Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. június 19. 06:52 Pénz, Vállalat

Soha nem volt ennyi pénz az építőiparban, figyelnek is, kihez kerül

Kiugróan jó évet zártak tavaly a legnagyobb hazai építőipari vállalatok. Az egy dolog, hogy hatalmasat ugrott a forgalmuk 2016-hoz képest, de az árbevétel arányos nyereségrátájuk is kiemelkedően magas volt, azaz a befolyó pénzből egyre több maradt a cégek tulajdonosainál. A legjobban teljesítő társaságok között sok olyan akad, amely kormányközeli tulajdonosa és közbeszerzési sikerei miatt gyakori szereplője a híreknek.

Az elmúlt napokban az összes 10 milliárd feletti árbevételt produkáló építőipari cég éves beszámolóját átnéztük és összesítettük. Bár a 10 milliárdos küszöb magasnak tűnhet, viszonylag sok, összesen 35 olyan vállalkozást találtunk, amely 2017-ben ennél magasabb forgalmat ért el. Bár hosszú évek óta először a Közgép nem volt közöttük, elemzésünkbe mégis belevettük Simicska Lajos cégbirodalmának legnagyobb szereplőjét, hiszen a vállalat a nagy összeveszés előtt annyira dominálta a szektort, hogy időbeli összehasonlítást nem nagyon lenne értelme nélküle csinálni.

Az így kapott három tucat cég*A-HÍD Zrt., AKTUÁL BAU KFT., BAYER CONSTRUCT Zrt., BIS Hungary Kft., Colas Hungária Zrt., COLAS ÚT Zrt., D.V.M.Construction Kft., Duna Aszfalt Kft., Épkar Zrt., Euroaszfalt Kft., Fejér-B.Á.L. Zrt., Grabarics Kft., Hódút Kft., HUNÉP Universal Zrt., KÉSZ Építő Zrt., Közgép Zrt., Magyar Építő Zrt., Market Építő Zrt., Merkbau Kft., Mészáros és Mészáros Kft., Metal Hungária Holding Zrt., Penta Általános Kft., Penta Industry Kft., R-Kord Kft., Soltút Kft., STRABAG Általános Építő Kft., STRABAG Építő Kft., STRABAG Építőipari Zrt. (Magyar Bau Holding), STRABAG Vasútépítő Kft, STRABAG-MML Kft. , Swietelsky Magyarország Kft., Swietelsky Vasúttechnika Kft., Vakond Via Kft., Weinberg’93 Kft, West Hungária Bau Kft., ZÁÉV Zrt. tavaly 937 milliárd forintnyi árbevételt hozott össze, harmadával többet, mint 2016-ban. A növekedésben komoly szerepe van annak, hogy két éve a szektor az uniós pénzek elapadása miatt igencsak megroppant. Akkor 25 százalékkal esett vissza ugyanennek a körnek a forgalma, a hanyatlás következményeit pedig azóta is nyögi az ágazat.

Mivel 2016-ban nem volt elég munka, sok építőipari alkalmazott külföldön próbált szerencsét, és rengetegen kinn is maradtak. Emiatt amikor 2017-ben a visszatérő uniós forrásoknak köszönhetően felpörgött a szektor, sokkal nehezebb volt munkaerőt találni. Ennek ellenére az ágazat vette az akadályokat, és a termelésben nem csak a szintén erős évnek számító 2015-öt szárnyalta túl, hanem az eddigi rekordévnek számító 2006-ot is.

A legnagyobbak nagyjából az iparági átlagnak megfelelően bővültek, vagyis – nem jelentéktelen – súlyuk nem nőtt tovább. Persze akadtak olyan cégek, amelyek messze felülteljesítették a szektorátlagot. A rekorder ebből a szempontból a Mészáros Lőrinc állandó üzlettársa, Szíjj László érdekeltségébe tartozó Vakond Via Kft. volt, amely négy és félszeresére növelte forgalmát, de négyszerezett a szintén kormányközeli Épkar, és triplázott a Mészáros-gyerekek építőipari vállalata, a Fejér-B.Á.L. Kft. is.

