Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. február 1. 11:58 Tech

Nyerhet-e bárki azzal, ha elüldözik a Huawei-t?

Óriási össztűz alatt áll a Huawei Észak-Amerikában és Európában. Most már az is könnyen elképzelhető, hogy egységes európai bojkott fogja sújtani a kínai társaságot, ami végső soron ahhoz vezethet, hogy a következő generációs, szupergyors mobilhálózatok építéséből a Huawei teljesen kiszorul.

Reális forgatókönyv, hogy a Huawei el sem tud majd indulni az 5G tendereken, mert amint arról korábban részletesen írtunk, az amerikai, ausztrál, új-zélandi és az európai kormányok egy része szerint túl nagy nemzetbiztonsági kockázatot rejt a kínai cég technológiai térnyerése. Mi magyarok pillanatnyilag annak ellenére sem tudhatjuk, hogy lesz-e Huawei 5G hálózat Magyarországon, hogy a Telekom első ilyen állomását éppen a kipécézett kínai cégtől rendelte meg.

De ki nyerhet, ha a totális bojkott megvalósul?

Logikus lenne azt gondolni, hogy a Huawei jelenlegi két legnagyobb hálózatépítő riválisa, a Nokia és az Ericsson örülhet a legjobban a fejleményeknek. Ahogy a Foreign Policy írja elemzésében, a Huawei eddig a globális 5G hálózati megrendelések 28 százalékát szerezte meg, a Nokia 17, az Ericsson pedig 13 százalékon áll.

A csata nem technológiai jellegű, mert a vita nem azon megy, hogy a Huawei képes-e jó minőségben szállítani. Mindenki tisztában van vele, hogy képes, sőt, olcsó is, vélhetően részben azért, mert a kínai állam segíti ebben. A kifogások tehát a nemzetbiztonsági kockázatra (kínai állami kötődés, kémkedés, hekkertámadások segítése) irányulnak, és arra, hogy a Huawei pozícióit gyengítsék a nyugati versenytársakkal szemben.

A kínaiak kiszorítása Amerikából és Európából részben jól jöhet a két legfőbb versenytársnak, de az egyenlet sokkal bonyolultabb. A Nokia és az Ericsson vélhetően nem mehet majd be az 5G szempontjából kulcsfontosságú kínai piacra, ha a csata tovább mérgesedik. Még az is lehet, hogy Pekingnek azt is sikerül elérnie, hogy sok más helyen se tudjanak érvényesülni ezek a cégek.

A Huawei nagyon fontos cég Kínában, és ahogy az amerikai-kínai kereskedelmi háború zakatol előre, a Huawei bojkott miatt sok más, nem távközlésben dolgozó nyugati céget is kitehetnek Kínából. A Foreign Policy értékelése szerint ezért a távközlésen belül a Samsung lehet a durvuló csata legnagyobb nyertese.

A Samsung nem a hálózat, hanem a készülékek frontján erős, de vezető szerepben van az 5G képes processzorok fejlesztésében is. Ha a nyugati mobilszolgáltatóknak megtiltják a Huawei eszközök forgalmazását, akkor a legtöbben a Samsungtól fognak többet rendelni.

Borje Ekholm, az Ericsson vezérigazgatója nem véletlenül nem örül a fejleményeknek, amint a napokban megjegyezte, a Huawei háború bizonytalanságot okoz a világpiacon, és a bizonytalanság soha nem kedvez a beruházásoknak. A svéd gyökerű cég hivatalosan most is számol azzal, hogy részt vehet majd a kínai 5G fejlesztésekben, a finn Nokia pedig még inkább érintett, hiszen a társaság már benn is van a kínai 5G-ben, az ottani szolgáltatókkal már 2 milliárd dollár értékben szerződött.

A Huawei számára kellemetlenek a fejlemények, de marad még piac számára Amerikán és Európán kívül is. Szakmai körökben köztudott, hogy a Huawei az árversenyben borzasztóan erős, és a fejlődő világ kevésbé tehetős államaiban a kormányok nem lesznek szívbajosak a tendereket sima árversenynek tekinteni. Náluk az ipari kémkedés nyilvánvalóan kevésbé kényes kérdés.

Visszatérve a fejlett országokra, a Huawei ezeken a piacokon azért nagyon “hasznos” szereplő a mobilszolgáltatóknak, mert megfelelő minőséget tud adni olcsón, amivel lejjebb lehet tornászni a többiek árait is. Nem feltétlenül vesz egy nyugati mobilszolgáltató mindent a Huawei-től, de ha a kalapban mindig benne van az olcsóbb Huawei is, akkor a riválisok árait is lejjebb tudja alkudni. Így végső soron az is előfordulhat, hogy a Huawei kitoloncolása magasabb fejlesztési költségekhez vezet például Európában, és nem nehéz kitalálni, hogy ezt a pluszt kivel fogják megfizettetni a szolgáltatók. Ez lehet a vélt vagy valós nemzetbiztonsági kockázat elhárításának tényleges ára.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDurvul a Huawei és a fejlett világ közötti sakkjátszmaSokszálú történet bontakozik ki a szemünk előtt, a kémkedéstől kezdve a lopáson keresztül a technológiai fölény megszerzéséig.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech 5G Ericsson huawei kémkedés kereskedelmi háború mobil Nokia távközlés Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Stubnya Bence
2024. július 15. 05:32 Pénz, Tech

Egyre többen látják pesszimistán a mesterséges intelligencia jövőjét

Energiaigényes infrastruktúra, kis haszon nagy költségek mellett, a dotkomhoz hasonló piaci buborék: egyre több a borúlátó elemzés az elmúlt másfél év slágertechnológiájáról.

Torontáli Zoltán
2024. július 12. 05:00 Élet, Tech

Jobban megéri elektromos autóval a napelemes program, amelyre 32 ezren jelentkeztek?

Ha már úgyis lesz kedvezményes árú napelem a tetőn, érdemes e-autót tölteni vele? Éjszakai műszakban dolgozóknak és benzint kiváltóknak biztos, egyébként nem annyira.

Bucsky Péter
2024. július 3. 05:56 Tech, Vállalat

Magyar cég dobta piacra a világ első teljes körű kvantumtitkosítási megoldását

A kvantumszámítógépek elavulttá teszik a mai titkosításokat, de van már olyan megoldás, amely szövegek és fájlok mellett a hang- és konferenciahívásokat is védi.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.