(A szerző a HOLD Alapkezelő senior privát vagyonkezelője, az Alapblog szerzője.)
Be kell kapcsolni a biztonsági öveket és feltölteni a pszichológiai raktárakat, ez nem egy hónapos történet lesz.
Mivel a nagy(obb) válságok lélektanukat és tőkepiaci viselkedésüket tekintve nagyon hasonlók, ezért sokat lehet a korábbiakból tanulni arra nézve, hogy mit is lesz érdemes csinálni a mostaniban. Erről fog szólni ez a cikksorozat.
A tőkepiac általában felfelé és lefelé is túlreagálja a reálgazdaság által adott ingereket. André Kosztolányi klasszikus analógiája a kutyáról és a gazdaságról jól jellemzi ezt. A példa szerint a reálgazdaság és a tőkepiac úgy mozog együtt, mint a pórázon sétáltatott kutya és a pórázt tartó gazdája. A reálgazdaság a gazda, a tőkepiac pedig néha a gazda elé, néha a gazda mögé szaladó kutya, ami akármennyire szaladgál előre-hátra, a póráznál távolabb sosem tud eltávolodni a reálgazdaságtól.
Érdemes az analógiát kibővíteni néhány megállapítással.
Általában, amíg a reálgazdaság (mint gazda) a maga ütemében mozog, addig a kutya a gazda várható mozgására előre reagál. Vagyis előreszalad, ha azt gondolja, hogy a gazda gyorsítani fogja lépteit, és visszaszalad, ha a gazda lassulására számít. Sőt hátrarohan, ha a gazda megfordulására (ha úgy tetszik, a globális GDP nominális csökkenésére) számít, figyelembe véve azt is, hogy az aktuális információk alapján mekkora fordulat várható. Ha nagy, akkor akár akkorát is szaladhat visszafelé, hogy megrántva a pórázt gyorsabb megállásra kényszerítheti a gazdaságot.
Fontos, hogy a kutya nem (vagy nem csak) a már megtörtént eseményekre reagál, hanem minél jobban megpróbálja megismerni gazdája éppen aktuális hangulatát és mozdulatait – hiszen bőven több mint száz éve sétálnak már együtt -, és a gazda általa várt jövőbeli mozgását reagálja le (sokszor túl).
Szintén fontos, hogy mindig az aktuális információk alapján dönti el, hogy meddig és merre szaladjon. Így, ha új információ kerül elő (például váratlanul tüsszent egyet a gazda), akár pillanatok alatt is újraértékeli a helyzetet, és jelen helyzetben fülét-farkát behúzva rohanhat vissza az azelőtt boldogan előre szaladgáló kutya.
A kutya gyors reagálású és igen jó megfigyelő, hiszen több százmillió befektető és kereskedő robot folyamatosan változó véleményét figyelembe véve másodpercről másodpercre találja ki, hogy merre lépjen. Míg rövid távon a póráz hossza és saját idegessége is erősen beleszól a viselkedésébe, addig hosszú távon mégiscsak a gazda mozgása határozza meg az irányát és trendjét.
A mostani tőkepiaci hangulat jól mutatja, hogy mekkorát tud változni a tőkepiaci befektetők véleménye a reálgazdaság jövőbeli irányával kapcsolatban. A cikk következő részeiben éppen ezeket a hatásokat fogom személetesen kifejteni, az analógiát folytatva. Érdemes lesz követni.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.
A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.
458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.
A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.
Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.
Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.