Miközben pár hónapja jó néhány elemző a 100 dolláros olajár visszatérését jósolta, azóta az árak az ellentétes irányba mozogtak, a Brent típus 85 dollárról 60 körülre esett vissza. A nagy olajkitermelő államok ennek természetesen nem örülnek, míg az importálók számára ez gazdaságélénkítő hatással jár. Donald Trump amerikai elnök megfogalmazásában: ez olyan, mint egy adócsökkentés.
Az olcsóbb olajnak köszönhetően csökkentek a hazai üzemanyagárak is, az így megmaradó pénzt pedig másra tudják elkölteni az emberek, ami a karácsonyi időszak előtt különösen jól jön. Ezzel a hatással szintén számolnak Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban, ahol a lassuló gazdasági növekedésnek adhat támaszt az olcsóbb üzemanyag – jegyzi meg a Bloomberg elemzése.
A kevesebbe kerülő olaj különösen jól jön a kereskedelmi mérleghiánnyal küzdő országoknak, például Dél-Afrikának és Törökországnak. Magyarország ugyan nem tartozik ebbe a táborba, de az utóbbi legalább egy évben fokozatosan csökkent a kereskedelmi mérleg többlete. Mivel ez hosszabb távon a forint árfolyamát is megingathatja, így ebből a szempontból is jól jön az olcsóbb olaj.
Még ennél is fontosabb a Magyar Nemzeti Bank számára, hogy az üzemanyagárak visszaesése visszafogja az inflációt, amely az utóbbi hónapokban már folyamatosan a jegybank 3 százalékos célszintje fölött volt (de még a 4 százalékos tűréshatáron belül).
Ennek nyomán egyre több elemző vetette fel, hogy már ideje lenne változtatni az MNB kamatpolitikáján, miközben a jegybank arra hivatkozott, hogy az infláció jelentős részben átmeneti hatások – például a mostani árzuhanás előtt sokáig folyamatosan dráguló üzemanyagok – miatt emelkedett. A kritikus hangok most egy időre elhalkulhatnak.
Az más kérdés, hogy mennyire lesz tartós a mostani olajár. Oroszországnak, Szaúd-Arábiának és a többi nagy olajexportőrnek nem kedvező a mostani árszint, Donald Trump azonban folyamatosan nyomás alatt tartja a szaúdiakat, hogy ne próbálják a termelés visszafogásával felhajtani az árakat. A Dzsamál Hasogdzsi újságíró megölésével magát több mint kellemetlen helyzetbe manőverező szaúdi vezetés pedig nem engedheti meg, hogy elengedje a füle mellett legfőbb szövetségese kérését.
Az ár előre jelzése azonban nehéz – a 100 dolláros jóslatok besülése is mutatja –, mindenesetre középtávon leginkább az fogja meghatározni az árat, hogy folytatódik-e a világ nagy részén a gazdasági növekedés lassulása. Ebben az esetben ugyanis az igények sem nőnek majd annyira, mint ahogyan azt akár egy negyedévvel ezelőtt gondolták volna.
Pénz
Fontos