A szerző a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.
A globális részvénypiacoknak 2015 óta nem volt ilyen jó februárjuk. Több index is új rekordot ért el, az S&P 500 és a Nasdaq is friss csúcsokra emelkedett az újjáéledő mesterséges intelligencia (AI) kereskedésnek és néhány nagy technológiai cég meggyőző eredményeinek köszönhetően.
Szinte az összes, az amerikai S&P 500 tőzsdeindexben szereplő vállalat elkészítette beszámolóját: 73 százalékuk az eredmény-, 64 százalékuk az árbevétel-várakozásait meghaladó adatokat tett közzé. A negyedik negyedévi eredmény 4,1 százalékkal volt magasabb az előző évinél.
Az S&P 500 tagjai éves szinten 0,9 százalékos eredménynövekedést értek el, de ha a Csodálatos heteknek elkeresztelt részvénycsoport (Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, Nvidia, Tesla) részvényeinek 56 százalékos eredménynövekedését nem számítjuk, akkor az S&P 500 vállalatainak eredményei közel 7 százalékkal csökkentek. Az, hogy az index eredménye ennyire függ a nagy technológiai részvényektől, óvatosságra int bennünket.
Bár az Egyesült Államok teljesítménye az elmúlt időszakban némiképp javult, ennek folytatódnia kellene ahhoz, hogy eloszlassa az általánosabb aggodalmainkat. Addig is a befektetőknek azt a nehéz döntést kell meghozniuk, hogy rövid távon lépést tartsanak-e a piaccal úgy, hogy teljes mértékben kiteszik magukat a domináns technológiai részvények alakulásnak, vagy pedig a kockázatokat jobban számításba vevő, hosszú távú megközelítést alkalmazva rövid távon esetleg alulteljesítsenek.
A Csodálatos hetek részvényeinek árfolyama 2023 eleje óta meredeken emelkedik, elsősorban a mesterséges intelligencia körüli optimizmus miatt. Közben azonban a teljes S&P 500 indexet felülmúlóan teljesítő részvények aránya 2023-ban mindössze 27 százalék volt, ami több évtizedes mélypont.
Miközben az általános hangulat azt sugallja, hogy ez a hét részvény 2024-ben is folytatni fogja menetelését, az Nvidia és a Meta, valamint − kisebb mértékben − az Amazon kivételével a legtöbbjük esetében csökkentek a hozamok. Igaz, az Nvidia részvényei idén közel 60 százalékot erősödtek, amit a vártnál jobb eredmény és a pozitív előrejelzések hajtottak.
A Csodálatos hetek jelenleg az S&P 500 piaci értékének mintegy 29 százalékát teszik ki. De a néhány részvény és egy konkrét téma tekintetében megvalósuló, ilyen mértékű koncentráció kockázatokat rejt magában. Aláássa a diverzifikációt, és azt jelentheti, hogy kimaradhatunk a piaci rali esetleges szélesedéséből. Ez különösen igaz, ha figyelembe vesszük, hogy a Csodálatos heteken kívül számos olyan vállalat van, amelyeknél magas a befektetett tőke hozama vagy a nyereség növekedése. Ha ezek a vállalatok elkezdenek részt venni a piaci nyereség alakításában, az indexben koncentrált kitettséggel rendelkező befektetők lemaradhatnak az ebből származó, potenciális hozamokról.
Az euróövezet gazdasága 2023 utolsó negyedévében elkerülte a recessziót, de a növekedés lassú maradt, annak ellenére, hogy a foglalkoztatás növekedése meghaladta az előrejelzéseket. Az üzleti aktivitás még mindig visszaesőben van, bár februárban lassabb ütemben esett: a gyorsjelentésben szereplő összetett beszerzési menedzserindex 48,9 volt. (Az 50 alatti érték csökkenést mutat.)
Az egyes ágazatok között jelentős eltérések mutatkoztak: a feldolgozóipari termelés csökkenésének üteme meredeken gyorsult, míg a szolgáltatói szektor aktivitása hat hónapos gyengülés után stabilizálódott.
A Csodálatos hetek párjaként létrehozott GRANOLA betűszó Európa 11 legnagyobb növekedést tanúsító, jó minőségű, nemzetközi nagyvállalatának nevéből alakult ki: GSK, Roche, ASML, Nestle, Novartis, Novo Nordisk, L’Oreal, LVMH, AstraZeneca, SAP és Sanofi. Összesen 2,6 ezer milliárd dolláros piaci tőkésítettségükkel ezek a részvények a Stoxx 600 index egynegyedét adják, és egytől-egyig magas profitmarzsokat elérő, domináns piaci pozícióval rendelkező cégek.
A belföldi piaci hozamok fő mozgatórugói az elmúlt évben az európai Granola-cégek és a Csodálatos hetek voltak: a Goldman Sachs szerint a belföldi nyereségek 60, illetve 63 százalékát adták. 2017 óta minden évben rendszeresen, 10-12 százalékkal felülteljesítették a regionális piaci indexeiket.
A Granola-papírok számos országban diverzifikált szektorális kitettséget kínálnak a befektetőknek az egészségügy, a technológia, az alapvető és a nem alapvető fogyasztási cikkek terén. Jövedelmüknek mindössze 19 százaléka származik Európán belülről, 37 százalék az Egyesült Államokból, 44 százalék pedig a világ többi részéből érkezik.
A Csodálatos hetekhez képest jelentős diszkonttal forognak, elsősorban azért, mert befektetőik alulsúlyozzák részvényeiket a globális portfóliókban. Ebből adódóan a Granola-papírok vonzó befektetési értéket kínálhatnak azoknak a befektetőknek, akik egy diverzifikált eszközportfólióból származó, magas hozamot szeretnének elérni.
Pénz
Fontos