Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 24. 08:13 Pénz, Világ

Magyarország az egyik legnagyobb vesztese Trump kereskedelmi háborújának

Bár a Donald Trump által elindított kereskedelmi háború leginkább az Egyesült Államokról, Kínáról és Németországról szól, a legnagyobb vesztesei a kisebb országok lesznek. Ebben semmi újdonság nincs, a Wall Street Journal vasárnapi cikke azonban részletesen foglalkozik Magyarországgal, mint az egyik legkiszolgáltatottabb országgal.

A kereskedelmi háború azokat az országokat érinti legérzékenyebben, amelyek a legmélyebben integrálódtak a globális ellátási láncokba. Tehát amelyek importált alapanyagokból állítanak elő  késztermékeket, amelyeket aztán exportálnak külföldre. Erre jó példa az visegrádi országok legfontosabb gazdasági szektora, az autógyártás.

 

A győri Audi és a kecskeméti Mercedes a legnagyobb magyarországi cégek közé tartozik, és mivel az alkatrészek egy részét importálják, az elkészült autókat pedig döntő többségében exportálják, így értelemszerűen jelentős hatása lenne a cégekre, ha drágábban szereznék be az alapanyagot, vagy csökkenne a kereslet a kész autókra a vámok miatt.

A nagyobb országok, mint az Egyesült Államok számára méretük önmagában védőhálót jelent. Egyrészt szélesebb a hazai ellátási láncuk, tehát alapvető összetevőket, nyersanyagokat belföldön is előállítanak. Másrészt a belső fogyasztás is meghatározó, nincsenek annyira rákényszerítve az amerikai cégek az exportra, mint a kis országok nagyvállalatai.

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) rangsora is azt támasztja alá, hogy a kisebb, feldolgozóiparra építő országok a leginkább kiszolgáltatottabbak a kereskedelmi háborúban. A WTO az alapján állított össze egy rangsort, hogy az adott országok exportját mennyire határozza meg a globális ellátási láncban való részvétel.

 

A mintegy hetven vizsgált országból Magyarország a negyedik legkiszolgáltatottabb a világon. Dél-Korea és Tajvan előzi meg, és közvetlen közelében van két régiós ország, Csehország és Szlovákia. A lista végén főleg nyersanyagtermelő országok állnak, mint Argentína, Szaúd-Arábia vagy Új-Zéland.

A rangsor azt is mutatja, hogy az autóipar mennyire meghatározó ágazat az exportfüggésben. Tajvanon kívül mind a négy kiszolgáltatottabb ország, Dél-Korea, Csehország, Magyarország és Szlovákia a tíz legnagyobb autógyártó között van, ha a lakosságszámhoz viszonyítunk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMost nagyon fájhat Kínának Trump vámháborúja, de hosszú távon profitálhat belőleA kínai gazdaság alapból is sok gazdasági kihívással szembesül, erre jött a vámháború. Elsőre az USA lehet felül, de a támadás csak löketet adhat a kínai reformoknak.

Ezekre az országokra egyaránt jellemző, hogy a 2008-as világválság is érzékenyen érintette őket. Magyarország GDP-je 6,6 százalékkal csökkent 2009-ben, Csehországé pedig 4,8 százalékkal, és Tajvan is az elmúlt évtizedek legnagyobb recesszióját élte át.

A Wall Street Journal szerint a befektetők bizalma már megrendült ezekben az országokban. A szöuli tőzsde irányadó indexe 7,5 százalékkal csökkent idén, Szingapúré közel négy százalékkal, míg a magyar BUX-index több mint tíz százalékkal.

Tavalyelőtt a hazai gyáripari teljesítmény 29 százalékát adta az autóipar, a teljes magyar exportnak pedig tavaly 25 százalékát tették ki a gépjárművek és alkatrészek. A probléma súlyáról Szijjártó Péter külügyminiszter is beszélt pár hete. “El lehet képzelni, milyen egy export-orientált ország helyzete akkor, amikor a legnagyobb exportpiaca és a legnagyobb EU-n kívüli piaca között kereskedelmi háború tör ki. Ez nagyon-nagyon fájdalmas lenne Magyarország számára” – mondta.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz USA egyszer már eljátszotta a világgal, amit Trump most elindított, és elég csúnya vége lettNem új dolog a megtorló vámok láncreakciója, a harmincas években már megcsinálták ezt egyszer.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ amerikai egyesült államok ellátási lánc kereskedelmi háború Magyarország Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.