„Az MVM Zrt. egyedüli részvényese, a Magyar Állam 2021 végén 208 milliárd forint összegű alaptőkeemelést hajtott végre az MVM Zrt-ben. (…) Az MVM Csoport vezetésének várakozása szerint – tekintettel az MVM Csoport hazai energiaellátásban és nemzetgazdaságban betöltött kritikus szerepére – az egyedüli részvényes a továbbiakban is kiemelt figyelmet fog arra fordítani, hogy az MVM Csoport működési és gazdálkodási stabilitása a megváltozott helyzetben is biztosított legyen”.
Így fogalmazta meg virágnyelven éves beszámolójában az állami energiaóriás, hogy kormányzati segítséget vár, ha bajba kerülne az elszálló gázárak miatt. Erre már csak azért is sor kerülhet, mert miközben a vállalat földgázeladásainak egy jelentős része a piacinál jóval alacsonyabb hatósági (rezsicsökkentett) áron valósul meg, a gázbeszerzéssel foglalkozó leányvállalat piaci vagy esetenként akár annál is magasabb árat fizethet a Gazpromnak az energiahordozóért. Az orosz importgáz ára az idén négy-hatszorosa volt a lakossági díjnak, ami a háztartások évi 3-4 milliárd köbméteres felhasználása mellett ezermilliárdos nagyságrendű veszteséget eredményezhet.
Nem csoda, hogy az MVM éves jelentésében többször visszatért a témára. A csoport beszámolójában külön fejezetben foglalkoztak az orosz-ukrán háborúval. Ebben pedig egyértelműen jelezték, hogy a részben már korábban elszálló, de a konfliktus hatására tovább emelkedő energiaárak „befolyásolják az MVM Csoport eredményességét, finanszírozási igényét”. A cég vezetői emiatt folyamatosan monitorozzák a gazdasági helyzetet, illetve „az illetékes kormányzati szervekkel rendszeresen egyeztetnek a szükséges intézkedésekről annak érdekében, hogy az MVM Csoport feladatait, illetve szerződéses kötelezettségeit teljesíteni tudja”.
A rezsicsökkentett és a piaci ár közötti különbség pedig ezeken az egyeztetéseken kiemelt téma,
legalábbis az MVM fontosnak tartotta külön is kiemelni, hogy erről a kérdésről is beszélgetnek a kabinet képviselőivel. A beszámolóban ennél a pontnál jelezték, hogy a „társaságcsoport folyamatosan készít likviditási terveket és szükség esetén megteszi a lépéseket a finanszírozási kapacitások bővítése érdekében”. A bevezetőben idézett mondatok alapján ez a bővítés valósulhat meg a cégvezetés várakozásai szerint az egyedüli részvényes, tehát az állam aktív részvételével, ami további tőkeemelést sejtet.
Az MVM egyébként a beszámolóban azt is kiemelte, hogy az orosz gázszállításokkal az éves jelentés elkészítéséig – tehát április végéig – nem volt probléma, a Gazprom Export a szerződéses kötelezettségeinek megfelelő módon szállítja a földgázt.
Vállalat
Fontos