Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. január 31. 14:25 Világ

Oroszországban röhögnek az oligarcháikról összeollózott amerikai listán

A moszkvai üzleti élet befolyásos vezetői hónapokon keresztül aggódtak, hogy megjelenik-e a nevük az Egyesült Államok hétfőn közzétett listáján, amelyen Oroszország befolyásos politikai és gazdasági szereplőit gyűjtötték össze. A Quartz szerint több orosz oligarcha hónapokon keresztül lobbizott az amerikai kormányzati szerveknél, hogy információkat szerezzen a készülő listáról. Többen csak amiatt mondtak le előre leszervezett programokat, hogy ne lássák együtt őket Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Voltak olyanok is, akik előremenekülve a cégeiket számolták fel.

Bár a listán való szereplés önmagában semmilyen jogi következménnyel nem jár, az üzletemberek attól tartottak, hogy komolyan árthat üzleteiknek, likviditásuknak vagy európai utazásai terveiknek, ha összemossák őket a Putyinhoz közeli oligarchákkal. A féléves várakozás után publikált lista végül általános derültséget keltett Oroszországban.

A 210 embert tartalmazó listát ugyanis lényegében két publikus forrásból ollózták össze. A felsorolás 114 magas rangú kormányzati szereplőt tartalmaz, úgy, ahogy a Kreml angol nyelvű honlapján szerepelnek. A listán szereplő 96 milliárdost pedig lényegében a leggazdagabb oroszokat listázó Forbes-kiadványból másoltak át. A listát összeállító Pénzügyminisztérium el is ismerte, hogy felhasználták a Forbes kiadványát.

A listára nem került fel Putyin, aki azzal viccelt, hogy emiatt sértve érzi magát. Dimitrij Medvegyev miniszterelnök pedig azzal, hogy okot adott volna a lemondására, ha nem került volna fel a listára.

Az oroszországi Forbes lista korábbi vezető szerkesztője, Leonid Bershidsky szerint hízelgő, hogy az ő gyűjtésükre hivatkozva alapozták a listát, de szerinte sosem állították azt, hogy a Forbes-lista teljes lenne és pontosak lennének a vagyonbecsléseik. Amikor 2004-ben először összeállították a listát, a benne szereplők leggyakoribb reakciója az volt, hogy kinevették a vagyonukra vonatkozó becsléseket.

Bershidsky szerint az amerikai Pénzügyminisztérium listája azért is szégyenletes, mert a Forbes-gyűjtés másolásából fakadóan olyan emberek is szerepelnek rajta, akik kifejezetten távol állnak Putyin kormányától (például az Európába menekült vodkamilliárdos Juri Sefler, vagy a korábbi kaszinómágnás Oleg Bojko). Ezzel szemben több olyan befolyásos oligarchát is kihagytak, akik fontos szereplők Putyin holdudvarában, csak a Forbes egy milliárd dollárnál kevesebbre becsülte a vagyonukat, akárcsak a Putyin rendszerét szintén fenntartó bírákat, politikusokat és más vezetőket.

Az Egyesült Államok először azt követően vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben, hogy oroszok által támogatott fegyveresek szálltak meg kelet-ukrajnai területeket és a Krím félszigetet. Később további szankciókat vezettek be az amerikai választási folyamatba történt állítólagos orosz beavatkozás miatt. Az USA több Putyin-közeli politikai szereplő és üzletember ellen beutazási tilalmat rendelt el, és az USA-ban lévő vagyoneszközeiket befagyasztották. A mostani listán szereplők ellen egyelőre nem lépnek életbe hasonló szankciók, de világosan mutatja, hogy a poénkodások ellenére tovább romlik a két ország kapcsolata.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok gazdasági szankció Oroszország usa vlagyimir putyin Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.