Az Y és a Z generáció tagjai gyakran megkapják a világtól, hogy mit csinálnak rosszul, például olyanokat vágnak a fejükhöz, hogy túlzásba viszik az avokádófogyasztást. Most a német fiatalokról derült ki, hogy túlságosan elkényelmesedtek a jövőjüket illetően, amivel akaratlanul is súlyosbítják a németországi munkaerőhiányt – írja a Bloomberg.
Magyarországhoz hasonlóan Németországban is rekord alacsony szintre süllyedt a munkanélküliség az utóbbi években, miközben a cégek megrendelései csak nőnek, így egyre nehezebb elég munkaerőt találni. A német munkaügyi hivatal egyik vezetője, Valerie Holsboer szerint ezt a helyzetet súlyosbítja, hogy a fiatalok elkényelmesedtek a karrierépítésben, azaz egyáltalán sietnek azzal, hogy iskolai, egyetemi tanulmányaik után munkába álljanak.
A szakképzési programokból – ami gyakori formája a szakmai képzésnek Németországban – egyre több tanuló esik ki az elmúlt években. Ráadásul ugyanez igaz az egyetemekre is, ahol háromból közel egy tanuló még az előtt abbahagyja alapszakos tanulmányait, mielőtt diplomát szerezne.
Ugyan elképzelhető, hogy sokan azért hagynak abba egy adott képzést, mert inkább mást szeretnének tanulni, a tanulmányok megszakítása így is potenciálisan késlelteti a fiatalok munkába állását. Holsboer szerint a tanulmányok megszakításának növekvő aránya hatalmas veszteségeket okozhat a gazdaságnak.
Másik oldalról nézve valószínű, hogy éppen a német munkaerőpiac szárnyalása az, ami miatt az Y és a Z generáció tagjai kevésbé stresszelnek azon, hogy mi lesz, ha nem viszik véghez azt, amibe belekezdtek. Holsboer szerint a fiatalok ma úgy nőnek fel, hogy azt látják, mindenkinek van munkája és könnyű munkát találni, emiatt is érezhetik úgy, hogy nem kötelesek rögtön továbblépni, miután elvégzik a középiskolát.
Világ
Fontos