Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. október 10. 06:56 Vállalat, Világ

Kezd kiderülni, hogyan lehet mégis keresni a koronavírus-oltásokon

A svéd-brit gyökerű AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közösen fejlesztett koronavírus-vakcinája a legelőrehaladottabb projektek között van, és bár a harmadik fázisú klinikai vizsgálatokat egy váratlan esemény miatt nemrég átmenetileg szüneteltetni kellett, az oltás a tervek szerint még idén elkészül. Ez lehet az a vakcina, amelyből potenciálisan mi magyarok is rendelhetünk, ha minden a tervek szerint halad, valamikor 2021-ben.

A gyártó a többi versenytársához hasonlóan már többször hangsúlyozta, hogy nonprofit formában fogja értékesíteni az oltást, azaz közvetlen pénzügyi értelemben nem lesz rajta haszna. Az ígérethez azonban mindig hozzátette, hogy mindez a világjárvány alatti időszakra érvényes, és eddig ennek nem tulajdonítottunk nagy jelentőséget.

Most azonban a Financial Times olyan dokumentumokról írt, amelyek az AstraZeneca és egy brazil oltóanyaggyár, a Fiocruz közötti megállapodásból valók, és ebből kiderül, hogy

az AstraZeneca akár már 2021 júliusában kijelentheti, hogy a koronavírus-világjárványnak vége van.

A szerződés szövege szerint ez csak akkor nem fog megtörténni, ha a cég a legjobb szándéka szerint úgy látja, hogy tényleg nincs vége a járványnak. Ennek a csavaros megfogalmazásának így az a legfőbb érdekessége, hogy

üzleti értelemben a társaság kezében van a döntés, hogy mikortól kezdi el a profitorientált értékesítést.

Vagyis ennek az időpontnak nem kell feltétlenül például a WHO hivatalos állásfoglalásához igazodnia (bár nincs kizárva, hogy etikai szempontok miatt végül mégis ez lesz a forgatókönyv).

A kérdéses szerződés egyébként 100 millió darab vakcina potenciális gyártásáról szól, összesen 300 millió dollár értékben. Eszerint az AstraZeneca számára egy oltás költsége 3 dollár lesz, és nonprofit értékesítésnél ez azt is jelentheti, hogy körülbelül ennyiért vagy nem sokkal többért lehet majd megvenni.

A 3 dollár (azaz 900 forint) elég alacsony ár, hiszen például egy másik előrehaladott fejlesztés, a Johnson & Johnson vakcinája az előzetes becslések szerint 10 dolláros költséggel készülhet majd. A világszerte folyó sok vakcinafejlesztés több, egymástól eltérő biotechnológiai alapra épül, és ez befolyásolja a gyártástechnológiát, így annak költségét is.

Mindenesetre a szerződés alapján most úgy tűnik, hogy az AstraZeneca akár már jövő júliustól profittartalommal értékesítheti a vakcináját, ha az üzleti környezet és a járvány alakulása miatt úgy látja jónak. Erre azért lesz szükség, mert a gyártás költsége messze nem egyenlő a vakcina kifejlesztésének költségével, márpedig a gyógyszercégek piaci alapon működnek, és előbb-utóbb valahonnan ezt a kezdeti óriási befektetést is ki kell termelniük.

A piac azonban meglehetősen összetett lesz jövőre, hiszen a várakozások szerint akkor már több koronavírus-vakcina is elérhetővé válik. Ezek gyakran egymástól jócskán eltérő alapokra fognak épülni, és emiatt az árazásuk is nagyon különbözhet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagyon pörög a három legígéretesebb koronavírus-vakcina fejlesztéseRohannak előre a fejlesztéssel, ahogy csak tudnak. Októberre-novemberre lehetnek először komoly eredmények, a tömeges oltással onnantól számítva még hónapokat kell várni.

A legújabb fejlemény ez ügyben, hogy Kína beszállt abba a kezdeményezésébe, amely a koronavírus-vakcinák világpiaci terjesztését elsősorban humanitárius és nem üzleti alapokra kívánja helyezni, és amelyet az Egészségügyi Világszervezet is támogat. A WHO törekvése értelemszerűen az, hogy a gazdag országok mellett a szegényebbek is minél korábban és minél megfizethetőbb áron jussanak hozzá az oltásokhoz.

Kína eddig nem volt benne a COVAX kezdeményezésben, és ahogy a Bloomberg írja, csatlakozásában nagy szerepet játszhatott, hogy az Egyesült Államok lényegében kivonult a WHO mögül (azaz kiváló esély mutatkozik a hátrahagyott űr betöltésére).

Mindez azért érdekes, mert Kínának négy olyan vakcinafejlesztése is van, amely már a piaci bevezetés küszöbén áll, és számos, főleg fejlődő ország ugrásra készen áll a megvásárlására. Bár a kínai oltásokkal már több százezer embert beoltottak, az ottani egészségügyi minisztérium még nem adta ki a forgalmazási engedélyeiket. A klinikai tesztelés így is rohamtempóban megy, de nem szeretnének kockáztatni. A világelsőség azonban várhatóan a kínaiaké lesz, mert ha jók a teszteredmények, akkor novemberben már szabad utat kaphat az értékesítés. Ezért sem mindegy, hogy az oltások világkereskedelme milyen elvek alapján indul majd be.

A kínaiak különösen Brazíliában és Argentínában számítanak nagy eladásokra, nem véletlen, hogy a klinikai teszteket is részben ott végzik. A Nature-nek nyilatkozó szakértők szerint azonban Kína vállalásai meglehetősen ellentmondásosak, hiszen figyelembe véve azt, hogy 1,4 milliárd fő az ország lakossága, a hazai szükséglet kielégítésére sem lehet elegendő gyártókapacitás, az viszont nagyon furcsa lenne, ha kezdettől fogva a külföldi értékesítésre koncentrálna a kínai vezetés.

Az államközi, illetve filantróp szervezetek által alapított, és a WHO támogatását is élvező COVAX kezdeményezés eddig 9 fejlesztés alatt álló vakcinát hozott közös nevezőre, és a végső célja az, hogy 2021-re összesen 2 milliárd adag oltás etikus kereskedelmét hangolja össze. Kína belépésének azért van nagy jelentősége, mert ezentúl gyártókapacitást tud biztosítani szinte bármelyik (nem feltétlenül kínai) COVAX vakcinának, és az ázsiai ország egyúttal be is biztosítja magát arra a nem várt esetre, ha a kínai oltóanyagok mégsem hoznák meg a várt jó eredményeket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ AstraZeneca járvány Kína koronavírus oltás profit vakcina WHO Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.

Tovább olvasom

A harmadik legolcsóbb volt a magyarországi munkaerőköltség az Európai Unióban 2024-ben.

Tovább olvasom

Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Tovább olvasom

A kisebb, olcsóbb autók piacát érinthetik a legrosszabbul az Egyesült Államokban a Donald Trump által bejelentett vámok, ebben a szegmensben ugyanis jellemzően a General Motors, a Ford, a Kia és a Hyundai külföldön – főleg Mexikóban – készülő modelljeit választják az amerikai vásárlók, derül ki a Bloomberg cikkéből.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Tovább olvasom