Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 17. 13:58 Pénz

A magyar GDP többszörösét pakolják adóparadicsomokba európai bankok

Egy korábbi kutatásból tudható, hogy az adóparadicsomok a pénzügyi magánvagyonok 8 százalékát vonzották magukhoz, és ezzel a trükkel évente 200 milliárd dollár adót spórolnak meg. Három francia kutató a Voxeu portálon ismertetett tanulmányában azt vizsgálta, milyen szerepet játszanak ebben az európai bankok.

Ezt azért tehették egyáltalán meg, mert a korábbi botrányok hatására az EU 2015-től előírta a 750 millió eurónál nagyobb mérlegfőösszegű bankjai számára, hogy földrajzi bontásban tegyék közzé az összes érdekeltségük, leányvállalatuk bevételét, nyereségét és adófizetését. A kutatók 37 pénzintézeti csoport adatait elemezték, amelyek összesen 138 országban tevékenykednek. Ezek közül körülbelül 30 számít adóparadicsomnak a különböző listák szerint. Ezek a teljes mintán belül a lakosság egy, a GDP 2 százalékát adják, miközben a 37 uniós bank külföldi bevételeinek 18, nyereségének 29 százaléka származik innen.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAddig trükköztek a multik, hogy ellopták a világ lakosságától a nyereség adó 9 százalékátHiába csökkentik az államok a társasági adót, a multik adóparadicsomokban számolnak el nyereségükkel. Lehet, hogy Magyarországon sem volt érdemes ennyit csökkenteni a cégek adóján.

A szakemberek a közgazdaságtanban széles körűen használt gravitációs modellt használták annak eldöntésére, hogy a bankok tevékenysége mennyire tekinthető gazdaságilag megalapozottnak, és mennyire szolgálja kizárólag ügyfeleik adóelkerülésének segítését. Ez különösen az olyan pénzügyi központok esetében fontos, mint Luxemburg, Hongkong és Szingapúr. Arra az eredményre jutottak, hogy a bankok tevékenysége az adóparadicsomokban háromszorosa annak, mint ami a természetes gazdasági folyamatokból következne.

Az eredmények szerint különösen a brit és német bankok aktívak az adóparadicsomokban. A Standard Chartered jóhiszeműen nem értelmezhető tevékenységéből származó forgalma a teljes bevételének 20,5 százalékát teszi ki. Az HSBC-nél ez a mutató 18,3, a DZBanknál 15,2 százalék. A többi pénzintézetnél a mutató egyszámjegyű, a negyedik helyen álló Deutsche Banknál 8,4 százalék. A kutatók számítása szerint a 37 bank összesen 550 milliárd euró offshore helyszíneket érintő mozgatásához járul hozzá. Ez a magyar GDP körülbelül 4,5-szerese.

A szakemberek azt is megnézték, hol a legnagyobb arányú a bankok adóelkerülést segítő működése. Az adott országok, függő területek GDP-jéhez képest ez a tevékenység Luxemburg esetében 9, Monacónál 8,5 százalékos arányú. A karib-tengeri holland Curacao, a brit Csatorna-szigetek és Hongkong szintén népszerű helyszín. Ennek tükrében különösen érdekes, hogy az adóparadicsomok EU-listájára egyetlen uniós ország, terület sem került fel.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkValahogy lemaradtak az EU saját adóparadicsomai az EU szankció nélküli adóparadicsom-feketelistájárólDe még így is erősebb kísérlet, mint az OECD "listája", amin egyetlen egy darab ország van.

Pedig Luxemburg mellett Írország is megérdemli a figyelmet, hiszen toronymagasan vezeti azoknak az országoknak a listáját, ahol az amerikai multik elkönyvelik a nyereségüket, mivel csábító számukra az 5,7 százalékos adókulcs. Gabriel Zucman francia közgazdász múlt héten tette közzé a 2016-os adatokat feldolgozó tanulmányát, amely szerint ebben a tekintetben Írország 76,5 milliárd dollárral nyert, a Karib-tenger szigetei pedig csak Hollandia, Svájc és Szingapúr után következnek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz adóparadicsom bankok Írország Luxemburg Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Kiss Péter
2024. július 21. 04:56 Pénz

Mire számíthatnak a szárnyalás után a befektetők a második félévben?

Meglepően jó eredményeket hozott az első félév a tőkepiacokon, most érdemes megnézni, hogy mi várható az év második félévében.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.