(A szerző az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője. Az Ekonomi a G7 véleményrovata.)
Mi, elemzők, imádunk számolni. Elővettem én is a kockás papírt, akarom mondani ennek a modern, számítógépes változatát, és egy kicsit kalkuláltam. Az alábbi példa azt kívánja bemutatni, hogy mennyi támogatást nyújt jelenleg a hazai költségvetés három teoretikus, négyfős (apa, anya és két gyermek) magyar családnak a rezsicsökkentés és az üzemanyag árbefagyasztása révén.
A három család nagyon eltérő anyagi körülmények között él. Az első a Budapest környéki agglomerációban, nagy családi házban (egy konkrét 650 négyzetméteres családi ház adataiból indultam ki), amihez egy nagy, 20-25 méteres úszómedence is tartozik. A ház légkondicionált, földgázzal fűtött, több száz négyzetméteres locsolt kert és gyep veszi körül. A családnak két SUV személygépkocsija van, amelyet a fizikai adottságok (távoli tömegközlekedés, szolgáltatások) miatt gyakrabban is használ, mint a magyar háztartási átlag. A példa kedvéért a dízel üzemanyag felhasználását feltételeztem, mivel ez a meghajtás az egyik leggyakoribb.
A második család egy nagyobb lakásban él, gázzal fűt, egy személygépkocsija van. Nekik nincs saját kertjük, viszont a szemétszállításért ők is fizetnek a közös költség keretében.
A harmadik példa pedig egy szegény, alacsonyabb fogyasztási szinten élő, kisebb kertes házban élő család. Itt a példa kedvéért belevettem két verziót is, egyet személygépkocsival, egyet pedig személygépkocsi nélkül. Sokak szerint enélkül nehéz ma már gyereket nevelni, mivel a közösségi közlekedés nem tudja ezt megfelelően biztosítani.
A számításban lévő változók becsült értékek, természetesen a helytől, körülményektől és a meglévő energetikai rendszerektől függően eltérhetnek egymástól. A fogyasztási értékekről sokat lehet vitatkozni, törekedtem arra, hogy minél életszerűbb legyen a példa. A piaci árak a saját becsléseimen alapulnak, és a mostani piaci körülményekhez lettek igazítva. Igazából csak annyit szerettem volna bemutatni, hogy nagyságrendileg kinek mekkora támogatást nyújt jelenleg a költségvetés, vagyis mekkora a transzferek mértéke a közösség felől az egyének egyes csoportjai felé a rezsicsökkentés és árbefagyasztás által.
Azt gondolom, hogy a mostani támogatási rendszer változtatása nélkül valószínűleg ezek az összegek, legalábbis nagyságrendileg, fennmaradhatnak. A koncepcióm az ugyanis, hogy most vagyunk a 60-as évek óta a harmadik nagy nyersanyag-árrobbanás elején, vagyis a mostani nyersanyag- és energiahordozó-árak sokáig velünk maradnak, vagy akár még tovább is nőhetnek reálértékben a következő 5-10 év során. Ennek több oka van – ciklikus, trendszerű és geopolitikai –, amelyek egyszerre emelik a nyersanyagok széles körének árát. Ezt részletesen egy későbbi írásban szeretném majd kifejteni.
A lényeg az, hogy ez a mostani támogatási rendszer masszív jövedelemtranszfert biztosít a nagyobb fogyasztó egyének irányába a teljes közösség felől, ráadásul nem is lineáris módon, hanem sokkal inkább exponenciálisan. Mint ahogy a Szentírásban is szerepel: „Mondom nektek, hogy akinek van, annak adatik, akinek pedig nincs, attól még az is elvétetik, amije van.”*(Magyar Bibliatársulat újfordítású Bibliája, Lukács Evangéliuma, Lk 8,18;19,26) A rendszer egyértelműen a jómódúakat hozza előnybe, nem is jelentéktelen módon. Ennek a rendszernek az értékelését pedig az olvasóra bízom.
Pénz
Fontos