(A szerző a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.)
Jelentősen bővíti a potenciális ügyfélkör nagyságát, hogy a kormány az utolsó pillanatban a korhatár megemelése mellett döntött a babaváró hitelnél. Rekordok ugyanakkor már így sem várhatók a támogatott konstrukciótól, amelyet egyébként rendkívül gáláns akciókkal kínálnak a bankok.
Az elmúlt év is fordulatosan alakult a babaváró hitel szempontjából: december végével ugyanis az utolsó átmeneti, az életkorra vonatkozó könnyítés hatálya is megszűnt, így úgy tűnt, hogy csak azok a házaspárok vehetik fel a jövőben a kölcsönt, ahol a nő nem idősebb 30 évesnél. A 30 éves életkori limit egyébként már tavaly is élt a támogatott konstrukciónál, ám azok a házaspárok, ahol a nő legfeljebb 40 éves volt, és igazolni tudta, hogy várandósságának már legalább 12. hetében jár, még igényelhették a babavárót. Az igazság pillanata tehát idén januártól jött volna el, hiszen az utolsó menekülő útvonalat is lezárta a szabályozás a 30 év feletti igénylők előtt.
A tervezett szigorítás viszont igencsak megszűrte volna a potenciális igénylők körét, hiszen Magyarországra is – más európai országokhoz hasonlóan – igaz az a trend, hogy a gyermekvállalás időszaka egyre inkább kitolódik a fiatal pároknál. Ez a tendencia pedig a házasságkötéseknél is érvényesül, ami a babaváró célközönsége szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható körülmény.
Ennek tükrében nem tűnt különösebben meglepőnek, hogy a kormány szinte az utolsó pillanatban a szabályozás finomítása mellett döntött: január elsejével 30 helyett 35 évre változott a babavárót igénylő házas nőknél a korhatár.
A potenciás igénylői kör szűkülésének megakadályozásával magyarázta a korhatár megemelését Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára is a köztévé reggeli műsorában: tájékoztatása szerint a babavárónál átlagosan 30,5 év volt az igénylő nők átlagéletkora, családszervezetek, családok kérése alapján emelték meg éppen ezért a korhatárt 35 évre, hiszen egész Európában jellemző, hogy a családok egyre később vállalnak gyereket.
A 2019. július elsejével elindult babaváró hitel kétségtelenül az utóbbi évek egyik legsikeresebb támogatott hitelkonstrukciója: a múlt év végéig több mint 260 ezren vették igénybe, a bankok pedig több mint 2500 milliárd forintnyit helyeztek ki belőle. A támogatott hitel állománya október végén pedig már 2150 milliárd forint felett járt, amellyel a teljes lakossági hitelportfólióból közel 20 százalékkal részesedik.
Azon persze nincs mit különösebben csodálkozni, hogy a babaváró ilyen gyorsan felívelő karriert futott be, ha megvizsgáljuk az igénylési feltételeket. A gyermekvállalásra készülő házaspárok által igényelhető kölcsön maximális összege jelenleg 11 millió forint (az induláskor még 10 millió volt), amit 20 év alatt kell visszafizetni. Az igénylés fontos feltétele – a már említett életkori korlát mellett –, hogy a házaspár legalább egyik tagjának hároméves tb-jogviszonnyal kell rendelkeznie. Emellett – bár támogatott hitelről van szó – az igényléseket a normál feltételek szerint bírálják el a pénzintézetek, vagyis az adósoknak hitelképesnek kell lenniük.
A babaváró legfőbb vonzereje ugyanakkor nem ezekben a paraméterekben, hanem a gyermekvállalás nagyvonalú jutalmazásában rejlik: ha az első gyermeke megszületik a házaspárnak, a hitel máris kamatmentessé válik, miközben a törlesztés három évre felfüggeszthető. A második gyermek érkezésekor már a tartozás harminc százalékát is elengedik az újabb törlesztési szüneteltetés mellett, míg a harmadik gyermek születése után a teljes tartozás megszűnik.
Ezeknek a feltételeknek a tükrében nem lehet csodálkozni azon, hogy a házaspárok döntő többsége kihasználja a konstrukció adta kereteket: jelenleg 10,8 millió forint felett jár az átlagos hitelösszeg a babavárónál.
A babaváró iránti kezdeti, rendkívül erős érdeklődés persze fokozatosan halványult az évek folyamán: ebben az is szerepet játszott, hogy az idő előrehaladtával fokozatosan csökkent a potenciális érdeklődők köre, vagyis kezdett telítődni a piac. A kereslet ráadásul nem is volt mindig egyenletes: a konstrukciónál bevezetett változások – illetve a tervezett kivezetés – előtt rendre megugrott a kereslet pár hónapra, majd visszaesett.
Az elmúlt két évben viszont úgy tűnik, stabilizálódott valamelyest a kereslet a babaváró kölcsön iránt: az MNB adatai szerint havonta általában 1800-2000 új szerződést kötnek a bankok, nagyjából 20 milliárd forintos szerződéses összeg mellett.
Annak ellenére, hogy a babaváró iránti érdeklődés kisebb a néhány évvel ezelőttihez képest, a támogatott konstrukciót nagyon szeretik a bankok, leginkább azért, mert a babavárós ügyfelek pénzügyi szolgáltatói szempontból nagyon értékesnek számítanak, vagyis számítani lehet arra, hogy a későbbiekben több banki terméket, szolgáltatást is igénybe vesznek majd. Ennek következtében a pénzintézetek nagyon sokra hajlandók a babavárós ügyfelek megnyerése érdekében, sok helyen igen gáláns mértékű „ajándékpénzzel” várják az igénylőket.
Pénz
Fontos