Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. február 19. 17:11 Tech

Álinterjúkkal és kamutárgyalásokkal próbálja megszerezni a Huawei az Apple titkait

A nyugati vállalatok egyre inkább tartanak attól, hogy kínai cégek ipari kémkedéssel próbálják megszerezni a technológiájukat. Ez fokozottan igaz Kína legfontosabb távközlési vállalatára, a Huaweire, amelynek az egyik alkalmazottját le is tartóztatták kémkedés gyanúja miatt Lengyelországban.

A Huawei más okok miatt is össztűz alatt áll Észak-Amerikában és Európában. Részben a hazai piacok védelme, részben a nemzetgazdasági és gazdasági kockázatok miatt egyre valószínűbb, hogy a Huawei ki fog szorulni a világ vezető távközlési piacairól, már ami a hálózatépítést jelenti (erről itt írtunk bővebben).

A nyugati aggodalmak szerint, ha a Huawei építené ki a mobilhálózatot egy adott országban, az lehetőséget adna kémkedésre vagy akár hekkertámadás indítására is. A kémkedéstől az alapján is tartanak a nyugati országok, hogy az USA-ban két esetben is vádat emeltek a Huawei ellen, mivel az ügyészek szerint kulcsfontosságú információkat loptak el a T-Mobile USA telefontesztelő robotjáról. A Cisco Systems és a Motorola is hasonló esetek miatt fordult a bírósághoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem akarunk többet fizetni az 5G-ért, pedig muszáj leszDrága lesz kiépíteni az infrastruktúrát, és a fogyasztóknak előbb-utóbb ki kell fizetniük ezt. 5G-s telefont viszont egy jó darabig nem érdemes még venni.

A Huawei kémkedési gyakorlatairól a The Information közölt cikket, amely több olyan esetet mutat be, amikor a legnagyobb riválisától, az Apple-től próbáltak meg információkat szerezni. Az egyik példa az Apple okosóráira vonatkozott. A Huawei okosóráit eddig viszonylag negatívan fogadták a felhasználók, míg például az Apple okosórájában lévő szívritmusmérő kifejezetten jól működik.

Emiatt novemberben a Huawei egyik mérnöke találkozót kért az Apple egyik beszállítójától, azzal az ürüggyel, hogy egy jól fizető szerződést ajánljon. Amikor találkoztak, a huaweies mérnököt négy kutató is elkísérte, de tárgyalás helyett másfél órán keresztül arról győzködték, hogy áruljon el részleteket az Apple Watch-ról. Miután a beszállító erről nem volt hajlandó beszélni, nem keresték többet.

A beszállítóknak azért érdemes óvatosnak lenniük, mert például az Apple Watch esetében automatikusan egymillió dollárt kellene fizetniük, ha kiderülne, hogy információk szivárogtak ki tőlük az okosóráról.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNyerhet-e bárki azzal, ha elüldözik a Huawei-t?A versenytársak cserébe kiszorulhatnak Kínából, az európai és amerikai mobilcégek pedig drágábban építhetik ki az 5G rendszerüket.

A The Information több olyan Apple-beszállítóval is beszélt, akiket megkerestek a Huaweitől, és egy konkrét alkatrészt megmutatva kérték őket, hogy gyártsák le azt. Miután a beszállítók felismerték, hogy egy Apple-alkatrészt mutatnak nekik, visszautasították a Huaweit. Az Apple szerint azonban több esetben is sikerrel járhattak a kínaiak. A cég feljelentette a Huaweit, mert szerintük lemásolta egyik laptop csatlakozójukat, mivel ugyanúgy 13 – nagyon hasonló – alkatrészből állt a Huawei csatlakozója is.

A Huawei az Apple korábbi alkalmazottaitól is próbált információkat szerezni. Egy korábbi Apple-dolgozó arról számolt be, hogy a távozása után jelentkezett a Huawei-hez, ahol a felvételi interjún arról kérdezgették, hogy milyen új termékek várhatóak az Apple-nél. Miután nem válaszolt ezekre a kérdésekre, véget vetettek az interjúnak.

A Huawei szintén régóta próbálkozik azzal, hogy információkat szerezzen az Apple-nek dolgozó összeszerelő üzemekről. Az Apple Watch első összeszerelő üzeme éppen Kínában van, itt a sorokat szoros felügyelet övezi, a gépeket ponyvákkal és vászonfalakkal takarják el. Ha egy gép meghibásodik, akkor letakarva viszik el egy külön helyiségbe, ahová csak engedéllyel rendelkező ember léphet be.

Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint a Huaweinek formális ösztönzőrendszere is van a kémkedés díjazására. A dolgozókat bátorítják arra, hogy osszanak meg bármilyen információt a rivális termékekről, és biztosítja őket arról, hogy semmilyen büntetés nem fogja őket érni ezért. A The Informationnek azt írta a Huawei, hogy a kutatás-fejlesztés során alkalmazottainak fel kell használniuk bármilyen nyilvánosan elérhető hasznos információt, tiszteletben tartva a szellemi tulajdonjogokat.

Cikkünk után a Huawei Technologies levelet küldött nekünk, amelyben cáfolták “ezeket a vádakat”. Azt írták, a vállalat minden beszállítójától elvárja, hogy megfeleljen magas etikai elvárásainak, ide tartozik a tisztességességi és feddhetetlenségi szerződések és más megállapodások aláírása. Azt írták, azt is megkövetelik a beszállítóitól, hogy a Huawei-jel való kommunikációjuk során tartsák tiszteletben más ügyfeleikre vonatkozó titoktartási kötelezettségeiket is.

“Ami a kutatás-fejlesztés területét illeti, a Huawei munkavállalóinak kötelességük a nyilvánosan hozzáférhető adatokat megkeresni, átnézni és felhasználni, ugyanakkor üzletviteli szabályzatunk alapján tiszteletben is tartani a harmadik felek szellemi tulajdonát. A Huawei-nek nincs hozzáférése versenytársai bizalmas információihoz, és nem is kívánja azokat kutatni” – közölte a cég. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Apple huawei kémkedés okostelefon Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Stubnya Bence
2024. július 15. 05:32 Pénz, Tech

Egyre többen látják pesszimistán a mesterséges intelligencia jövőjét

Energiaigényes infrastruktúra, kis haszon nagy költségek mellett, a dotkomhoz hasonló piaci buborék: egyre több a borúlátó elemzés az elmúlt másfél év slágertechnológiájáról.

Torontáli Zoltán
2024. július 12. 05:00 Élet, Tech

Jobban megéri elektromos autóval a napelemes program, amelyre 32 ezren jelentkeztek?

Ha már úgyis lesz kedvezményes árú napelem a tetőn, érdemes e-autót tölteni vele? Éjszakai műszakban dolgozóknak és benzint kiváltóknak biztos, egyébként nem annyira.

Bucsky Péter
2024. július 3. 05:56 Tech, Vállalat

Magyar cég dobta piacra a világ első teljes körű kvantumtitkosítási megoldását

A kvantumszámítógépek elavulttá teszik a mai titkosításokat, de van már olyan megoldás, amely szövegek és fájlok mellett a hang- és konferenciahívásokat is védi.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.