 

Azonban a forgalom alakulásánál is sokkal érdekesebb, hogy a szektor óriásai brutális mértékű nyereséget termeltek tavaly. A háromtucatnyi cég között egyetlen egy sem akadt, amely veszteséges lett volna, együttesen pedig 85 milliárdot meghaladó profitot hoztak össze. Ennek jelentős részét ki is vették a tulajdonosok: a 36 cég majdnem 63 milliárd forint osztalékot fizetett.

A nyereség ráadásul nem csak a megrendelések növekedésének köszönhetően ugrott meg, hanem azért is, mert a vállalatok egyre nagyobb profitrátával dolgoznak. Tavaly a teljes árbevétel 9,1 százaléka maradt meg adózott nyereségnek. Ez duplája a négy évvel korábbinak, ráadásul a közel 10 százalékos profitráta az építőiparnál tudásigényesebb és kockázatosabb szektorokban sem számít rossznak.

 

Hogy el tudjuk helyezni ezt az értéket, megnéztük, hogy a hazai piacon aktív két legnagyobb építőipari konszernnél, a Strabagnál és a Swietelskynél hogyan alakult ez a mutató. A Strabag 2,1, a Swietelsky 2,9 százalékos profitrátát hozott össze csoportszinten az előző üzleti évében*A Swietelsky nem december 31-én zárja az évet, hanem március végén, így esetükben a 2016 áprilisa és 2017 márciusa közötti számok érhetőek még csak el.. A mutató értékében azonban jelentős regionális eltérések vannak. A Swietelsky például lényegében ugyanakkora árbevétellel ötször nagyobb nyereséget ért el Magyarországon, mint Csehországban, és a Strabag is részben a magyarországi nyereséges növekedésével magyarázta a profit megugrását a beszámolójában.

Pedig ezeknek a csoportoknak a magyar leányai még nem is nyújtottak kiugró teljesítményt, nagyjából az átlagos profitrátát hozták. Akadtak azonban olyan cégek, amelyek adózott nyeresége az árbevétel 16-17 százalékát is meghaladta. Igen, ez ugyanaz a mutató, amely a nagy nemzetközi konszerneknél 2 és 3 százalék között alakult.

A legjobban ebből a szempontból is egy Szíjj-cég, a Duna Aszfalt (DA) teljesített, amely közel 25 százalékos profitrátájának köszönhette, hogy nagyobb nyereséget termelt, mint amennyire Simicska Lajos Közgépe valaha is képes volt. A DA-nál egyébként pont azt követően kezdett el menni igazán a szekér, hogy az egykori Fidesz-pénztárnok Simicska összeveszett Orbán Viktorral: a vállalat ugyan már 2015 előtt is az iparági átlagnál magasabb profitrátával dolgozott, de ez akkor még 10 százalék alatti értéket jelentett.

A DA mellett az éllovasok között vannak Szíjj állandó üzlettársának, Mészáros Lőrincnek az építőipari cégei, a Mészáros és Mészáros Kft., illetve az R-Kord is. Előbbi 19, utóbbi 21 százalékos nyereségrátával működött tavaly. Mészáros cégeinél ráadásul ez még csak nem is kiugró, az elmúlt években rendre hozták ezt a hatékonyságot*Ezen a három vállalaton kívül még két társaság tudott hasonló árbevétel arányos nyereséget felmutatni. A széles körben kevésbé ismert Bayer Construct Zrt., és a korábban a Közgépnek bedolgozó, mostanában esetenként a Duna Aszfalttal együtt mozgó Soltút Kft..

 

Kifejezetten érdekes, hogy bár nem az építőipar legkomplexebb területe, valamiért Magyarországon hagyományosan az autópálya-építéssel lehet a legtöbbet nyerni szektorban. Az elmúlt öt évben négyszer itt volt a legmagasabb a profitráta, csak tavaly előzött be a vasútépítés, ami annyiban hasonlít az útépítéshez, hogy itt is az állam a legfontosabb megrendelő. Azokon a területeken, ahol kevésbé domináns a közbeszerzések szerepe, a bevétel sokkal kisebb hányada marad a tulajdonosoknál.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat árbevétel Duna Aszfalt építőipar nyereség profitráta Szíjj László Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom