Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. március 21. 14:16 Vállalat

Nehéz feladványt kell megoldani az Emag és az Edigital összeolvadásánál

Egybeolvadna két olyan internetes kereskedő, amelyek a magyar vásárlók körében is a legnépszerűbbek között vannak. Az Extreme Digital és az Emag magyarországi leányvállalata úgy egyesülne, hogy utóbbi létrehoz egy új céget, amelybe az Edigital beolvad.

Ahogy Várkonyi Balázs mondta nekünk, az új cégben 52 százalékos tulajdonrésze lesz a dél-afrikai Naspers csoportnak, vagyis az Emag jelenlegi tulajdonosának.

A maradék 48 százalék Várkonyi és az üzlettársa, Kelemen Gyula kezében lesz, és a két magyar fogja vezetni a társaságot.

A fúziót a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) is jóvá kell hagynia, az érintettek a megfelelő papírokat már be is adták a hivatalhoz. A GVH nyolc napon belül dönthet arról, hogy részletesebb vizsgálat nélkül engedi az egybeolvadást, vagy elindít egy eljárást, amelyben ki kell derítenie, hogy a két szereplő egybevonása mennyire befolyásolja a piacot.

Valószínű, hogy a vizsgálat el fog indulni, és a legérdekesebb része az lesz, hogy ebben az ügyben mit tekintenek piacnak. Ha ugyanis csak az online kiskereskedelmet nézik, akkor annak évi 1000 milliárd forintra becsült összesített forgalmából a vásárlók körülbelül 50 százalékot költenek el magyar bejegyzésű cégeknél, és ennek a tortának körülbelül 20 százalékát adja az Edigital, de az online és offline értékesítést egybevéve.

Ha úgy döntenek, hogy versenyfelügyeleti szempontból létezik egy különálló online piac, akkor két nagy szereplő egyesül, ha viszont nem lehet elválasztani az internetes kereskedelmet a hagyományostól, akkor két kis cégről lesz szó, amelyek egybevonása nem sok vizet zavar.

Várkonyi szakmai alapon sokkal inkább hajlik arra az értelmezésre, hogy nincs önálló online kiskereskedelem. Különösen az Edigital esetében, mert ahogy mondja, a cég az internetes felületét (boltját) szándékosan és nagyon hatékonyan használja arra, hogy a vevőket offline vásárlásra késztesse.

A fizikailag is létező boltok forgalmának több mint fele ilyen vásárlásból származik.

Az értékelést az is nagyon meg fogja nehezíteni, hogy a magyarok által online felületeken elköltött évi 1000 milliárd forintból körülbelül 500 milliárd olyan áruházakba áramlik, amelyek nem Magyarországról szállítanak. Míg az Edigital egy minden szempontból magyar cég, a vele egyesülő Emag például sokkal kevésbé, hiszen ők döntően Romániából szervezik a kereskedelmet.

A versenyhivatalnak tehát egy olyan többismeretlenes egyenletet kell majd megoldania, amelyben az online-offline és az ezt átfedő magyar-külföldi kérdést is meg kell válaszolnia.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAzt hittük, az internetes boltok olcsóbbak, de elkezdtek összejátszaniA gépek megtanulták egymással összejátszva növelni a kereskedők profitját, a szabályozás lemaradt a technológia mögött.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Edigital Emag fúzió gvh kiskereskedelem online Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.