Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. május 16. 18:15 Világ

A kormány támogatottsága elég fura módon még a külkereskedelemtől is függ

Ha kategóriákba akarjuk sorolni a különböző politikai értékrendeket, akkor nagy eséllyel a jobb- és baloldali megkülönböztetés szerint fogjuk azt megtenni. Ennek a besorolásnak évszázados hagyományai vannak, bár a mögöttes szempontrendszer sokszor átalakult. Mostanában ismét változás történt,  legalábbis az utóbbi néhány évben lezajlott választási kampányok és külpolitikai manőverek közül több is arra utal, hogy egy újabb nézőpontot is figyelembe kell vennünk, ha be szeretnénk skatulyázni a politikusokat és a pártokat: ez a globalizációval kapcsolatos álláspontjuk.

Ha például Trump megválasztását (aki a kínai és a mexikói import elleni kemény fellépéssel kampányolt), a Brexit szavazás eredményét vagy akár az uniós integrációval szemben szkeptikus lengyel és magyar kormány támogatottságát nézzük az országaikban, azt láthatjuk, hogy a globalizációt és annak következményeit már világszerte széles körben elutasítják. Egyre többen aggódnak amiatt, hogy a bevándorlás és a nemzetközi piacokon zajló kiélezett verseny miatt romlanak a munkaerőpiaci lehetőségeik, és látják úgy, hogy sérül országuk szuverenitása. Közben pedig fontos kérdéssé vált az is, hogy a társadalmon belül pontosan mely csoportok váltak a globalizáció ellenzőivé.

Számos kutatás utal arra, hogy a képzetlen, és ezáltal kiszolgáltatottabb, a világpiaci körülmények között kevésbé versenyképes munkavállalók támogatják inkább a globalizáció-ellenes politikát. Trump elnökké választásában és a Brexit megszavazásában, de még a Fidesz sikerében is megnyilvánulni látszik ez a jelenség. Mindez nem meglepő, hiszen a globalizáció felerősíti az egyenlőtlenségeket, méghozzá úgy, hogy a leggazdagabb rétegeket juttatja még több profithoz. Azonban nemrég megjelent egy újabb elemzés, ami újabb megvilágításba helyezi ezeket a megállapításokat.

Három kutató*Cevat Giray Aksoy (EBRD), Sergei Guriev (Sciences Po Paris), Daniel Treisman (UCLA), Guriev és Treisman három éve alaposan megvizsgálta Orbán Viktor hatalomgyakorlási modelljét is.118 ország adatainak elemzése után arra jutott, hogy a kormányok támogatottsága a magasan képzett munkavállalók körében erősen függ attól, hogy mekkora a tudásigényes termékek exportja és importja.

Ha növekszik azoknak a termékeknek az exportja, amelyek előállítása magas képzettséget igényel, akkor az iskolázottabb munkavállalók egyre jobban támogatják az aktuális kormányt. Azonban, ha a tudásigényes termékek importja nő, akkor csökken a kormány elfogadottsága ebben a körben.

Ugyanakkor a képzetlen munkavállalók körében közömbösnek bizonyult az, hogy hogyan alakul az országuk külkereskedelme. Tehát az, hogy végül is milyen hatása lesz a kormányok külpolitikájának a népszerűségre, a magasabb iskolázottságú választók körében dől el. Következésképpen azzal, hogy az ígéreteken túl egy kormány miként alakítja a külkereskedelmi politikáját, az általános vélekedéssel szemben úgy látszik, hogy épp a jól képzett választók körében javíthat vagy ronthat a megítélésén.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brexit Donald Trump export globalizáció import Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.