Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. augusztus 15. 12:51 Pénz

Ha 15 ezer milliárd dollár nem tévedhet, akkor nyakunkon a recesszió

Megtörtént, amire hónapok óta számítani lehetett, átfordult az amerikai hozamgörbe. Ez így kimondva a legtöbb embernek nem mond sokat, de ha hozzátesszük, az utóbbi tíz alkalommal, amikor ez történt, akkor fél-másfél éven belül recesszió következett az USA-ban, akkor már érthetőbben hangzik. Alapvetően arról van szó, hogy az amerikai államkötvények piacán – ahol több mint 15 ezer milliárd dollárral kereskednek magánbefektetők – eluralkodott a szélsőséges pesszimizmus, és megnőtt a kereslet a hosszabb lejáratok iránt.

Nem teljesen váratlanul jött a dolog, már tavaly decemberben is közel került az amerikai hozamgörbe az átforduláshoz. Akkor részletesen foglalkoztunk azzal, hogy miért fontos ez.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA befektetők már látnak valamit, amit mi még nemTizenötezer milliárd dollár suttogja azt, hogy gazdasági visszaesés következik.

Akkor még kevés valódi jele volt annak, hogy a tízéves globális gazdasági fellendülésnek vége szakadhat, azóta viszont megérkeztek a kézzelfoghatóan rossz adatok. Az USA-ban például az előző negyedévben visszaestek a vállalati beruházások, az üzleti hangulatot követő konjunktúramutatók pedig világszerte mélyrepülésbe kezdtek. Ráadásul a felszínen is óriási kavarodás van, legyen szó a világkereskedelem bedöntésével fenyegető amerikai vámokról – ez a történet Trump aktuális Twitteres megjegyezéseinek függvényében vesz néha 180 fokos fordulatokat -, vagy a Federal Reserve kommunikációja körüli bizonytalanságról. (De általánosan sem kedvező a világgazdaság szempontjából, hogy egyre több kihívás éri az utóbbi húsz-harminc évben kialakult nemzetközi intézményrendszert.)

Ezért aztán tovább laposodott a hozamgörbe, és tegnap megtörtént a baj, magasabb volt a kétéves amerikai államkötvény hozama, mint a tízévesé. Persze nem csak ezt a két lejáratot kell nézni, szinte az egész görbe átfordult, és a harmincéves kötvény hozama sem volt még soha ilyen alacsony. Ez azt is jelenti, hogy a befektetők évtizedekre előre nem látnak érdemi növekedést vagy inflációt.

 

A hozamgörbe lényegében azt mutatja, hogy a különböző idő után lejáró kötvényekért mekkora hozamot kérnek a másodpiacon kereskedő befektetők. Normális esetben minél későbbi a lejárat, annál nagyobbak a kockázatok, ezért minél később fizet a kötvény, annál magasabb az elvárt hozam. Ez akkor szokott csak megfordulni, ha befektetők rövid távon gazdasági visszaesést várnak, és ezért a biztosabb, hosszabb lejáratokba menekülnek.

Sok a kétkedő az amerikai hozamgörbe kérdésében, főleg azért, mert sokat változott az amerikai kötvénypiac jellege, amióta a Federal Reserve az előző válság után példátlan méretű beavatkozásba kezdett. A rövidebb lejáratok például azért magasabbak, mert a Fed korábban kamatot emelt, a hosszabbak esetében viszont már inkább a piac véleményéről van szó, ami szerint később itt kamatcsökkentésnek kell lennie. A fejlett országokban az infláció elillanása mögött strukturális okok is vannak (öregszik a lakosság, a technológia is lent tartja az árakat), ami lefelé nyomja a hosszú hozamokat. De azért érdemes fejben tartani azt is, hogy amikor utoljára átfordult a hozamgörbe 2006 végén, a nagy világgazdasági válság előtt, akkor sokan kétségbe vonták a magyarázóerejét.

Ami azt illeti, az európai kötvénypiacokon még ijesztőbb dolgok vannak, kezdve azzal, hogy a teljes német hozamgörbe negatív. A százéves osztrák államkötvénynek is negatív a kamata, tehát kölcsön lehet adni Ausztriának egy évszázadra úgy, hogy a befektető nem hogy semmit nem kap cserébe, hanem még rá is fizet. Az erősen exportfüggő és politikai szempontból sem túl rugalmas Európa esetében nincs is szükség amerikai recesszióra ahhoz, hogy a kontinens gazdasága visszaesésbe kerüljön.

Az is szokatlan egyébként, ami a Magyarországon történik: a legtöbb magyar kötvénylejárat szintén rekord alacsony, a tízéves kötvény aukcióján tegnap 1,58 százalékos átlagkamattal sikerült értékesíteni. Ez a magyar költségvetés szempontjából nagyon is jó fejlemény, hiszen olcsón jut pénzhez az ország, viszont azt is jelzi, hogy a piacok nem számolnak a magyar kereslet – és így az infláció – jövőbeli felpörgésével.

Pénz globális gazdaság hozamgörbe kamat negatív kamat Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Virovácz Péter
2023. március 22. 04:34 Pénz

Bankválság 2023: ha nincs bizalom, akkor semmi nincs

Mi a különbség a 2008-as és a mostani válság között? Mi a közös az amerikai és az európai bankok megreccsenésében?

Bod Péter Ákos
2023. március 19. 18:03 Pénz

Lehet-e új pénzügyi válság a bankcsődökből?

Az amerikai gondok és a Credit Suisse ügyének egybeesése véletlen, de az egymás sarkára lépő rossz hírek miatti aggodalom megsokszorozódhat.

Fabók Bálint
2023. március 18. 13:12 Pénz

A távmunka is szerepet játszhatott az amerikai bankcsődben

A többi amerikai bankkal ellentétben a Silicon Valley Bank nem állt vissza a távmunkáról, és működése inkább hasonlított egy startupra, mint egy hagyományos bankra.

Fontos

dr. Hettyey András
2023. március 24. 17:30 Világ

Tévedés racionális érvekkel magyarázni a sajátos magyar külpolitikát

Ami a magyar Európa-politika látszólag érthetetlen, különutas epizódjai mögött áll, az egy harag-szégyen körforgás. Orbán-diplomácia – a politikai pszichológia értelmezésében.

Hajdu Miklós
2023. március 24. 16:34 Világ

Putyin inváziója alaposan átrendezte a lengyel munkarőpiacot, minden második cégnél dolgozik már ukrán alkalmazott

Miközben egyre több ukrán vállal munkát Lengyelországban, jócskán át is alakult demográfiai szempontból az összetételük.

Hajdu Miklós
2023. március 24. 12:20 Vállalat

Hónapokig üres volt egy hálátlan, de fontos pozíció a Silicon Valley Banknál a csőd előtt

Épp akkor nem ült senki a kockázatkezelésért felelős vezetői székben, amikor csúcsra jártak a Silicon Valley Bank működését fenyegető veszélyek.