Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. február 1. 11:37 Világ

Egyre látványosabban alakul hadigazdasággá Oroszország

Az Ukrajna lerohanását követő nemzetközi szankciók erejét a háborús kiadásokkal tudja csak ellensúlyozni az orosz ipar, amelynek teljesítménye nagyjából szinten maradt tavaly, mintegy 0,7 százalékkal csökkenhetett – írja a Bloomberg még a hivatalos adatok közzététele előtt. Az ipari termelés eredménye valamelyest ellensúlyozni tudta a többi szektorban bekövetkezett visszaesést, a teljes orosz gazdaság körülbelül két százalékkal esett vissza 2022-ben.

Az állami kiadások felpörgetését jelentős részben az tette lehetővé, hogy az energiaexportra nem vonatkozott érdemi korlátozás egészen év végéig. A drasztikusan megugró energiaárak pedig jelentős mértékben kompenzálni tudták a szankciók okozta károkat az állam költésén keresztül.

A Bloomberg Economics szakértői szerint idén 2 százalékos növekedést fog elkönyvelni az orosz ipar a háborús kiadások miatt,

de az életkörülmények tovább romlanak majd, és a fogyasztás stagnál. 

A tavaly felpörgő szektorok mindegyike valamilyen módon kapcsolódik a háborúhoz, illetve az import kényszerű kiváltásához. A hivatalos orosz statisztika szerint 2022 első 11 hónapjában

  • a gyógyszeripar ment a legjobban, 14,3 százalékos növekedéssel;
  • a nyomdaipar 9,6 százalékkal nőtt;
  • a fémipari termékek – amelyek közé a fegyverek és a lőszerek is tartoznak – kibocsátása 5,2 százalékkal futott fel;
  • az egyebek mellett repülőgépek és rakéták vezérlésére használható számítógépes és elektronikai termékek előállítása pedig 4 százalékkal nőtt.

Ezzel szemben a dohány-, a textil-, a faipar, valamint az autóipar visszaesett. A leginkább érintett szektor egyértelműen a járműveké, ott 44 százalékos mínuszba lökték a szankciók a gyártást.

Az orosz központi bank jelentése szerint az idei év második felében a munkaerőhiány árnyékolhatja be az ipari növekedés ütemét. Azt ugyan nem részletezték, hogy ebben mekkora szerepet játszik a háború, de tudható, hogy tavaly ősszel legalább 300 ezer embert soroztak be, és több mint kétszer ennyien hagyták el az országot, jórészt a behívástól tartva.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár a háztartási gépeket is féltik az orosz hadseregtől Az orosz hadiipar javarészt amerikai csipeket használ, ezekhez viszont a szankciók szigorodásával nehezebb hozzájutni. Egyes hírek szerint hűtőgépek bontására kényszerülnek, de a kínai import és a csempészet is virágzik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz orosz összeomlás elmaradt, de nem fényesek a kilátásokAz orosz gazdaság új körülményekhez történő alkalmazkodási periódusa jövő őszig tarthat, de a visszaesés valószínűleg csak 3-5 év múlva ér véget.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz oroszok a világ legfejlettebb elektronikai haditechnikáját vitték Ukrajnába, rá is faragtakAz invázió első napjaiban lehengerlő erőt mutatott az orosz elektronikai hadviselés. Túlságosan erőset.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ gazdaság háború invázió Oroszország Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Mészáros R. Tamás
2025. április 24. 06:05 Világ

Mi lesz, ha a világ nem pénzeli tovább Amerikát?

A pénzpiaci felfordulás furcsa módon segíti Trump céljának elérését, de súlyos pénzügyi kockázatokkal és jelentős életszínvonal-csökkenéssel fenyeget.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 13:29 Adat

Megfeleződött a gyilkosságok száma Magyarországon, Ausztriában ötödével nőtt

Alacsony szintről, de Svédországban, Dániában és Ausztriában nagyot nőtt a gyilkosságok száma. Régiónkban csökkenés jellemző, az élen Romániával.