A tőzsdei cégek negyedéves jelentéseinek megjelenése határozza meg a nagyvállalatok és a befektetők életének alapritmusát. Ez az a szabványosított, 10-Q nevű beszámoló, amiből a befektetők háromhavonta áttekinthető formában tájékozódhatnak a cégek aktuális helyzetéről, például ami jellemzően a leginkább érdekli őket, az egy részvényre jutó nyereségről vagy az árbevétel alakulásáról. Az elemzők igyekeznek jó becsléseket adni ezekre a számokra, aztán a piac az eredmények közzététele után reagálni szokott a jelentésekre.
A rendszert 1934-ben vezették be az Egyesült Államokban, azzal egy időben, hogy a néhány évvel korábbi tőzsdeválság után megújították az egész pénzügyi intézményrendszert. Később az egész világban a negyedéves tőzsdei jelentés lett a rendszer alapköve.
És akkor jött Donald Trump:
In speaking with some of the world’s top business leaders I asked what it is that would make business (jobs) even better in the U.S. “Stop quarterly reporting & go to a six month system,” said one. That would allow greater flexibility & save money. I have asked the SEC to study!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 17, 2018
Amikor a világ üzleti vezetői közül néhánnyal beszéltem, megkérdeztem őket: mi tenné az üzletet (a munkahelyeket) még jobbá az Egyesült Államokban? “Hagyják abba a negyedéves jelentéseket & térjenek át a hat hónapos rendszerre”, mondta az egyik. Ez nagyobb rugalmasságot tenne lehetővé & pénzt takarítana meg. Megkértem az SEC-et [amerikai értékpapír-piaci felügyelet], hogy tanulmányozzák!
Nem tudni, hogy Trump kitől kapta ezt az ötletet (egy közelmúltbeli cikk szerint nem kizárt, hogy nem is létezik ez a rejtélyes ismerős), és azt sem, hogy a független felügyeleti szerv Trump által kinevezett vezetője, Jay Clayton mennyire veszi felszólításnak az ötletet. A felvetés szerint mindenesetre Trump felszólítja a szervezetet, hogy vizsgálják meg, nem kellene-e áttérni a negyedéves helyett a féléves jelentésekre.
Sokan kritizálják, hogy a negyedéves jelentéseknek szinte vallásos jelentősége van a piacon. Elsősorban azért, mert a cégek menedzsmentjét túlságosan arra ösztönzi, hogy a hosszú távon sikeres beruházások helyett a rövid távú üzleti szempontokat helyezzék előtérbe. Idén két nagyon ismert amerikai pénzügyi személyiség, Warren Buffett nagybefektető és Jamie Dimon bankigazgató közös cikkben írtak arról a Wall Street Journalban, hogy hibás a rövid távú nézőpont.
Afelől viszont nincs kétség, hogy rontaná a piac átláthatóságát – és így a befektetői bizalmat általánosan rombolná -, ha a tőzsdei cégekről ritkábban kerülnének ki információk. Márpedig a javasolt rendszer éppen azt jelentené, hogy a cégeknek feleannyi információt kellene közzétenniük a működésükről, mint jelenleg. Ez a cégek vezetőinek biztosan könnyebbséget jelentene, a befektetőket viszont fontos információktól zárná el.
Pénz
Fontos