Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. január 31. 06:47 Tech

Elfelejtették mondani, de a Telekom 5G tesztjének szállítója a fejlett világból éppen kiutálni készült Huawei

Hétfőn jelentette be a Telekom, hogy Zalaegerszeg belvárosában elindult az első magyarországi 5G mobilállomás tesztelése. A közleményből furcsa módon nem derült ki, hogy melyik cég a technológia szállítója, ami azért is szúrt szemet, mert egy fél mondatban még azt is megemlítették, hogy laborkörülmények között 2017-ben még az Ericsson volt a partner. Ebből a mondatból azonban egyáltalán nem következett, hogy most is ugyanez a helyzet, ezért rákérdeztünk.

A zalaegerszegi állomás most indított tesztüzeme során a Huawei Technologies és a Cisco kereskedelmi bevezetésre kész 5G hálózati eszközeit használjuk. Ez a megállapodás csak erre a tesztüzemre vonatkozik. Természetesen megkezdtük az 5G tender előkészületeit is.

írta nekünk Kutas István, a Telekom PR vezetője.

Úgy tűnik, hogy a Huawei nevét manapság nem feltétlenül érdemes erőltetni az együttműködő partnerek listáján, aminek az lehet az oka, hogy a cégtől sorra vágják el az 5G fejlesztésének lehetőségét Észak-Amerikában, Ausztráliában és Európában, vagyis a világ legfejlettebb országainak jelentős részében.

Amint arról korábban mi is írtunk, számos országban döntöttek úgy, hogy a Huawei eleve el sem indulhat majd az 5G tendereken, mert felmerült a gyanú, hogy a cég nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Konkrétan az a gond, hogy a kínai állampárthoz szorosan kötődő társaságnak gondolják a céget, és attól tartanak, hogy a mobiltávközlési technológián keresztül a jövőben adott esetben a kínai kormány törekvéseit is kiszolgálhatja. Asszisztálhat a kémkedéshez vagy egy hekkertámadáshoz. A kínaiak egészen kifinomult eszközökkel kémkednek, arra is volt már példa, hogy hardvereket hekkeltek meg:

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCeruzahegynél kisebb mikrocsippel szállták meg kínai kémek a legnagyobb amerikai cégeketAnnyira áttekinthetetlenek lettek az ellátási láncok, hogy Kína a legmerészebb kibertámadással is megpróbálkozott.

A bojkott másik oka az, hogy az elmúlt években globális óriássá fejlődő cég most már a nagy nyugati versenytársak babérjaira is tör, amit azért nem néznek jó szemmel, mert a fejlett világ vezetőinek megítélése szerint nem illik bele az üzleti etikettbe, hogy a kis Huawei egykor (sok kínai társához hasonlóan) másolással kezdte a karrierjét.  A nyugati narratívának tehát az is része, hogy a technológiai szabadalmi védettségeket kikerülve, a kínai állam támogatásával nőtt nagyra a cég, amely most már saját pályájukon is veszélyezteti a nagy nyugati gyártókat. Mindez jól illeszkedik Donald Trump amerikai elnök erősen vitatható kínai kereskedelmi háborús politikájába is.

A Huawei pénzügyi igazgatóját december elején amerikai kérésre letartóztatták a kanadai Vancouverben, egy Lengyelországban dolgozó kínai Huawei alkalmazottat pedig nemrég kémkedéssel vádoltak meg. Az USA egyenesen vádat emelt a vállalattal szemben, és ennek része a feltételezett technológiai átvétel is, amelyet egyébként eddig még nem bizonyítottak. Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki az ügyben. A Huawei minden vádat tagad.

Úgy tűnik, hogy a magyar kormánynak egyáltalán nincsenek hasonló aggályai, annál is inkább, mert az első 5G teszt éppen azért kezdődött Zalaegerszegen, mert a város határában épül az önvezető autók tesztelésére is alkalmas tesztpálya. Ezt egy állami társaság építi, amellyel a Telekom szerződött a tesztre.

Természetesen 2017 júniusában, amikor a tesztre vonatkozó szerződést a felek aláírták, még egyáltalán nem zúdult globális tűz a Huawei-re, és az is hozzátartozik a teljes képhez, hogy a céget sehol sem technológiájának minősége miatt támadják. Másrészt a teszt értelemszerűen nem jelenti azt, hogy a Telekom már kiválasztotta a hálózati szállítóit.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAmerika még jobban megszorította a világ egyik legnagyobb mobilcégétMiközben a felek elvileg az amerikai-kínai kereskedelmi háború lezárásán dolgoznak, a Huawei ellen két ügyben is vádat emeltek az Egyesült Államokban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkDurvul a Huawei és a fejlett világ közötti sakkjátszmaSokszálú történet bontakozik ki a szemünk előtt, a kémkedéstől kezdve a lopáson keresztül a technológiai fölény megszerzéséig.

Tech 5G huawei Telekom teszt Zalaegerszeg Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Kolozsi Ádám
2023. március 15. 04:34 Tech, Vállalat

Magyarországon forradalmasítja a rákszűrést a mesterséges intelligencia

Világszinten is élenjáró innovációval teszik hatékonyabbá az emlőszűrést idehaza, az erre szolgáló rendszer tanítása, tesztelése, kipróbálása és finomhangolása jelentős részben Magyarországon történt.

Hajdu Miklós
2023. március 10. 15:21 Tech

Új platformot indítottak az Instagram egykori alapítói, szerintük a siker megismételhető, de nem lesz egyszerű

Egy nem különösebben újszerű ötlettel látják megismételhetőnek az Instagram üzleti sikerét a fényképmegosztó létrehozói.

Nagy Zsolt
2023. március 9. 10:22 Tech

Putyin inváziója a kibertérben sem úgy sült el, ahogy azt szerette volna

Megváltozott az orosz kibertámadások jellege tavaly év vége felé, már más a céljuk, mint a háború kirobbanásakor.

Fontos

Pálos Máté
2023. március 21. 16:02 Világ

Putyin megerősíti a teljes orosz határvédelmet, egyre több a háborús incidens az orosz oldalon

A háború már az orosz területre is behatol, Moszkva lényegében légvédelmi kupola alá került.

Váczi István
2023. március 20. 16:40 Világ

Mindenki a lőszerhiánytól fél, pedig van még szabad gyártókapacitás Európában

Sokan keresik az új beszerzési forrásokat az ukrán hadsereg segítése érdekében, miközben az EU legnagyobb lőszergyártója csak a megrendelésekre vár.

Stubnya Bence
2023. március 20. 15:10 Világ

Moszkvába utazik és nem Kijevbe, mégis békítőként pozicionálná magát a kínai elnök

A háború kitörése óta először utazott hétfőn Moszkvába Hszi Csin-ping, ahol úgy kell barátkoznia Putyinnal, hogy közben a nemzetközi színtéren békecsinálóként szeretne fellépni.