Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. július 22. 13:05 Pénz, Világ

Félnek az oroszok az inflációtól, pedig csak 4 százalékos

Az előzetes várakozásokat meghaladó mértékben emelt kamatot tegnap az orosz nemzeti bank, amire nem volt példa az Ukrajna ellen 2022 februárjában megindított offenzíva kezdetén meglépett emelés óta (akkor 20 százalékra húzták az alapkamatot, majd ezt több lépésben lejjebb vitték).

Számokban:

  • A rubel 3 hónap alatt jelentős mértékben, 18 százalékot gyengült.
  • Az elemzők 50 bázispontos emelést vártak a nemzeti banktól, amely 100 bázispontot emelt.
  • Így az alapkamat mértéke 7,5 százalékról 8,5 százalékra ugrott.

Felülnézet: az alapkamat emelése nem volt váratlan: a központi bank jelezte, hogy a 4 százalékban meghatározott inflációs célt nem fogják tudni tartani emelés nélkül, a mostanit további szigorítások követhetik.

  • Az energiahordozókból származó bevételek megcsappantak, a külkereskedelmi mérleg többlete a legutóbbi negyedévben 5,4 milliárd dollárra csökkent az egy évvel korábbi 76,7 milliárdról. Ez a folyamat gyengíti a rubelt.
  • Prigozsin magánakciója sem segített: a Wagner-csoport zendülésével megingott a Putyin hatalommegtartó képességébe vetett bizalom, ami hozzájárult az orosz fizetőeszköz gyengüléséhez.

Alulnézet: a gyengülő rubel egyet jelent az áremeléssel, különösen az importtermékek esetén – az okostelefontól kezdve a számítástechnikai eszközön át a whisky-ig. A legnagyobb áremeléseket a járműipar és a turizmus produkálja.

  • A lakosság 42 százaléka függ az állam juttatásaitól az ING felmérése szerint, és bár Prigozsin akciója a lakosság részéről nagyrészt érdektelenségbe ütközött, ha az életszínvonal csökkenni kezd, Putyin következő kihívója talán már a tömegeket is maga mögé tudja állítani.

Igen, de: a 4 százalék körüli infláció a mostani nemzetközi környezetben kedvezőnek számít, mivel azonban háborús körülmények között mindig nagyobb esély van az elszállására, a nemzeti bank nem akar kockáztatni.

  • A magasabb kamat ugyanakkor lassítja a gazdaságot, amelyet jelenleg amúgy is leginkább az állam háborúval összefüggő költekezése fűt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA titkos költések miatt szállt el az orosz költségvetés hiányaAz idei orosz költségvetésnek már a harmada tartozik a titkosított kategóriába, és ezen a téren nem sok jele látszik a fegyelemnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegdöbbentően nagy tételben és egyszerűen játsszák ki az Oroszország elleni szankciókatElindul az áru egy uniós cégtől Kazahsztánba, Kirgizisztánba vagy Örményországba, de nem érkezik meg. Vajon hova lett?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOroszország rákapott a jüanra, annak minden hátrányával együttA nyugati pénzügyi szankciók kivetése óta az orosz külső elszámolásokban és a belső pénzpiacon is hódít a kínai fizetőeszköz, míg a dollár és euró használata mérséklődik. A kínai függés azonban hasonló kockázatokkal jár, mint a dollárhegemónia.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ gazdaság háború kamatemelés Oroszország rubel Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.