai oldalról történő felmondása jelentik. Ehhez képest holnap délelőttől az USA-t Everett Eissenstat, az elnök nemzetközi gazdasági ügyekért felelő helyettes asszisztense fogja csak képviselni.
A találkozótól nem várnak sokat, sőt Emmanuel Macron francia elnök Angela Merkel német kancellárt követve már azt is bejelentette, hogy nem fogja aláírni a csúcsot hagyományosan lezáró közös nyilatkozatot, ha nincs előrelépés a fent említett vitás kérdésekben.
Éles feszültség van a kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau és Donald Trump között is, ugyanis Kanada az Egyesült Államok legnagyobb acélbeszállítója, így az acélipari importvámok érzékenyen érintik a két ország gazdasági kapcsolatát. Trump “méltatlankodónak” nevezte Trudeau-t, felidézve, hogy Kanada már régóta vámokkal védi a tejiparát.
Theresa May ugyanakkor továbbra is óvatosságra inti az unió vezetőit az amerikai védővámokra adott megtorló válaszok miatt. A brit miniszterelnök a nyilatkozataiban védelmébe is vette Donald Trumpot, akinek a G7-es csúcsról való korai távozását nem tartja elfogadhatatlannak, abban bízik ugyanis, hogy pozitív irányt vesznek az Észak-Koreai tárgyalások. Emlékeztetett, hogy Trump részvétele a múltkori találkozón, ahol az internetes terrorista propaganda elleni fellépésben állapodtak meg, rendkívül eredményes volt, mivel azt végül amerikai cégek közreműködésével sikerült megfékezni. Kérdés, hogy May meglepően barátságos gesztusait Trump iránt*Theresa May nem csatlakozott az európai vezetőkhöz az amerikai védővámok elleni kiállásban sem, pedig azok a 31 ezer főt foglalkoztató brit acélipart is érintik. vajon tényleg egy Brexit utáni különmegállapodás reménye ösztönzi, ahogy azt az ellenzéke gondolja.
Az amerikai elnök mindeközben már azon töri a fejét, hogy Kim Dzsongunt a Fehér Házba invitálja, ha jól sikerül a szingapúri találkozójuk június 12-én. Trump Észak-Koreával kapcsolatos politikája sem mentes a fordulatoktól, míg korábban még maximális nyomás alatt akarta tartani a nukleáris kísérleteket végző országot, újabban már “barátságos egyeztetések” útján próbálja elérni a nukleáris fegyverzet leszerelését.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szerint Kim Dzsongun személyesen biztosította arról, hogy megkezdik a nukleáris leszerelést, igaz, az még nem biztos, hogy ez alatt ugyanazt érti az USA és a kelet-ázsiai ország.
Világ
Fontos