Miért zár be az egyik legismertebb programozóiskola, ha nemrég még bruttó 600 ezres kezdőfizetéssel is vadászni kellett a fejlesztőkre?
Egyre érzékelhetőbb munkaerőpiaci változások gyűrűznek be a magyar informatikai szektorba, amelynek eddigi leglátványosabb jele a Green Fox programozóiskola hétfőn bejelentett bezárása.
Előzmények: a 2015-ben alapított Green Fox azzal a céllal indult, hogy különböző területekről érkező embereket (lényegében pályaelhagyókat) képezzenek át kezdő programozóvá akár pár hónap alatt. Három körben közel 750 millió forint tőkét vont be a cég, az alapítók pedig ránézésre a legjobbkor léptek hátra: tavaly a szlovák Sandberg Capital lett a többségi tulajdonos.
A képzést több mint 5800-an kezdték el, az akadémia rövid idő alatt Csehországban és Szlovákiában is piacvezetővé vált. Egy 4 hónapos szuperintenzív képzés 1,85 millió forintba került és 100 százalékos garanciát vállaltak az IT-szektoros elhelyezkedésre.
A Green Fox egy nyugatias, progresszív IT-cégként jelenítette meg magát: aktívak voltak a médiában és a közösségi médiában; a hallgatók idejük 80 százalékában kódolós feladatokon és projekteken dolgoznak; lapos a szervezeti struktúrájuk; legidősebb csapattagjuk pedig 42 éves.
Mi változott? A Green Fox közleménye szerint a bezárást a romló gazdasági körülmények okozták, amelyek a munkaerőpiacot is befékezték, számos üzleti partnerük felfüggesztette a kezdő munkavállalók felvételét.
Tágabb kontextus: éveken át komoly kihívás volt fejlesztőket találni Magyarországon. “Hirdetésekre nem jelentkeztek, csak közvetlen kereséssel – hideg hívás, fejvadász – és hízelgéssel lehetett találni új embert. A Linkedinen fejlesztőkre specializált, mély dekoltázsú közvetítők vadásztak rájuk” – mondta nekünk egy kisebb, fejlesztéssel foglalkozó cég vezetője.
Az elmúlt időszakban azonban érezhető változás állt be, egyre több álláskereső jelent meg. “Régen senki nem jelentkezett a hirdetéseinkre, most néhány nap alatt hatan is” – mondta a cégvezető.
A háttérben globális okok állnak: a Covid alatt számos informatikai cég jelentős fejlesztésekbe kezdett, a járvány lecsengésével viszont konszolidálódni kezdett a piac, és ez Magyarországra is begyűrűzött. “A recesszió megérkezett a fejlesztőkhöz is. A seniorokat megtartják, de a junioroknak nehezebb a dolga. A pár hónapos átképzéseknek megszűnt a létjogosultsága, mivel ugyanennyi pénzért lehet egyetemi képzést végzett fejlesztőt találni” – mondta a korábban idézett cégvezető.
A megtorpanás ugyanakkor csak átmeneti, mivel a digitalizáció és a technológiai fejlődés továbbra is gyors ütemben halad – mondta a G7-nek Boda József, a szintén informatikai átképzéssel foglalkozó Codecool alapító ügyvezetője. Szerinte a munkakereséssel töltött idő jellemzően 1-2 hónapról 3-4 hónapra tolódott, de így is az egyik legjobban fizető, leginkább jövőálló ágazat az IT.
Számokban: a piacvezető álláskereső portál, a Profession.hu velünk megosztott számai alapján egy év alatt 33 százalékkal csökkent az IT szektoros hirdetések száma, miközben több mint duplájára nőtt az egy hirdetésre eső átlagos jelentkezőszám.
Alulnézet: a Green Fox egyik képzését elvégző karrierváltó azt mondta nekünk, hogy fél éve nem talál magának fejlesztői állást. Példaként azt hozta fel, hogy egy Linkedinen meghirdetett fejlesztői pozícióra (scala developer) több mint 500-an jelentkeztek. “Egy éve nulla lett volna” – kommentálta.
Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.
Nem átverés az ingyenes vagy majdnem ingyenes ajánlat, de érdemes megérteni a dolog hátterét is - hívja fel írásában a figyelmet a Green Policy Center szakértője.