Eddig kevesebb mint 500 támogatási szerződést kötöttek meg a júliusban indult Otthonfelújítási programban (OFP), és 4000 körül van a beadott pályázatok száma – hangzott el a Magyar Energiahatékonysági Intézet sajtóbeszélgetésén.
Miért fontos ez? Az OFP a szakértők szerint kiváló lehetőséget ad arra, hogy jelentős állami támogatással csökkenthető legyen a régebben épült családi házak rezsiköltsége, de az érdeklődés a számok szerint alaposan elmarad a várakozásoktól.
Számokban: az OFP kerete összesen 20 ezer családi ház energetikai korszerűsítésére lenne elég, vagyis több mint 15 ezer pályázat befogadására lenne még lehetőség. Jelenleg még az 1990 előtt épült házakra lehet pályázni, de januártól már a 2007 előttiekre is, ez azt jelenti, hogy több mint 1,5 millió háztartás gondolkodhatna el rajta.
Alulnézet: az így összerakható hétmillió forintból tipikusan el lehet végezni a padlásszigetelést és/vagy a homlokzati szigetelést, esetleg a fűtéskorszerűsítést.
Felülnézet: a konstrukció nagyon kedvező, de a pályázat elkészítése szükségszerűen elég bonyolult, mert minden ház egyedi felmérést-tervezést igényel, ez is lehet a viszonylagos érdektelenség egyik oka. A szakértők tanácsadók bevonását javasolják, vannak olyan integrátor cégek is, amelyek a projektet a felméréstől a kivitelezésig végigviszik.
Mi várható? A program feltételei januártól módosulnak, 1990 helyett az összes 2007 előtt épült házra lehet majd pályázni, de gázkazánt például már nem lehet belőle finanszírozni. Nehézség azonban, hogy épp a tanácsadók és kivitelezők központi adatbázisát szüntetik meg, ahonnan a laikus pályázók eddig elindulhattak a tervezéssel.
Tágabb kontextus: Magyarországon a 2,5 millió családi háznak legalább a fele biztosan energetikai felújításra szorulna, a 20 ezer házra elegendő OFP ezért inkább csak tesztprogramnak tekinthető, ennek fényében különösen elkeserítőek az eddigi szerződésszámok.
Élet
Fontos