Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. február 1. 11:58 Tech

Nyerhet-e bárki azzal, ha elüldözik a Huawei-t?

Óriási össztűz alatt áll a Huawei Észak-Amerikában és Európában. Most már az is könnyen elképzelhető, hogy egységes európai bojkott fogja sújtani a kínai társaságot, ami végső soron ahhoz vezethet, hogy a következő generációs, szupergyors mobilhálózatok építéséből a Huawei teljesen kiszorul.

Reális forgatókönyv, hogy a Huawei el sem tud majd indulni az 5G tendereken, mert amint arról korábban részletesen írtunk, az amerikai, ausztrál, új-zélandi és az európai kormányok egy része szerint túl nagy nemzetbiztonsági kockázatot rejt a kínai cég technológiai térnyerése. Mi magyarok pillanatnyilag annak ellenére sem tudhatjuk, hogy lesz-e Huawei 5G hálózat Magyarországon, hogy a Telekom első ilyen állomását éppen a kipécézett kínai cégtől rendelte meg.

De ki nyerhet, ha a totális bojkott megvalósul?

Logikus lenne azt gondolni, hogy a Huawei jelenlegi két legnagyobb hálózatépítő riválisa, a Nokia és az Ericsson örülhet a legjobban a fejleményeknek. Ahogy a Foreign Policy írja elemzésében, a Huawei eddig a globális 5G hálózati megrendelések 28 százalékát szerezte meg, a Nokia 17, az Ericsson pedig 13 százalékon áll.

A csata nem technológiai jellegű, mert a vita nem azon megy, hogy a Huawei képes-e jó minőségben szállítani. Mindenki tisztában van vele, hogy képes, sőt, olcsó is, vélhetően részben azért, mert a kínai állam segíti ebben. A kifogások tehát a nemzetbiztonsági kockázatra (kínai állami kötődés, kémkedés, hekkertámadások segítése) irányulnak, és arra, hogy a Huawei pozícióit gyengítsék a nyugati versenytársakkal szemben.

A kínaiak kiszorítása Amerikából és Európából részben jól jöhet a két legfőbb versenytársnak, de az egyenlet sokkal bonyolultabb. A Nokia és az Ericsson vélhetően nem mehet majd be az 5G szempontjából kulcsfontosságú kínai piacra, ha a csata tovább mérgesedik. Még az is lehet, hogy Pekingnek azt is sikerül elérnie, hogy sok más helyen se tudjanak érvényesülni ezek a cégek.

A Huawei nagyon fontos cég Kínában, és ahogy az amerikai-kínai kereskedelmi háború zakatol előre, a Huawei bojkott miatt sok más, nem távközlésben dolgozó nyugati céget is kitehetnek Kínából. A Foreign Policy értékelése szerint ezért a távközlésen belül a Samsung lehet a durvuló csata legnagyobb nyertese.

A Samsung nem a hálózat, hanem a készülékek frontján erős, de vezető szerepben van az 5G képes processzorok fejlesztésében is. Ha a nyugati mobilszolgáltatóknak megtiltják a Huawei eszközök forgalmazását, akkor a legtöbben a Samsungtól fognak többet rendelni.

Borje Ekholm, az Ericsson vezérigazgatója nem véletlenül nem örül a fejleményeknek, amint a napokban megjegyezte, a Huawei háború bizonytalanságot okoz a világpiacon, és a bizonytalanság soha nem kedvez a beruházásoknak. A svéd gyökerű cég hivatalosan most is számol azzal, hogy részt vehet majd a kínai 5G fejlesztésekben, a finn Nokia pedig még inkább érintett, hiszen a társaság már benn is van a kínai 5G-ben, az ottani szolgáltatókkal már 2 milliárd dollár értékben szerződött.

A Huawei számára kellemetlenek a fejlemények, de marad még piac számára Amerikán és Európán kívül is. Szakmai körökben köztudott, hogy a Huawei az árversenyben borzasztóan erős, és a fejlődő világ kevésbé tehetős államaiban a kormányok nem lesznek szívbajosak a tendereket sima árversenynek tekinteni. Náluk az ipari kémkedés nyilvánvalóan kevésbé kényes kérdés.

Visszatérve a fejlett országokra, a Huawei ezeken a piacokon azért nagyon “hasznos” szereplő a mobilszolgáltatóknak, mert megfelelő minőséget tud adni olcsón, amivel lejjebb lehet tornászni a többiek árait is. Nem feltétlenül vesz egy nyugati mobilszolgáltató mindent a Huawei-től, de ha a kalapban mindig benne van az olcsóbb Huawei is, akkor a riválisok árait is lejjebb tudja alkudni. Így végső soron az is előfordulhat, hogy a Huawei kitoloncolása magasabb fejlesztési költségekhez vezet például Európában, és nem nehéz kitalálni, hogy ezt a pluszt kivel fogják megfizettetni a szolgáltatók. Ez lehet a vélt vagy valós nemzetbiztonsági kockázat elhárításának tényleges ára.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDurvul a Huawei és a fejlett világ közötti sakkjátszmaSokszálú történet bontakozik ki a szemünk előtt, a kémkedéstől kezdve a lopáson keresztül a technológiai fölény megszerzéséig.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech 5G Ericsson huawei kémkedés kereskedelmi háború mobil Nokia távközlés Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 27. 04:52 Tech, Világ

Mire jó az energiacímke, ha ekkora káosz van mögötte?

Itt egy A kategóriás mosógép, ajánlunk hozzá egy A+++-20%-os szárítót, tévéből viszont a G kategóriás a legújabb. Érthető? Nem csoda, ha nem, és erről nem a fogyasztók tehetnek.

Vermes Nikolett
2024. szeptember 1. 04:50 Élet, Tech

Kapzsi fiatalokat, hiszékeny időseket és céges profikat is csőbe húznak az online csalók

Egyre kifinomultabban és gyorsabban dolgoznak az online pénzügyi csalók; ha túl jó egy ajánlat ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az átverés.

Fontos

Al-Hilal István
2024. október 11. 04:41 Pénz

Hogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?

A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Bucsky Péter
2024. október 9. 04:41 Élet, Közélet

Gáláns aprópénzszórás lehet a családi adókedvezmény megduplázása

Kis lépés az államnak, nagy lépés a választási kampánynak. A szegényeknek inkább a családi pótlék emelése jönne jól, de arról nincs szó.